Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Podręczny serwer cz. 2

Po zainstalowaniu systemu, co opisałem w poprzednim wpisie pora skonfigurować podstawowe usługi. Gdy system się uruchomi, naszym oczom powinien pokazać się taki ekran:

Ewidentnie coś jest nie tak - wystąpiły jakieś problemy z MySQL, które za chwilkę rozwiążemy. Najpierw trzeba się zalogować - można olać te komunikaty i wpisać root i hasło które ustawiliśmy podczas instalacji. Pokaże nam się takie okno:

Problemy MySQL

Teraz zajmiemy się problemami z bazą danych:
wydajemy polecenie:mysql_install_dba następnie zmieniamy właściciela katalogu mysql (pełna ścieżka to /var/lib/mysql) wraz z podkatalogami i wszystkimi plikamichown -R mysql:mysql /var/lib/mysqlPo resecie systemu pojawi się nam normalne okno logowania:shutdown -r now
Co prawda nie jest to normalne okno, ale w każdym bądź razie jak możemy przeczytać w /var/lib/mysql/Testowy.err nie ma błędów - tylko informacja o dostępności usługi.

LILO

Mnie osobiście nie podoba się to, że LILO czeka 2 minuty - powinien bezzwłocznie uruchomić nam nasz system. Edytujemy plik lilo.confvi /etc/lilo.confNaciskamy "/" i wpisujemy "timeout" (czynność powtarzamy) - wyrzucamy klawiszem "x" znaki 200, żeby została sama 1 - gdybyśmy zostawili 0, to LILO czekałby bezterminowo na reakcję.
Naciskamy "SHIFT" i dwa razy "Z" a następnie wydajemy polecenie:liloResetujemy komputer, żeby sprawdzić ustawienia - u mnie wszystko działa jak należy.

SAMBA

Teraz pora zainteresować się konfiguracją samby. Na początek chcielibyśmy nieograniczony dostęp do katalogu /var/www/htdocs. Przygotowałem plik konfiguracyjny Samby, który udostępni te katalogi - można go pobrać i wrzucić na serwer chociażby za pomocą narzędzie WinSCPsmb.confNajważniejsze ustawienia to:security = shareoraz zapisy znajdujące się w Katalogi WWW.
Jeszcze zmiana uprawnień do plików i katalogów na 777chmod -R 777 /var/www/htdocsTeraz chyba pora zająć się samą maszyną wirtualną - chcielibyśmy, aby nasz "serwer" uruchamiał się razem z systemem jako usługa - no to do dzieła:)

VirtualBox jako usługa

Już dawno znalazłem na blogu dp wpis jak sobie z tym zadaniem poradzić (nawet parę razy zdarzyło mi się to używać). Wpis popełnił użytkownik kraju i można go znaleźć tutaj.
Ściągnąłem plik stąd.
Rozpakowałem do katalogu użytkownika.
Tak wygląda mój plik konfiguracyjny (VBoxVmService.ini):[Settings] ServiceName=Testowy VBOX_USER_HOME=C:\Users\Artur\.VirtualBox RunWebService=no PauseShutdown=5000 [Vm0] VmName=Testowy WorkingDir=C:\Users\Artur\vms ShutdownMethod=acpipowerbutton AutoStart=yesUruchamiam konsole Windows z uprawnieniami administratoracd C:\Users\Artur\vmswpisuje polecenie:VmServiceControl.exe -ii uruchamiam ponownie komputer.
Zasoby, które zużywają usługi VirtualBoxa są naprawdę niewielkie:
w zamian za to mam dostęp do serwera na którym mam zainstalowaną bazę MySQL, Apache z obsługą PHP oraz serwer SAMBA za pomocą którego mogę sobie udostępnić dowolne katalogi, aby pracować na nich pod Windowsem.

Ponownie MySQL

Jeszcze drobna konfiguracja MySQL: skopiowałem plik my-small.cnf i zmieniłem mu nazwę na my.cnf w tym samym katalogu:cp /etc/mysql/my-small.cnf my.cnfnadanie hasła do root mysqlmysqladmin -u root password 'twoje hasło'przeładowanie uprawnieńmysqladmin -u root -p flush-privilegesNastępnie logujemy się do MySQL (lokalnie, np, przez SSH)mysql -u root -puse mysqlGRANT ALL ON *.* to root@'192.168.56.1' IDENTIFIED BY 'twoje hasło';FLUSH PRIVILEGES;W tej chwili udało mi się już skonfigurować MySQL Workbencha do współpracy z bazą MySQL na moim "serwerze":)

Zamontowanie dysku

Postanowiłem jeszcze dla wygody zamontować sobie udział samby, ale z tym raczej nikt problemów mieć nie będzie:

Zakończenie

Dzięki takiemu zestawowi otrzymujemy bezpieczne i wygodne środowisko do testowania naszych projektów. Gdyby komuś bardziej odpowiadał FTP niż Samba - nie powinno być większych problemów. Jeśli ktoś znajdzie jakiś zbędny pakiet do Linuksa, to bardzo proszę o informację o tym - w końcu człowiek uczy się całe życie. Zapraszam do dzielenia się innymi zastosowaniami takiej maszyny:) 

windows linux serwery

Komentarze

0 nowych
LordRuthwen   6 #1 19.11.2012 00:03

VBox to świetna sprawa, jak masz kompa, który to uciągnie, oczywiście, bo mi przyszło na nim testować dość wymagające konfiguracje, np wymagające 4 GB RAM, na maszynie, która miała 4 GB RAM :P
Ale wszystko się da :) No, prawie, ruskie już parasol otwierają, tam gdzie otwierają, jest jeszcze kłopot z wyjęciem :D

okokok   12 #2 19.11.2012 01:20

VBox jako usługa, dobre!!!

parasite85   8 #3 19.11.2012 04:37

@LordRuthwen
Komputer spokojnie da sobie rade (i5 z vt, 8gb ramu).
@okokok
Juz na poczatku roku inny uzytkwnik to opisal. Wtedy postawilem sobie mojego kochanego Debiana...ale nie okroilem go w zaden sposob i dosc mocno obciazal mi komputer

LordRuthwen   6 #4 19.11.2012 10:11

Chciałem tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz, której nikt nie zauważa, bądź nie porusza:
Jeżeli używacie dynamicznej alokacji miejsca dla dysków maszyn wirtualnych, VMWare niby rezerwuje to miejsce, ale przez system (w moim przypadku Win7) miejsce to jest wyświetlane jako wolne.
Efekt przekroczenia pojemności partycji objawia się blue screenem i restartem systemu :P
Ta partycja nie musi być systemowa, system pokazuje, że wolne miejsce jeszcze jest.
Ot, taka ciekawostka.

cybe   2 #5 19.11.2012 15:33

Napisałeś, że masz teraz bezpieczny serwer, czyli rozumiem, że iptables również poszło w ruch?

parasite85   8 #6 19.11.2012 18:15

@LordRuthwen:
Warto pamiętać - chociaż mam nadzieję, że się nie przyda.
@cybe:
Nie, iptables nie poszło w ruch. "Serwer" jest maszyną wirtualną bez dostępu do internetu i do niego jest dostęp tylko z mojego komputera.