PlayStation 4 ma już niezależną od Sony grę i nowe firmware, z którym w nią nie zagrasz

Dualshock i PlayStation 4 z depositphotos
Dualshock i PlayStation 4 z depositphotos

08.03.2018 15:51, aktual.: 08.03.2018 16:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Złamanie zabezpieczeń PlayStation 4, choć oficjalnie służyćmiało możliwości uruchamiania na konsoli Linuksa i oprogramowaniatypu homebrew, posłużyło przede wszystkim piractwu. Na torrentachi w cyberschowkach dostępna jest już ponad setka gierprzekształconych do formatu .pkg, które można uruchomić dziękiexploitowi na firmware 4.55. A jednak z tym niezależnymoprogramowaniem homebrew coś się dzieje – niezależny deweloperLightingMods wydał właśnie pierwszą niezależną od Sony grę nazłamane konsole.

Roll a Ball for PS4 (plik .pkg do pobrania ze stronyautora, działa tylko na konsolach z jailbreakiem 4.05 lub 4.55)jest bardzo prostą grą, w której sterujemy kulką, mającą zazadanie przechwytywać określone obiekty na ekranie. Jest to zarazemgra doskonale znana każdemu, kto zajmował się silnikiem Unity –powstaje w wyniku przerobienia pierwszejlekcji z podręcznika dla deweloperów. Uczy po prostu stosowaniaobiektów gry, komponentów, fizyki i skryptów, nie spodziewajciesię więc „efektu wow”.

Obraz

Jej wydanie oznacza jednak coś znacznie bardziej istotnego.Wygląda na to, że Sony utraciło też kontrolę nad swoim zestawemnarzędzi deweloperskich, Playstation 4 SDK, niezbędnym dozbudowania gry wykorzystującej grafikę 3D. Dostępny dziśopensource’owy PS4 SDKnie potrafi jeszcze obsłużyć ani grafiki, ani bezprzewodowegokontrolera, za jego pomocą stworzymy jedynie oprogramowaniedziałające w tle, wyświetlające wyniki swojego działania wprzeglądarce konsoli.

Obraz

Udostępniając publicznie naTwitterze grę z podręcznika Unity, LightingMods daje dozrozumienia, że jest w posiadaniu narzędzi deweloperskich nakonsole, na które licencje uzyskać można niekiedy za darmo, alewymaga to podpisania indywidualnych umów z Sony. Najprawdopodobniejktoś z takich producentów ze sceny indie musiał swoje SDKudostępnić ludziom z niezależnej sceny.

Fakt ten ma dość poważne konsekwencje dla prac nad niezależnymSDK dla PS4 – osoby które się tym zajmują powinny teraz zamknąćsię w celi z notariuszem, który poświadczy, że nie widziały naoczy oficjalnego SDK Sony, a wszystko co zrobiły jest wynikiemsamodzielnej pracy z wykorzystaniem „czystej” odwrotnejinżynierii. W przeciwnym wypadku można sobie wyobrazić, że jaktylko opensource’owy SDK będzie potrafił coś więcej, prawnicySony zrobią wszystko, by go zniszczyć.

Kiedy na PS4 pojawia się pierwsza niezależna gra, Sony wydajewłaśnie najnowszą wersję firmware5.50 – właśnie tę, która pozwoli rodzicom kontrolować czasgrania przez dzieci. Nie oznacza to jednak, że ta wersja to samo zło(i łatanie luk pozwalających obejść antypirackie zabezpieczenia)– w 5.50 pojawia się wreszcie dla konsoli PS4 Pro globalny trybsupersamplingu,dzięki któremu gry będą wyglądały znacznie ładniej na ekranachFullHD. Obraz jest bowiem renderowany wpierw w 4K, a następnieskalowany do niższej rozdzielczości.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)