Podaj łapę – przegląd aplikacji dla właścicieli psów

Podaj łapę – przegląd aplikacji dla właścicieli psów
Jacek Szumowski

22.02.2016 21:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zwierzęta domowe, a zwłaszcza najpopularniejsze spośród nich –psy, to wdzięczny temat i szansa na zaistnienie dla twórcówaplikacji. Nasz przegląd ograniczony będzie do sklepu Google Play,który wręcz pęka od aplikacji skierowanych do osób posiadającychpsy bądź tylko interesujących się nimi. Skala możliwości iróżnice w jakości tych programów są ogromne. Wybórzaprezentowanych poniżej aplikacji jest więc subiektywny –kierowany intuicją i wrażliwością właściciela czworonoga.Sądzimy jednak, że większość ludzi, która wzięła sobie psa natowarzysza życia, ma podobną konstrukcję psychiczną i podobnepotrzeby – mamy więc nadzieję na zrozumienie przynajmniej tejgrupy odbiorców.

Gwizdki

Słuch jest drugim po powonieniu najważniejszym zmysłem psa.Zakres słyszalnych przez to zwierzę dźwięków jest szerszy niż uludzi, wynosi od 15 do 30000 Hz, choć niektóre publikacje mówią ozakresie od 15 do nawet 50000 Hz. Zdrowy człowiek tymczasem słyszyw zakresie od 16 do 20000 Hz. Zakres ultradźwięków (tych wysokichczęstotliwości niesłyszalnych przez ludzkie ucho) bywawykorzystywany w urządzeniach mających wywołać określone reakcjeu zwierząt. Opisywane programy wykorzystują nie tylko ultradźwięki,służyć mają także pomocą właścicielom czworonogów, którzynie potrafią, lub którym nie chce się gwizdać.

Przeprowadziliśmy próby z programami: Whistle Dog Animated, DogWhistle PRO, Dog Whistle Training i Dog Whistle, Free Dog Trainer!Autor artykułu miał już dość, ale jego suczka niekoniecznie... Niezależnie od aplikacji, wydobywanych przez nie dźwięków izmiany zakresu częstotliwości, reakcja psa polegała co najwyżejna strzyżeniu uszami i obwąchiwaniu bądź lizaniu smatrfona, gdyzdesperowany przysuwał urządzenie bliżej psiego pyska. Wspomnianestrzyżenie uszami było ledwie zauważalne, znacznie silniejsze tegotypu reakcje powodują np. dźwięki dochodzące zza okna.

Reasumując: autor nie zauważył u swojej suczki niemal żadnejreakcji na ultradźwięki. Tyle narzekania. Redaktor naczelny ma mieszane uczucia: wygląda na to, że gwizki mogą mieć sens jako dyskretny sygnał przy odpowiednim treningu. Jeśli ktoś chce w poufny sposób przyzwać swojego psa, może zacząć z takimi aplikacjami ćwiczyć, choć i tak najlepiej będzie kupić specjalny gwizdek.

Whistle Dog Animated

Whistle Dog Animated charakteryzuje się ciekawym, interfejsemrodem z kreskówki, z bardzo sympatycznym animowanym czworonogiem,machającym ogonkiem, gdy emitowane są dźwięki. To właśniepodczas działania tej aplikacji udało się zaobserwowaćnajwyraźniejsze reakcje.

Pobierz Whistle Dog Animated na Androida.

Obraz

Dog Whistle PRO

Dog Whistle PRO to najprostsza z aplikacji. Cztery częstotliwoścido wyboru, grafika z gwizdkiem (całkiem estetyczna) do naciśnięciai – zerowa skuteczność.

Dog Whistle PRO na Androida.

Obraz

Dog Whistle Training

Dog Whistle Training to już nieco bardziej rozbudowane narzędziez ambicjami treningowymi, ograniczającymi się jednak do zbiorukilku zasad. Dysponujemy m.in. dość czułymi suwakami do zmianyczęstotliwości i głośności dźwięku. Najatrakcyjniejsze inajlepiej dopracowane wydaje się jednak logo aplikacji – głowabulteriera.

Pobierz Dog Whistle Training na Androida.

Obraz

Dog Whistle, Free Dog Trainer!

