PKO BP ostrzega przed oszustami. "Twoje środki zostaną przekazane do rezerw NBP"

PKO BP ostrzega przed oszustami. "Twoje środki zostaną przekazane do rezerw NBP"

fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
14.03.2020 04:59, aktualizacja: 14.03.2020 07:36

"Oszuści rozsyłają wiadomości SMS i nakłaniają do zalogowania się na fałszywych stronach. Nie klikajcie w przesłane linki!" – apeluje PKO BP, zwracając uwagę na nową kampanię phishingową. Atak ten stanowi – a jakże inaczej – pokłosie epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Jak czytamy w wydanym przez bank komunikacie, przestępcy podszywają się pod bank i rozsyłają fałszywe SMS-y, strasząc wizją zablokowania środków na rachunku. Miałaby umożliwiać to specustawa dot. koronawirusa, aby zabezpieczyć rezerwy NBP. Niemniej klient otrzymuje ponoć szansę zachowania 1 tys. zł na bieżące wydatki. Wystarczy, że kliknie w przesyłany link i zaloguje się na swoim koncie.

PKO BP wyjaśnia, że nie ma nic wspólnego z takimi wiadomościami i nie blokuje żadnych środków, a sam link prowadzi do strony stworzonej przez przestępców, a nie bank. Wpisanie tam jakichkolwiek danych sprawi, że wpadną one w ręce złodziei.

350323378818993556

Warto wiedzieć: prawo w Polsce istotnie dopuszcza zablokowanie środków na rachunkach w sytuacji nadzwyczajnej. Niemniej w tym celu rząd najpierw musiałby wprowadzić w kraju stan wyjątkowy lub wojenny, co nie jest równoznaczne z obowiązującym stanem zagrożenia epidemiologicznego. Inaczej zgoda na blokadę musiałaby zostać wydana dla każdego przypadku osobno, i to nie przez bank, bo ten de facto tylko realizuje polecenia blokady wydawane na wyższym szczeblu, na przykład przez urząd skarbowy albo prokuraturę i sądy.

Wydaje się jednak, że oszuści niniejszym skorzystali na narracji wybranych mediów, które z jakiegoś powodu przedstawiają stan zagrożenia epidemiologicznego jako stan wyjątkowy, być może traktując te dwa terminy w kategorii synonimów. Powtórzmy dla formalności: stanu wyjątkowego w tej chwili nie ma. Objęcie całej Polski kwarantanną też go nie narzuca.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (97)