PlayStation 4 Pro jeszcze lepsze na ekranie FullHD: Polacy mogą już to sprawdzić

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu na łamach naszego portalu djfoxer popełnił ciekawy wpis blogowy, wychwalający konsolę PlayStation 4 Pro. Wpis o tyle zaskakujący, że autor znany jest naszym Czytelnikom jako człowiek Microsoftu – więc wydawać by się mogło, że będzie nakłaniał Xboksa. Nic z tego, zdaniem naszego blogera PS4 Pro jest znacznie lepszą opcją dla gracza. Djfoxer nie wiedział jednak pisząc wpis do bloga tego, co właśnie zostało ujawnione. Wraz z przygotowywanym przez Sony nowym firmware 5.50 ta znakomita konsola będzie otóż jeszcze lepszą opcją dla gracza, szczególnie tego ze starszym telewizorem.

Oczywiście najnowsze konsole najlepiej zestawić z dobrym telewizorem 4K, ale wciąż miliony osób osób korzystają z telewizorów FullHD. Jeszcze w tym roku Samsung spodziewa się, że 30% jego sprzedaży odbiorników telewizyjnych będą stanowiły telewizory FullHD. Era 4K przyjść ma na całego dopiero około 2020 roku. Do tego dochodzi kwestia świetnych barw z nieprodukowanych już telewizorów plazmowych, których ostatnie sztuki wciąż można upolować tu i ówdzie – pod względem jakości obrazu wygrywają one z większością droższych telewizorów LCD/LED.

Jedną z lepszych innowacji wprowadzonych przez Microsoft w konsoli Xbox One X był więc tryb supersamplingu czyli nadpróbkowania. Wykorzystując większą moc obliczeniową układu graficznego, konsola siłowo stara się rozwiązać problem wygładzania „schodków” na krawędziach obiektów. Renderuje w buforze obraz w rozdzielczości kilkukrotnie większej niż rozdzielczość docelowa (np. 4K), a dopiero później obraz ten jest skalowany do niższej rozdzielczości (np. FullHD). Efekt na telewizorach FullHD podłączonych do najnowszego Xboksa wygląda bardzo ładnie, szczególnie w tych scenach gier, gdzie pojawia się dużo roślinności. Lepiej wyglądają też postacie, a nawet elementy interfejsu.

Na PlayStation 4 Pro nic takiego nie było dotąd dostępne. Niektóre gry, np. Horizon: Zero Dawn, wprowadzały nadpróbkowanie na własną rękę, ale generalnie stare gry na wzmocnionym PS4 wyglądały jak na zwykłej wersji konsoli. Teraz ma się to zmienić. Sony udostępniło właśnie w kilku krajach (w tym i w Polsce) nową wersję beta firmware, oznaczoną numerkiem 5.50. Przynosi ona globalny tryb supersamplingu dla wszystkich telewizorów o rozdzielczości 2K lub mniejszej, obiecując w ten sposób uzyskanie jakości porównywalnej do 4K.

Sony ostrzega zarazem, że nie w każdej grze może to przynieść takie rezultaty, może też oznaczać obniżenie liczby klatek na sekundę. Jest to jednak rozwiązanie, które jeszcze bardziej zwiększa wartość droższej dziś o około 500 zł wersji Pro tej konsoli.

Zainteresowani zapisaniem się do programu beta, w ramach którego Sony testuje nowe wersje konsoli, muszą jedynie wypełnić ten formularz.

© dobreprogramy
s