Road to XP — Neptune NT 5.5

Trochę przerwy było, czas na następną opowieść...

Chyba każdy obeznany w tematyce Windows słyszał o Neptune. Planowany jako następca Windowsa 2000, typowo dla użytkowników domowych, miał być pierwszym systemem dla mas na jądrze NT.

Neptune był rozwijany od 1999 roku, pierwszy znany build Neptune został skompilowany 13 lipca 1999 (nie, nie w piątek - we wtorek), o numerze 5.50.5022.1. Oczywiście są informacje że było ich trochę, ale jedyną wersją udostępnioną, był build M2: 5111.1. Cały Neptune bazowany był na wersji RC systemu Windows 2000.

Road to XP - Niespełnione marzenia... #3

Trzecia część historii niewydanych systemów Microsoftu. Tym razem przejdźmy dalszym szlakiem historii - Odyssey oraz Triton czekają...

Usunięty w momencie planowania

Triton początkowo był mylony z Service Packiem do Neptune (o nim w następnej części). Jednak wyciekłe dokumenty Microsoftu wskazują na coś innego. Ten dokument jasno wskazuje, jako Triton miał być systemem operacyjnym - plus, miał mieć własne service packi. Triton, miał mieć swój debiut po Neptune, być może w 2001 roku, na co wskazuje dokument.

Niespełnione marzenia o niespełnionym systemie. #2

Windows Cairo zostawił po sobie nazwę kodową dla systemu Windows NT 4.0 i szereg technologii - Object File System. Microsoft zajmował się tymi technologiami non stop, w latach 90' (1991-1998). Jednak każdy z nas - zaawansowanych użytkowników systemu Windows, którzy mieli z nim styczność jeszcze nawet przed Windows 95 pamięta plotki o niejakim "Windows 96". Większość się dowiedziało że to plotka, inni - że hack. Źródła są inne.

Niespełnione marzenia o niespełnionym systemie. #1

Wielu z Was zapewne kojarzy lub pamięta Longhorna, prezentowanego przez Microsoft na targach przed 2007 rokiem. Oczywiście i na 'Dobrych programach' znajdzie się wideo o jednym z najstabilniejszych buildów - 4074. Jednak czy to jest ta słynna już 'Vista'? Co to w ogóle jest za system operacyjny - mimo że nie wydany, wciąż miło wspominany?

Zacznijmy od początku, od czego to się zaczęło...

Windows Cairo

Mało osób wie że już w późnych latach 90tych Microsoft planował wydać właśnie taki system.

Budujemy PC.

Naszła mnie refleksja odnośnie budowy komputera z gotowych komponentów - płyta główna, ram, zasilacz, procesor, dysk... Postanowiłem się z wami podzielić refleksjami odnośnie mojego typowego komputera z obrazka. Postanowiłem przejrzeć oferty z różnych sklepów.

Płyta główna

Serce całego komputera drzemie w płycie PCB. W tym wątku jest dużo ofert które mnie zainteresowały. Tutaj uwagę dobrze aby płyta główna wspierała popularne złącza USB, posiadała zintegrowaną kartę sieciową – każda mogłaby się nadawać. Obecny trend panuje na architekturę 64.

Nixdorf Computer 8810/16

Ostatnio na tablicy znalazłem ciekawy okaz komputera produkcji niemieckiej, datowanej na lata 1984-88. Przyglądając się zamieszczonym obrazkom, i patrząc na specyfikacje komputera - a w zasadzie laptopa - zobaczyłem że ów komputer pracował na procesorze typu 286. Postanowiłem go odkupić, za niecałe 180 złotych. Po co mi on? Komputer w głównej mierze będzie mi służyć do testów, a także zapewne do zabawy (mnóstwo jest gier na DOSa ;))

Komputer dotarł do mnie, z całym swym pięknem.

Jazda googl-mobilem. Jednak wysiadam.

Ostatnio dużo sie mówi na temat bezpieczeństwa naszych danych, o nieuczciwości Google i Facebooka, o tym że niektóre strony internetowe zostało współfinansowanych przez CIA. Google od lat stwarza pozory bezieczeństwa, jednak trzyma wiele naszych danych, nawet nie pytając o zgodę. Ja postanowiłem przestac używać ich usług.

Na początek, najlepiej omówic sobie co oferują, z grona tego co korzystam.

Google Mail.

printf("Hello!");

Cześć wszystkim! Postanowiłem się zarejestrować na tym, codziennie obleganym, ulubionym portalu. Śledziłem newsy docenta i spółki już od początków portalu - datowane chyba na rok 2003. Jednakże nadszedł ten moment.

Na początek - zanim na dobre zaczne tworzyć bloga tutaj a nie nigdzie indziej - troche o sobie powiem. Jestem grafikiem komputerowym, z zainteresowania ogarniam c++, asm oraz lubie grzebać w elektronice.