PayPal rezygnuje z Libra. Nie będzie akceptować kryptowaluty Facebooka

PayPal rezygnuje z Libra. Nie będzie akceptować kryptowaluty Facebooka

(fot. Shutterstock.com)
(fot. Shutterstock.com)
Piotr Urbaniak
07.10.2019 13:53

PayPal zdecydował się wycofać ze stowarzyszenia Libra Association, organizacji niedochodowej utworzonej w czerwcu 2019 roku, aby nadzorować proces twórczy i wdrożenie kryptowaluty Facebooka – Libra.

Firma nie podaje konkretnych powodów, ograniczając się do krótkiego i bardzo pobieżnego oświadczenia. Pisze w nim: "Postanowiliśmy zrezygnować z dalszego uczestnictwa w Libra Association, by móc w tym czasie koncentrować się na naszej obecnej misji i priorytetach biznesowych, dążąc do demokratyzacji dostępu do usług finansowych".

"Popieramy aspiracje Libry i oczekujemy dalszego dialogu na temat sposobów współpracy w przyszłości" – kontynuuje Paypal. "Facebook jest wieloletnim i cenionym partnerem strategicznym PayPal, a my będziemy nadal współpracować z nim i wspierać na różne sposoby".

Obawy przed kontrolami

Jednak raport opublikowany przez Financial Times przeczy kurtuazyjnej wypowiedzi PayPala. Jak donosi FT, firma zaczęła dystansować się od projektu w związku z rosnącym poziomem kontroli regulacyjnej. Zasygnalizowała rzekomo zamiar pominięcia zaplanowanego na piątek spotkania członków stowarzyszenia w Waszyngtonie. Jednocześnie zarzucała ponoć włodarzom Facebooka ignorancję wobec krytyki Libry, a także brak konkretnych mechanik do zwalczania procederu prania brudnych pieniędzy na platformie.

Dante Disparte, szef polityki projektu blockchain w Libra Association, pracownik Facebooka, zarzucił PayPalowi brak wytrwałości. "Potrzeba pewnej odwagi i hartu ducha, aby podjąć tak ambitne przedsięwzięcie jak Libra - pokoleniowa okazja, aby wszystko naprawić i poprawić integrację finansową” – ogłosił Disparte, cytowany przez The Verge. Podróż będzie długa i pełna wyzwań. Trudno będzie wprowadzić zmiany, które zmienią konfigurację systemu finansowego w kierunku ludzi, a nie obsługujących ich instytucji. (...) Lepiej jest wiedzieć o tym braku zaangażowania teraz, niż później" – podsumował przedstawiciel.

Nie tylko PayPal

Po początkowym entuzjazmie , gdy opadła wrzawa, w związku z Librą pojawia się coraz więcej głosów krytyki. The Wall Street Journal raportował, że wycofanie się z projektu rozważają Mastercard i Visa, jak również operator płatności cyfrowych Stripe. Nie wiadomo też, co postanowi eBay, który dopiero w 2015 roku odłączył się od PayPala i funkcjonuje z nim w bardzo bliskich stosunkach. Zakazanie Libry zapowiedziały rządy Niemiec i Francji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)