Początek końca anonimowości: rosyjska aplikacja Find Face powiąże twarz z profilem społecznościowym

Początek końca anonimowości: rosyjska aplikacja Find Face powiąże twarz z profilem społecznościowym

Początek końca anonimowości: rosyjska aplikacja Find Face powiąże twarz z profilem społecznościowym
17.05.2016 21:04

Dwa miesiące zajęło aplikacji Find Face zdobycie pół milionaużytkowników, w większości z Rosji i innych postradzieckichpaństw. Zdaniem komentatorów, może ona na dobre skończyć zosobistą anonimowością – no chyba że zaczniemy w przestrzenipublicznej nosić maski. Innowacyjny, bardzo szybki algorytmrozpoznawania twarzy pozwala bowiem użytkownikom FindFace ustalićtożsamość sfotografowanych przez nich osób z nawet 70% pewnością.

Bazę danych dla Find Facestanowi serwis społecznościowy Vkontakte, dziś mający ponad 200mln aktywnych użytkowników i około miliard fotografii. Stworzonaprzez startup Trinity Digital – młodego rosyjskiego programistęArtema Kucharenkę i eksperta od marketingu Aleksandra Kabakowa –aplikacja wykorzystuje moc obliczeniową raptem kilku serwerów, byprzeszukać tę bazę fotografii i dopasować najbardziej pasującetwarze, a do nich nazwiska. Nie wiadomo, z jakich narzędzimatematycznych skorzystali Rosjanie, ale jak do tej pory za pomocąich aplikacji przeprowadzono już niemal 3 mln wyszukiwań, podobnoskutecznych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kucharenko i Kabakow uważają, że ich aplikacjazrewolucjonizować może randkowanie. Teraz jeśli zobaczyszkogoś, kto ci się podoba, możesz zrobić mu zdjęcie, odkryć jegotożsamość, a następnie wysłać mu zaproszenie do znajomości.Możesz także odkryć osoby, które są podobne do wgranego zdjęcia,np. słynnej gwiazdy filmowej. W odpowiedzi Find Face zwróci ci 10podobnych dziewcząt, którym będziesz mógł wysłać wiadomości– twierdzi Kabakow.

To jedynie wierzchołek góry lodowej. Aplikacja oferuje co prawdapłatne funkcje dla tych, którzy chcą wykonać większą liczbęwyszukiwań miesięcznie, ale zdaniem jej twórców najważniejszymiklientami może być handel detaliczny i organy ścigania. Zakupemtechnologii rozpoznawania twarzy zainteresowana ma być chińska siećkasyn, startup współpracuje także z administracją Moskwy –stolica Rosji chciałaby połączyć Find Face z siecią oglądającychmiasto 150 tys. kamer przemysłowych. A co, jeśli właścicielsklepu, w którym oglądałeś pewnego dnia kolumny stereo, mógłbywysłać ci następnie serię reklam dotyczących jego produktów dlamiłośników dobrego dźwięku?

Jeśli wynalazek Trinity Digital się przyjmie, może całkowiciezmienić nasze podejście do tożsamości i anonimowości wprzestrzeni publicznej. Twórcy przyznają, że to jest niepokojące,ale jak zaważa Kabakow, postępu technicznego nie da się zatrzymać.Dlatego lepiej iść z prądem i nauczyć się z tym wszystkim żyć.

Your Face is Big Data: zdjęcie z metra i zdjęcie z serwisu Vkontakte
Your Face is Big Data: zdjęcie z metra i zdjęcie z serwisu Vkontakte

Jak będzie to życie wyglądało? Spraawdził to ostatniofotograf z Sankt Petersburga, Jegor Cwietkow. Jego projekt o nazwie„Your Face is Big Data” powstał poprzez fotografowanie wsekrecie pasażerów metra, bez pytania ich o zgodę. Za pomocą FindFace z łatwością ustalił tożsamości ponad połowyfotografowanych młodych ludzi, w wieku 18-35 lat. Ze starszymi byłotrudniej – wielu z nich nie miało kont w Vkontakte. Na stronieBirdinflightmożecie sami zobaczyć, jak skuteczne okazało się dopasowaniefotografii.

Your Face is Big Data: zdjęcie z metra i zdjęcie z serwisu Vkontakte
Your Face is Big Data: zdjęcie z metra i zdjęcie z serwisu Vkontakte

Find Face znajdziecie w naszej bazie oprogramowania w wersjach naAndroidai iOS-a.Do działania aplikacja potrzebuje konta w serwisie Vkontakte. Jejautorzy twierdzą, że nie ma problemu z dostosowaniem jej doFacebooka, po prostu serwis Marka Zuckerberga nie udostępnia takłatwo swoich zasobów zdjęć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)