Pierwsze problemy Windows 11. Cierpią użytkownicy procesorów AMD Ryzen

Strona głównaPierwsze problemy Windows 11. Cierpią użytkownicy procesorów AMD Ryzen
07.10.2021 09:52
AMD Ryzen
AMD Ryzen
Źródło zdjęć: © Pixabay

Właściciele komputerów z procesorami AMD Ryzen powinni wstrzymać się z instalacją Windows 11. Okazuje się, że na linii współpracy systemu operacyjnego z CPU pojawiają się problemy, które mogą skutkować spadkami wydajności nawet o 15 procent.

bEKYOEHV

Kłopoty potwierdza sam producent. Na stronie AMD pojawiła się tabela opisująca problemy, z jakimi mogą się spotkać użytkownicy Ryzenów po instalacji Windows 11. Pierwszy możliwy to nawet 3-krotnie zwiększone opóźnienia pamięci cache L3, drugi - problemy z przypisywaniem wątków na najbardziej wydajne rdzenie.

W pierwszym przypadku problemy zauważą głównie gracze. Szczególnie w e-sportowych tytułach wydajność procesorów AMD Ryzen może spaść o 10-15 proc. W aplikacjach spadki są niższe i powinny się mieścić w granicach 3-5 proc. Konsekwencją niepoprawnego przypisywania wątków mogą być natomiast spadki wydajności w aplikacjach wrażliwych na wydajność pojedynczego rdzenia, co będzie szczególnie zauważalne w procesorach więcej niż 8-rdzeniowych z TDP powyżej 65 W.

Windows 11: brak modułu TPM 2.0? Sprawdź, czy nie jest wyłączony
Windows 11: brak modułu TPM 2.0? Sprawdź, czy nie jest wyłączony
bEKYOEHX

AMD podaje, że Microsoft pracuje już nad aktualizacją Windows 11, która powinna opisywane problemy rozwiązać. Łatka ma trafić do komputerów jeszcze w październiku. Na tę chwilę nie ma jednak żadnego obejścia problemów procesorów AMD. Użytkownicy Ryzenów mogą jedynie wstrzymać się z instalacją Windows 11, by cieszyć się maksymalną wydajnością procesorów do czasu rozwiązania usterek.

Windows 11 w grach: albo bezpieczniej, albo szybciej
Windows 11 w grach: albo bezpieczniej, albo szybciej

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEKYOEIT