Photoshop nie jest niezastąpiony: francuska uczelnia znalazła lepszą alternatywę

Photoshop nie jest niezastąpiony: francuska uczelnia znalazła lepszą alternatywę

16.01.2015 12:39, aktual.: 17.01.2015 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Adobe Photoshop nie ma praktycznie konkurencji w dziedzinieprofesjonalnych programów graficznych. Znajomość tego programu ukandydata na grafika jest domyślnie zakładana przez pracodawcę, więcnic dziwnego, że uczelnie artystyczne i techniczne też nie skąpiąnauki Photoshopa swoim studentom, by ci mogli efektywnie pracować zjedynym słusznym programem. Francuski uniwersytet Paris 8 chceprzerwać to zaklęte koło. Jego artystyczny wydział ATI (Arts ettechnologies de l’image) poinformował, że kończy z Photoshopem,ze względu na niewystarczające wsparcie ze strony producenta.Ale jeśli nie Photoshop, to co innego?

Jeden z wykładowców na Paris 8,François Grassard, zaprosił na uczelnię w listopadzie zeszłegoroku znanego we Francji ilustratora, DavidaRevoya, by ten zademonstrował studentom swój ulubiony programgraficzny, Kritę, w wersji 2.8. Czterogodzinna prezentacja objąćmiała wszystkie aspekty interfejsu i funkcjonalności programu.Program spodobał się ogromnie – za jedyne niedociągnięciauznano realizację trybu wziernika i płótna oraz brak transformacji zuwzględnieniem perspektywy. Potrzeby artystów w tej kwestii jużniebawem zostaną jednak spełnione w dostępnej na razie jako betawersji 2.9 programu.

Jedna z ilustracji Davida Revoya w programie Krita
Jedna z ilustracji Davida Revoya w programie Krita

Szczególne uznanie wzbudzić miaładługa lista trybów przenikania, owijanie tekstur, możliwość złożonychkompozycji stosów warstw, oraz oczywiście otwartość kodu. StudenciATI nie tylko bowiem uczą się obsługi programów graficznych, ale teżpisania do nich własnych rozszerzeń, głównie w Pythonie i C++.Decyzja więc zapadła szybko: Krita zastąpi Photoshopa.

Z tej okazji François Grassard stwierdził, że społecznośćakademicka nie chce być popychadłem, nie chce podejmować wyborówniezgodnych ze światopoglądem – zaś swoboda wyboru jestpodstawową przewagą, jaką instytucja publiczna ma nad prywatnymiszkołami. Deweloperzy Krity donoszą zaś, że inne francuskie szkołyartystyczne pilnie przypatrują się prowadzonemu na ATI eksperymentowi– być może pójdą w ślady paryskiej uczelni.

Krita nie jest jedynym programemo otwartym kodzie źródłowym, z którym studenci Paris 8 będąpracowali. W ich pracowni znajdzie się też słynny Blender do animacji3D/2D oraz Natron, będący otwartym odpowiednikiem służącego dopostprodukcji własnościowego pakietu NUKE. Sam Grassard jestzaangażowany w prace nad integracją Blendera i Natrona. Z ichefektami możecie zapoznać się na stronieprojektu.

Natron spaceship demo

Program, który był w staniezastąpić Photoshopa, znajdziecie oczywiście w naszej bazieoprogramowania. Zapraszamy do wypróbowania swoich umiejętnościartystycznych – podstawowy samouczekprogramu dostępny jest na stronach projektu KDE, którego Kritajest od lat częścią.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)