Persona — OpenID według Mozilli czyli logowanie bez hasła

Persona — OpenID według Mozilli czyli logowanie bez hasła

28.09.2012 15:13

Dziś do fazy beta dotarł projekt Mozilli o nazwie Persona, czyli system logowania na strony oparty o przeglądarkę i klucze, który ma sprawić, że zapomnimy o hasłach (również na urządzeniach mobilnych). Prototyp mechanizmu został zaprezentowany w 2011 roku jako BrowserID, ale nazwa „Persona” jest bardziej przyjazna użytkownikom. Dziś rozpoczęły się otwarte testy.

Persona przypomina założeniami OpenID, ale zdaniem Mozilli jej rozwiązanie jest lepsze, ponieważ jako potwierdzenia tożsamości wymaga jedynie ważnego adresu e-mail. Ten mechanizm logowania przewyższa także te zapewniane przez Facebooka, Google czy Twittera, gdyż jest całkowicie neutralny (nie wymaga związania się na zawsze z którąś z firm). Kiedy użytkownik stworzy swoją „osobowość” na podstawie adresu poczty elektronicznej, na swoje konta na stronach obsługujących ten sposób logowania może wchodzić wykonując tylko dwa kliknięcia — bez podawania haseł. System opiera się na publicznych kluczach.

Dla użytkownika zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście szybkie logowanie i brak potrzeby pamiętania haseł. Z administratorów stron zaś zdejmuje ono obowiązek zabezpieczania bazy czy listy zawierającej reprezentację haseł.

Mozilla Persona - Beta

Podczas testów użytkownicy mogą zalogować się tylko na jedną stronę, ale z czasem zasięg Persony powinien się poszerzyć. Problemem może być jedynie opór firm, które mogłyby ewentualnie z rozwiązania Mozilli skorzystać — Facebook wspiera OpenID, ale czy zdecyduje się zaimplementować mechanizm Mozilli? Google raczej nie, a Twitter? Bez możliwości zalogowania na najpopularniejszych stronach ten mechanizm pozostanie niszowy lub umrze śmiercią naturalną.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)