PC są wciąż za duże, Intel w przyszłym roku pokaże komputery wielkości kciuka

Strona głównaPC są wciąż za duże, Intel w przyszłym roku pokaże komputery wielkości kciuka
21.11.2014 09:27
PC są wciąż za duże, Intel w przyszłym roku pokaże komputery wielkości kciuka

Pecety wielkości takiego grubszego kciuka – oto recepta Intelana wprowadzenie inteligencji do monitorów czy telewizorów.Podczas ostatniej konferencji dla inwestorów, wiceprezes firmy KirkSkaugen, pokazał nowy, najmniejszy jak dotąd format komputerówosobistych – nowy i najmniejszy przynajmniej dla Intela.

Małe komputerki nie są dla Intela niczym nowym. Jego NUC-e(Next Unit of Computing) zdobyły pewną popularność, zapewniającniezłą moc obliczeniową mobilnych wersji procesorów Core w małejobudowie o rozmiarach 11,7 cm × 11,2 cm × 3,5 cm. Format tenszybko jednak przestał być najmniejszym. Nowe komputerki firmyZOTAC z serii pico były już o połowę mniejsze. Co prawda w środkuznalazło się już miejsce tylko dla procesorów Atom Baytrail, alerozmiar całości zrobił wrażenie. Trzykrotnie mniejszy od NUC-akomputer o rozmiarach 11,55 cm × 6,6 cm × 1,92 cm bezproblemu mieścił się w kieszeni marynarki.

ZOTAC ZBOX PI320 pico: najmniejszy PC/x86 do kupienia na naszym rynku?
ZOTAC ZBOX PI320 pico: najmniejszy PC/x86 do kupienia na naszym rynku?

Osiągnięcie Zotaca już jednak w październiku przyćmiłchiński producent Shenzhen Apec Electronics, chwaląc siękomputerkiem APM-D01z Atomem Baytrail w środku, o rozmiarach 10 cm × 3,8 cm × 0,96 cm,dwunastokrotnie mniejszym od intelowego formatu. Taki sprzętwielkości dużego pendrive'a można podłączyć bezpośrednio domonitora czy TV przez wystający z niego wtyk HDMI.

Oczywiście taki format komputera nie jest niczym nowym, nawet narynku konsumenckim. W chińskich sklepach internetowych pełno jestdziałających pod kontrolą Androida komputerków, które w takiejniewielkiej obudowie mieszczą nawet ośmiordzeniowe procesory ARM, 2GB RAM, 32 GB pamięci masowej flash, a do tego czasem nawetzintegrowany tuner telewizyjny. Format ten spodobał się już nawetbardziej znanym producentom – Dell oferuje biznesowi androidowyterminal DellWyse Cloud Connect, również działający na procesorze ARM.

Intel nie może bezczynnieprzyglądać się sytuacji, w której Dell sprzedajekorporacjom komputerki z ARM-ami w środku. Kirk Skaugen przyznaje,że rynek na taki sprzęt, w samych Stanach Zjednoczonych, możetylko w przyszłym roku wchłonąć dziesiątki milionów sztuk – i dlategow roku 2015 „kciukowe” komputerki mają stać się ważnymzagadnieniem dla Intela.

Kirk Skaugen z intelową odpowiedzią na ARM-owe „kciuki”
Kirk Skaugen z intelową odpowiedzią na ARM-owe „kciuki”

W trakcie konferencji wiceprezes Intela pokazał nawet prototyptakiego sprzętu, jednak nie zademonstrował jego możliwości.Stwierdził jedynie, że urządzenia takie nie zastąpią laptopów imini-desktopów z procesorami Core, lecz będą stanowiły ich„rozszerzenie”. Do czego konkretnie miałyby posłużyć jakorozszerzenia oprócz wprowadzania inteligencji, tego niestetySkaugen nie wyjaśnił.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)