PlayStation 5 dla każdego, z aukcji. Carmack proponuje jak wykończyć "januszy biznesu"

PlayStation 5 dla każdego, z aukcji. Carmack proponuje jak wykończyć "januszy biznesu"
Piotr Urbaniak

19.02.2021 13:55

Legendarny twórca gier ma sensowny, choć dla wielu kontrowersyjny pomysł. Niech producenci sami organizują aukcje, pisze na Twitterze.

O tym, że łańcuch dostaw elektroniki jest obecnie niewydolny, nikogo raczej uświadamiać nie trzeba. Popyt na sprzęt taki jak PlayStation 5 czy karty graficzne GeForce RTX znacząco przewyższa podaż, a nieliczne dostawy znikają w mgnieniu oka. Często niestety za sprawą handlarzy, którzy widząc zapotrzebowanie, dosłownie rzucają się na każdy jeden egzemplarz, by później oferować go nawet z trzykrotnym przebiciem.

Producenci i wybrani sprzedawcy ograniczają liczbę zamówień na osobę, ale to nie przynosi pożądanego rezultatu. Efekt jest taki, że podczas gdy sklepowe półki świecą pustkami, koniki mają pełne magazyny. Tylko, cena jest u nich kilkukrotnie wyższa.

Legendarny John Carmack, współzałożyciel id Software i ojciec takich produkcji jak "Quake" czy "Doom", proponuje rozwiązanie problemu. Zdaniem programisty, aby zniechęcić pośredników, wystarczyłoby wprowadzić transparentny system aukcji, których organizacją zajmowaliby się sami producenci.

Nie jest to sposób na całkowite uniknięcie wzrostu cen, ale, co podkreśla Carmack, wyeliminowanie pośredników zawsze się opłaca. Dodajmy, nabywca zyskałby pewność, że kupuje towar z oficjalnej dystrybucji, nie obawiając się o fakturę czy brak wsparcia pozakupowego. Gdyby spekulanci mieli zaś walczyć o każdą jedną sztukę, i to w wyższej niż zwykle cenie, według Carmacka biznes tego rodzaju po prostu sobie odpuszczą jako mało opłacalny.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (155)