Plextor wydaje poprawione firmware dla swoich dysków SSD

Plextor wydaje poprawione firmware dla swoich dysków SSD19.11.2014 18:06
Plextor wydaje poprawione firmware dla swoich dysków SSD
Redakcja

Ostatnie dni nie były łaskawe dla firmy Plextor, zajmującej się m.in. produkcją dysków SSD. Na początku tygodnia informowaliśmy o tym, że ostatnia aktualizacja firmware dla nośników z serii M6S doprowadza je do uszkodzenia i utraty danych. Na szczęście reakcja producenta okazała się bardzo szybka: nie tylko ekspresowo wycofał on felerne oprogramowanie, ale wydał już poprawioną wersję, która nie jest już według jego zapewnień w jakikolwiek sposób szkodliwa.

Firma Plextor potwierdziła, że oprogramowanie wykonujące aktualizację firmware do wersji 1.05 faktycznie zawierało błąd i jego wyniku mogło dojść do całkowitego uszkodzenia dysków z serii M6M i M6S. Problem nie musi pojawić się od razu, u niektórych użytkowników dyski przestały działać po kilku godzinach, u innych mogły pracować nawet 2-3 dni zanim odmówiły współpracy. Na stronach producenta znaleźć można już poprawioną wersję 1.06, która nie powoduje tego typu problemów – jeżeli posiadamy dysk zaktualizowany, ale jeszcze mimo wszystko działający, powinniśmy przeprowadzić jej procedurę jak najszybciej.

350128186446866369

Niestety, jeżeli ktoś posiada dysk zaktualizowany do wersji 1.05 i odmawiający współpracy, jedynym wyjściem jest zgłoszenie się do sprzedawcy lub producenta i wymiana nośnika na nowy – jego naprawa przy użyciu tej aktualizacji nie jest możliwa, podobnie jak odzyskanie danych na nim zapisanych. Firma zaznacza, że wszystkie dyski zostaną bez najmniejszych problemów wymienione, a poszczególne sklepy zostały już poinstruowane, jak powinny reagować na zgłoszenia użytkowników. Jak na razie nowe firmware jest dostępne tylko w formie pliku wykonywalnego dla systemów Microsoft Windows. Plextor jeszcze nie opublikował obrazów ISO do nagrania na płytę CD/DVD lub pamięć USB do przeprowadzenia aktualizacji w środowisku DOS. Lista zmian poprawionej wersji nie uległa zmianie, nadal obejmuje ona ulepszenie mechanizmu poprawiania błędów, a także przyśpieszenie pracy dysku dla operacji zapisu w niektórych sytuacjach.

Zaznaczmy tu raz jeszcze: według oficjalnych danych zjawisko problemu jest znikome i dotknęło niewielką liczbę użytkowników. Same dyski Plextora to natomiast konstrukcje sprawdzone, oferujące wysoką wydajność i korzystające z wytrzymałych komórek MLC. Szybka reakcja i bezproblemowe podejście do wymiany pokazują, że producentowi zależy na wyjściu z tej sytuacji z podniesioną twarzą. Niezależnie od używanej marki zalecamy wykonywanie kopii zapasowej danych przed aktualizacjami tego typu. Warto także poczekać kilka dni, dowiedzieć się, czy dany zestaw poprawek nie wywołał problemów u innych użytkowników.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)