Płatności NFC przez telefon na szeroką skalę

Płatności NFC przez telefon na szeroką skalę

15.10.2012 16:54

Płatności NFC, jeśli nie liczyć kart zbliżeniowych PayPass, to takie stworzenie, o którym dużo się mówi, ale w Polsce mało kto to widział. Ale telefony z modułem NFC są coraz popularniejsze i jest ich coraz więcej (choć są to na razie tylko topowe modele), nie ma więc żadnego powodu, aby nie zacząć z nich w naszym kraju korzystać. Ma zamiar to umożliwić Orange, o czym informował rzecznik polskiego oddziału operatora kilka dni temu. Orange ma już za sobą pierwsze kroki w kwestii płatności mobilnych, teraz chce rozwinąć skrzydła.

Usługa Orange Cash, którą operator realizuje przy współpracy z mBankiem i MasterCardem, ma być pierwszą w Polsce umożliwiającą płacenie za pomocą smartfonu na skalę masową. Na początku jednak nie będzie tak masowo, jak można by się spodziewać, bo na listę obsługiwanych modeli smartfonów trafi ich zaledwie osiem, w tym oczywiście Samsung Galaxy SIII, Nokia PureView, Lumia 610 i Sony Xperia T, S i P.

Obraz

Orange Cash z punktu widzenia klienta to karta płatnicza wydana przez mBank, zapisana na karcie SIM od Orange, tożsama z MasterCard PayPass i zasilana przedpłatami. Kartą tą będzie można zapłacić także w transakcji przez Internet, a saldo i historię będzie można obejrzeć na specjalnie przygotowanym portalu. Karta domyślnie jest anonimowa, ale można będzie ją zarejestrować. Płatności można będzie dokonać za pomocą tych samych terminali, co w przypadku kart PayPass. Jest to rozwiązanie o tyle ciekawe, że jako pierwsze na świecie bazuje na modelu biznesowym, który zaakceptowało kilku partnerów — do tej pory banki działały na własną rękę.

Warto też zaznaczyć, że jeszcze niedawno chodziły słuchy o podobnym rozwiązaniu, które w życie wprowadzić mieli T-Mobile, MasterCard, mBank, Millenium, Citi Handlowy i Polbank. Ta usługa miała zadebiutować pod koniec października. PKO z kolei opracował metodę płacenia telefonem, która nie wymaga modułu NFC, ale może z niego korzystać. Aplikacja ma „podłączyć się” do konta Inteligo lub działać jako przedpłatowa portmonetka.

Z prezentacji prasowej (PDF) Orange dowiedzieć się można także kilku ciekawostek na temat stanu NFC w Polsce. Polacy korzystają z płatności zbliżeniowych nadzwyczaj chętnie. 28 banków działających w naszym kraju wydaje karty PayPass i co czwarta karta w naszych portfelach już obsługuje płatności NFC. 90 tysięcy czytników obecnych w polskich sklepach i punktach usługowych jest w stanie taką płatność przyjąć — to już 32% wszystkich terminali w kraju. Według MasterCarda PayPassem wykonujemy ponad 10% wszystkich transakcji kartowych.

Szczegóły oferty już pojawiły się na Orange.pl/OrangeCash i mBank.pl/orangecash. Listę miejsc, gdzie można zapłacić zbliżeniowo, znajdziemy na PayPass.pl.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)