Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Co nowego w Service Pack 2 do Lumiona?

Lumion to nowe narzędzie do wizualizacji 3D. Chodzi głównie o wizualizacje architektury, projektowanie ogrodów czy po prostu design wnętrz.
Innowacyjne podejście do interfejsu oraz błyskawiczny rendering przez GPU szybko zdobyły uznanie i Lumion jest to aktualnie podstawowy program dla wielu architektów robiących wizualizacje trójwymiarowe samodzielnie.
Ponieważ pierwszy raz program trafił na rynek w listopadzie 2010 użytkownicy zgłosili parę zmian. Na szczęście firma Act-3D wysłuchała rad i program w obecnej wersji jest jeszcze lepszy.

Przedstawiam kilka konkretnych informacji o nowościach jakie przyszły wraz z ServicePack 2

reklama

Poza naprawieniem kilku błędów i dodaniem pakietów pluginów dokonano w nowej wersji pewnych zmian – oto ich lista, podzielona tematycznie:

Sekcja budowania sceny

- system przesuwania i transformacji obiektów został udoskonalony, teraz dużo łatwiejsze staje się zaznaczanie, przesuwanie, obracanie i skalowanie obiektów, nawet jeśli są one położone blisko siebie;
- tekstura wody może być uzupełniona o dodanie piany na brzegu;
- możesz używać próbnika kolorów po to by zmienić kolor np. samochodu (Modify object -> Options), możesz również zamienić ludzi 2D na sylwetki (Modify object -> Options);
- refleksy słoneczne zostały dopracowane i pojawiają się także nowe opcje tone mappingu w sekcji pogody, która pomoże w osiągnięciu bardziej realistycznego wyglądu Twojej wizualizacji;

Sekcja filmu

- teraz możesz animować niektóre efekty filmowe przy pomocy klatek kluczowych, co znacznie ułatwia przygotowanie nawet bardziej złożonych sekwencji wideo.
- możesz również zapisywać i załadować punkty widzenia kamery zarówno w trybie filmu i zdjęć (przy użyciu CTRL + 1, 2, 3... możesz je zapisywać, wciskając 1, 2, 3... możesz je wczytać).

- po dodaniu animacji przy pomocy narzędzia efektu ruchu obiekty będą się poruszać w trakcie ustawiania kamery dla filmu, co znacznie ułatwia zsynchronizowanie ruchu kamery z animowanym obiektem.

Pakiety pluginów

Zostały już wydane paczki z pluginami do Lumiona, będą one na bieżąco aktualizowane i w planach jest wydanie nowych.

Drzewa i rośliny - pakiet dodatkowy
- 166 gatunków drzew i roślin;
- 1 rój much;
- 1 rój motyli;
- 1 obłok z dmuchawców;

Można śmiało powiedzieć, że każdy znajdzie w tym pakiecie coś dla siebie np. 12 gatunków wierzby, 12 rodzajów bambusa, wiele kwitnących drzew i roślin, drzewa pełne jesiennych liści, wiecznie zielone drzewa iglaste i liściaste.

Ludzie i zwierzęta - pakiet dodatkowy
- 56 sylwetek ludzi 3D (możliwość dopasowania koloru i przejrzystości)
- 32 sylwetek zwierząt (możliwość dopasowania koloru i przejrzystości)
- 86 sylwetek ludzi 3D (możliwość dopasowania koloru)

Efekty filmowe – pakiet dodatkowy
- efekty wyostrzania;
- paint effect;
- głębia ostrości;
- lens flare;

Efekty specjalne – pakiet dodatkowy
- 29 obiektów: fontanna i „ściana wody”;
- 16 rodzajów efektu ognia;
- 20 rodzajów efektów dymu;
- 5 rodzajów efektu kurzu;
- 6 rodzajów mgły;
- 6 rodzajów pary wodnej;

Efekty mogą być dostosowywane programowalnymi parametrami, aby pasowały do scenerii, którą chcesz przedstawić.

Otoczenie i pogoda – pakiet dodatkowy
ocean w pełni regulowany suwakami: wysokość fal, mętność i kolor wody; wodospad;

Zawartość pakietów i przykłady tego co można z nimi zrobić zamieszamy na bieżąco na funpage'u Lumiona.

System kredytów, pakiety pluginów, upgrade, Lumion 2 i plany na przyszłość.

Pierwszy pakiet pluginów jest darmowy dla wszystkich posiadaczy licencji Lumiona, wystarczy zalogować się na stronie www.lumion3d.com i przejść do "Customer Area" i na Twoim koncie klienta znajdziesz 1000 kredytów, które możesz wykorzystać na dowolny pakiet.

Oczywiście poza dodawaniem nowych pakietów pluginów do oferty Lumiona będą rozwijane te już istniejące.

Pod koniec 2011 roku spodziewamy się premiery Lumion 2.
Na naszej stronie www.feel3d.pl i profilu polskiej społeczności Lumiona na Facebooku będziemy informować co znajdzie się w Lumion 2 oraz pokazywać screeny i filmy z wersji alpha, beta i RC.

Zasady upgrade pozostają niezmienne. Jeżeli posiadacie licencję Lumion 1 to wszystkie uaktualnienia aż do momentu wyjścia wersji 2.0 będę darmowe. Podobnie jeżeli zrobicie pod koniec roku upgrade do 2.0 to wszystkie uaktualnienia wydane do momentu wyjścia wersji 3.0 będą bezpłatne.

Co więcej, wszyscy właściciele licencji na Lumiona Basic otrzymali już darmowe 1000 kredytów na swoim koncie, aby dokonać upgrade do wersji Lumion Ultimate wystarczy dokupić 4000 kredytów (5000 kredytów to możliwość nieodpłatnej wymiany wersji na Lumion Ultimate). Jako właściciele wersji Ultimate nie będziecie musieli kupować pozostałych pakietów – będziecie mieli do nich nieograniczony dostęp.

Pracujemy nad poszerzeniem oferty pluginów, w planach na najbliższy czas są:

- pakiet modeli (zarówno do wnętrz jak i wizualizacji zewnętrznych);
- pakiet dźwiękowy (dźwięk 3D, dodawanie muzyki do filmu, 50 euro w pakiecie do wykorzystania na zakup muzyki z licencją do wykorzystania w wizualizacjach);
- pakiet animacji (efekty filmowe, opcje importowania animacji, wsparcie dla zaawansowanych animacji postaci);

Możecie też spodziewać się rozszerzenia podstawowej biblioteki modeli w Lumione Basic i Ultimate przy okazji premiery Lumion2 (pod koniece 2011 roku).

Wersja demo

Pojawiła się również nowa wersja demo. Nie ma jej jednak jeszcze na DP. Posłaliśmy do redakcji też propozycję tekstu aktualizacji programu ale chyba jeszcze stoi gdzieś w kolejce do przejrzenia. Na pewno niedługo zarówno aktualny tekst jak i wersja demo będą dostępne na DP. Póki co można ściągnąć ją poprzez formularz na Feel3d.pl

 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze