Pierwszy film z kwadrokoptera GoPro: spektakularne wejście na rynek dronów

Pierwszy film z kwadrokoptera GoPro: spektakularne wejście na rynek dronów
29.10.2015 08:19
Pierwszy film z kwadrokoptera GoPro: spektakularne wejście na rynek dronów

Nick Woodman, założyciel GoPro, lidera rynku sportowych kamerek,zaczynał od sprzedaży pasów amunicyjnych z furgonetki, a dziśjego firma notuje przychody powyżej miliarda dolarów rocznie. Nakamerkach firma nie zamierza kończyć – latem tego roku ogłoszono,że GoPro chce zająć się jedną z najbardziej ostatnioobiecujących dziedzin sprzętu konsumenckiego, to jest bezzałogowymistatkami powietrznymi. Nic w tym dziwnego, w pewnym sensie jakstwierdził Woodman, drony są najdoskonalszymi możliwymiakcesoriami do kamerek GoPro. Już dziś możemy zobaczyć możliwościpierwszego urządzenia z tej kategorii – kwadrokoptera.

Wchodzenie firm zajmujących się „statyczną” elektroniką narynek latających dronów jest nieuniknione – te pojazdy sąpokłosiem dziesięciu lat rywalizacji producentów smartfonów,która doprowadziła do tego, że za kilkadziesiąt dolarów możnadostać wydajny mikroprocesor, moduły łączności bezprzewodowej,odbiorniki GPS, kamery wideo i pojemne akumulatory, coś co dekadęwcześniej kosztowało dziesiątki tysięcy dolarów i w praktycebyło dostępne tylko dla wojska. Dzisiaj dostępne dlaśredniozamożnych obywateli drony firm takich jak Parrot czy DJIprzynoszą rewolucję w kinematografii, sporcie – a takżepartyzanckich działaniach wojennych. Rynek jest więc dojrzały,można powiedzieć zatłoczony, najtańsze drony z Chin można jużzmontować za kilkaset złotych.

Na szczęście dla firmy takiej jak GoPro zbudowanie najprostszegow formie konsumenckiego drona – czterowirnikowego kwadrokoptera –nie powinno stanowić wielkiego technicznego wyzwania, to conajważniejsze dla konsumenta, czyli stabilizowana kamera HD, jużjest gotowe, a na elementy „lotnicze” łatwo znaleźćpodwykonawców. Taki właśnie kwadrokopter został obiecany wczerwcu tego roku, GoPro nie ujawniło wtedy jednak ani szczegółów,ani ceny. Stwierdzono jedynie, że produkt ma być cenowo dostosowanydo możliwości indywidualnych konsumentów, co pozwala sądzić, żenie powinien być droższy od takich udanych konstrukcji konkurencjijak Parrot Bebop, dziś do nabycia za ok. 2000 zł.

GoPro: Sneak Peek of GoPro Quadcopter Footage

Teraz w Sieci pojawiło się pierwsze nagranie wideo zrobione zapomocą *prototypu *kwadrokoptera GoPro, wyposażonego w systemstabilizacji kamery HERO4, i trzeba przyznać, że wygląda świetnie.Płynność i stabilność obrazu są bardzo dobre, nie najgorzej teżwygląda rozpiętość tonalna i szczegółowość. To nie jest wideo4K (nie wiadomo, czy docelowo firma zdecyduje się na takie nietanieprzecież możliwości), ale nawet nagranie z prototypu w maksymalnej1440p warto zobaczyć.

Przy okazji przypominamy jedno z najciekawszych nagrań ostatnichczasów, przedstawiających starcia między rządową armią syryjskąa islamskimi bojownikami. Bez upowszechnienia się dronów, takiegoobrazu wojny uzyskać by się nie dało.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)