Pierwsze problemy Windows 11. Cierpią użytkownicy procesorów AMD Ryzen

Pierwsze problemy Windows 11. Cierpią użytkownicy procesorów AMD Ryzen

AMD Ryzen
AMD Ryzen
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
07.10.2021 09:52

Właściciele komputerów z procesorami AMD Ryzen powinni wstrzymać się z instalacją Windows 11. Okazuje się, że na linii współpracy systemu operacyjnego z CPU pojawiają się problemy, które mogą skutkować spadkami wydajności nawet o 15 procent.

Kłopoty potwierdza sam producent. Na stronie AMD pojawiła się tabela opisująca problemy, z jakimi mogą się spotkać użytkownicy Ryzenów po instalacji Windows 11. Pierwszy możliwy to nawet 3-krotnie zwiększone opóźnienia pamięci cache L3, drugi - problemy z przypisywaniem wątków na najbardziej wydajne rdzenie.

W pierwszym przypadku problemy zauważą głównie gracze. Szczególnie w e-sportowych tytułach wydajność procesorów AMD Ryzen może spaść o 10-15 proc. W aplikacjach spadki są niższe i powinny się mieścić w granicach 3-5 proc. Konsekwencją niepoprawnego przypisywania wątków mogą być natomiast spadki wydajności w aplikacjach wrażliwych na wydajność pojedynczego rdzenia, co będzie szczególnie zauważalne w procesorach więcej niż 8-rdzeniowych z TDP powyżej 65 W.

AMD podaje, że Microsoft pracuje już nad aktualizacją Windows 11, która powinna opisywane problemy rozwiązać. Łatka ma trafić do komputerów jeszcze w październiku. Na tę chwilę nie ma jednak żadnego obejścia problemów procesorów AMD. Użytkownicy Ryzenów mogą jedynie wstrzymać się z instalacją Windows 11, by cieszyć się maksymalną wydajnością procesorów do czasu rozwiązania usterek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (186)