Parlamenty rozważają wdrożenie XML-a i otwartoźródłowych narzędzi

Parlamenty rozważają wdrożenie XML-a i otwartoźródłowych narzędzi

31.08.2011 12:48, aktualizacja: 31.08.2011 15:35

Serwis OSOR.EU poinformował, że w kilku parlamentach w Unii Europejskiej poszukuje się optymalnego cyfrowego formatu zapisu aktów prawnych.

Oczy parlamentów z całej Europy zwróciły się na format XML. Po opracowaniu standardu zapisu dokumentów i aktów prawnych specjaliści rozpoczęli poszukiwanie odpowiednich narzędzi do edycji dokumentów. Na liście kandydatów jest kilka specjalistycznych programów. Co ciekawe, pod uwagę brane są tylko rozwiązania otwartoźródłowe.

Sam Parlament Europejski już w zeszłym roku zatwierdził do użytku framework Akoma Ntoso XML, który oferuje szablony do zapisu różnych oficjalnych dokumentów, od wszelkiego rodzaju aktów prawnych po zapisy debat. Parlament w Wielkiej Brytanii poważnie zastanawia się nad wdrożeniem programu Bungeni (nazwa w języku suahili oznacza „w parlamencie”) opartego na OpenOffice.org i rozwijanego w połączeniu z Akoma Ntoso. Oprogramowanie finansowane jest z funduszy Organizacji Narodów Zjednoczonych i powstało na potrzeby państw Afrykańskich, ale Wielka Brytania rozważa wdrożenie projektu i świadczenie wsparcia technicznego. Ten zestaw zwrócił na siebie uwagę również grupy OpenGov — zrzeszenia pracowników instytucji publicznych z Belgii.

Alternatywą jest xmLegs, który powstał w Instytucie Technik i Teorii Informacji Prawnej (ITTIG) we Florencji wraz z projektem modelu danych NIR (Norme In Rete) na potrzeby włoskich instytucji publicznych.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)