Oszustwo "na policjanta". Senior pokazał, jak działać w takiej sytuacji

Czujność seniora pozwoliła zatrzymać oszusta
Czujność seniora pozwoliła zatrzymać oszusta
Źródło zdjęć: © Policja
Paweł Maziarz

05.09.2023 12:50, aktual.: 05.09.2023 20:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komenda Powiatowa Policji w Tczewie zatrzymała mężczyznę, który usiłować wyłudzić od 80-letniego mężczyzny 30 tys. zł metodą "na policjanta". Przestępstwu udało się zapobiec, bo starszy mężczyzna zachował czujność i wiedział, jak postępować w takich sytuacjach.

Oszustwo "na policjanta" to bardzo popularna metoda wyłudzeń, na którą szczególnie narażone są osoby starsze. Oszuści kontaktują się z ofiarami, podając się za policjanta, opowiadają zmyśloną historię o czyhających oszustach i proszą o przekazanie pieniędzy.

Często opisujemy przykłady oszustw na policjanta, które skończyły się utratą pieniędzy. W tym przypadku było inaczej, bo ofiara wiedziała, jak w takiej sytuacji należy postępować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie dał się nabrać na oszustwo "na policjanta"

Do 80-letniego mieszkańca Tczewa zadzwonił mężczyzna, który podawał się za oficera policji - podobno miał współpracować z policją i pracować nad zatrzymaniem nieuczciwego pracownika banku. Schemat działania była typowy. Oszust nakazał starszemu mężczyźnie wypłacić 30 tys. zł oszczędności z lokaty i zakazał kontaktowania się w tej sprawie z innymi osobami.

Starszy mężczyzna w porę uświadomił sobie, że dzwoniący mężczyzna chce go oszukać i okazał się sprytniejszy. Poinformował policjantów o celowym planie. Przygotowano zasadzkę.

Zgodnie z poleceniem, senior udał się do banku i wypłacił pieniądze. Środki miały zostać przekazane kurierowi, ale oszust został zatrzymany przez policjantów. Mężczyzna przyznał się do popełnionego czynu. Policja zastosowała wobec niego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Policja chwali postawę seniora

Funkcjonariusze podkreślają, że senior wykazał się wzorową postawą, a podjęte działania mogą być przykładem dla innych osób, odbierających podobne telefony od oszustów. Kluczowe jest uświadamianie społeczeństwa, co w efekcie pozwoli poskromić oszustów.

Eksperci apelują o czujność. Policja nigdy nie prosi o pieniądze, więc takie telefony od razu powinny w naszej głowie zapalać czerwone światło. Próbę oszustwa najlepiej zgłosić zarówno na policję, jak i na infolinię banku, by upewnić się, że naszemu kontu nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)