Paint.NET 4.0 wymaga Windows 7 SP1 i ma polski interfejs

Paint.NET 4.0 wymaga Windows 7 SP1 i ma polski interfejs

Paint.NET 4.0 wymaga Windows 7 SP1 i ma polski interfejs
25.06.2014 15:51

Paint.NET, popularny, darmowy program do pracy z grafiką rastrową, został dziś wydany w wersji 4.0. Program ma wyższe wymagania niż poprzednie wersje, wprowadza między innymi nowy silnik renderujący, uproszczone menu i 11 nowych tłumaczeń interfejsu, w tym polskie.

Przy tworzeniu tego wydania autorzy skupili się przede wszystkim na maksymalnym wykorzystaniu możliwości komputerów. Paint.NET 4.0 wymaga systemu Windows 7 SP1 lub nowszego i .NET Framework 4.5 (w razie potrzeby zostanie zainstalowany automatycznie). Program wykorzystuje Direct2D, by zyskać przyspieszenie sprzętowe, ale jeśli pojawią się problemy, należy tę opcję wyłączyć w ustawieniach.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na pierwszy rzut oka widać, że narzędzia zaznaczenia wyglądają inaczej i działają dużo lepiej, niż w poprzednich wersjach. Dla podkreślenia kontrastu granice rysowane są animowaną linią przerywaną (tzw. tańczące mrówki), a dzięki zastosowaniu antyaliasingu do zaznaczonych krawędzi będą one bardziej miękkie i naturalne (tę opcję można wyłączyć). Narzędzia zaznaczenia wykorzystują moc obliczeniową kart graficznych. Większość narzędzi zyskała własną historię oraz możliwość zmiany ustawień w czasie pracy. Co więcej, kolejność warstw można zmieniać metodą przeciągnij-i-upuść, a narzędzia kształtów zostały połączone w jedno, dające aż 27 figur wektorowych do dyspozycji. Fotografów powinna ucieszyć możliwość dodawania winiety do zdjęć i ulepszone narzędzia usuwania czerwonych oczu. Narzędzia przeznaczone do rysowania korzystają teraz z metody GetMouseMovePointsEx, która to zapewnia gładkie rysowanie myszką. Narzędzia korzystające z pędzli (klonowanie, gumka, malowanie) zyskały możliwość zmiany twardości krawędzi w ustawieniach. Narzędzie tekstowe zyskało zaś nowe opcje renderowanie tekstu.

Zmiany interfejsu obejmują między innymi zmianę pozycji miniaturki obrazu, dzięki czemu przy zmianie narzędzi nie „skacze” po ekranie. Nowy panel ustawień narzędzi ułatwia zmiany parametrów i konfigurację ustawień domyślnych. Funkcje menu „Narzędzia”, „Okno” i „Pomoc” zostały uproszczone i zebrane w prawym-górnym rogu okna. Kontrolki powiększenia i wyboru jednostek znajdziemy w lewym-dolnym rogu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nowy silnik renderujący działa asynchronicznie, jest w pełni wielowątkowy i został zoptymalizowany dla wielordzeniowych procesorów oraz przyspieszenia sprzętowego, zapewnianego przez karty graficzne. Powinno to korzystnie wpłynąć na szybkość reakcji interfejsu, szczególnie podczas pracy z dużymi obrazami, a także na lepsze wykorzystanie energii zgromadzonej w akumulatorze.

Najnowszą wersję Paint.NET można pobrać z naszej bazy programów w dziale Windows → Grafika → Tworzenie i edycja grafiki rastrowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)