Dog Whistle, Free Dog Trainer! to gwizdek w narracji treningowej.Realizacja jest niezła: systemowy, intuicyjny interfejs, dobrzezaprojektowane ikonki symbolizujące pożądane reakcje na określonekomendy i dobierane do nich częstotliwość i czas trwania sygnałudźwiękowego. Uczymy psa określonej komendy, emitując w tym czasiewłaściwy dla tej aktywności dźwięk. To faktycznie może sięudać, gdy tylko starczy nam cierpliwości, choć autorowi brakjakichkolwiek wrażeń u mojego psa wydał mi się niepokojący.Niezależnie jednak od reakcji określonego czworonoga, trudno uznaćto rozwiązanie za wygodne. Wydanie słownej komendy jest zwyczajnieszybsze i łatwiejsze. Być może osoby z zaburzeniami mowy spojrząna tego typu funkcjonalności z większym zrozumieniem.

Pobierz Dog Whistle, Free Dog Trainer! na Androida.

Obraz

Google Play może pochwalić się wieloma aplikacjami tego typu.Zbierają one skrajne opinie, od naprawdę entuzjastycznych („Jamojego psa wyszkoliłem w tydzień”) po jednoznacznie negatywne („Totalne dno”). Moje i mojej suczki doświadczenia skłaniająmnie do podpisania się pod jeszcze innym komentarzem ze sklepuGoogle: „Mój pies tylko dziwnie na mnie popatrzył :-)”.Zachęcam jednak do eksperymentów (o ile nie będą im towarzyszyćnegatywne reakcje czworonoga), wypracowania własnej opinii ipodzielenia się nią.

Rozmówki

Translator for dogs Simulator i Dog Phrasebook Translator Joke todwie bardzo podobne do siebie aplikacje, wydane zresztą przez tegosamego producenta. Zaliczają się one do kategorii rozmówek, w tymwypadku międzygatunkowych. Twórcy nie pozostawiają tym razemużytkownikom żadnych złudzeń – efektów działania ichaplikacji nie należy brać na poważnie (gwizdki miały być naserio).

Dog Phrasebook Translator Joke

Te programy to zamierzony żart. Dog Phrasebook Translator Joke toprostsza aplikacja. Jej funkcjonalność ogranicza się do dziewięciuestetycznych ikonek z uśmiechniętym pieskiem wykonującym określoneczynności. Do każdej grafiki przypisany jest odpowiedni dźwięk –charakterystyczne szczeknięcie. Cała zabawa polega na sprawdzeniureakcji psa na określony dźwięk i przeanalizowaniu, na ile jest onzgodny z aktywnością przedstawioną na grafice.

Pobierz Dog Phrasebook Translator Joke na Androida.

Obraz

Translator for dogs Simulator

Translator for dogs Simulator, poza niemal identyczną oprawą iopisaną wcześniej funkcjonalnością, charakteryzuje dodatkowa,interesująca funkcja. Program potrafi nagrać naszą komendę iprzetłumaczyć ją na psi język – czyli szczekanie. Dźwiękwydobywany przez urządzenie zależny jest dodatkowo od rasy psa.Niestety do wyboru jest tylko sześć ras. Czemu w ogóle wspominaćo tego typu aplikacjach? No cóż, właściciele psów to częstospecyficzne osoby, rozkochane w swoich podopiecznych i chłonącewszystko, co ich dotyczy. Tego typu oprogramowanie może być kolejnązachęta do zabawy z czworonogiem. Podsumowując – rozrywka dlaprawdziwych „psiarzy”.

Pobierz Translator for dogs Simulator na Androida.

Obraz

Uwaga rednacza: wiele psów mało szczeka, za to wydaje z siebienierzadko skomplikowane wokalizacje. Być może warto spróbowaćsamemu nagrać je i przeanalizować reakcje psa na ich odtwarzanie?

Klikery

W tej kategorii przedstawimy dwa programy: Clicker dog training iDog Training Clicker. W wypadku tego typu aplikacji to zdecydowaniewystarczy. Kliker to urządzenie przeznaczone do szkolenia psów.Zazwyczaj ma ono postać małego pudełeczka z blaszką w środku –właśnie ta blaszka pod wpływem nacisku naszego palca wywołujecharakterystyczne kliknięcie.

W czym pomocne jest takie narzędzie? Otóż za wykonanie przezpsa czynności przez nas pożądanej (np. sztuczki) należyczworonoga nagrodzić. Musimy to robić natychmiast, tak aby piesskojarzył określoną czynność z nagrodą. Nie zawsze zdążymyprzygotować i wyjąć smakołyk z kieszeni, a kliker może byćzawsze w naszej dłoni. Zdaniem behawiorystów propagujących ten typtreningu kliknięcie wynagradza psa i uczy go właściwych reakcji, anam daje czas na przygotowanie kulinarnej nagrody. Rzecz jasna,wcześniej musimy nauczyć psa kojarzenia kliknięcia z podaniemsmakołyku. To naprawdę prosta czynność polegająca na klikaniu inagradzaniu. Wspomniane aplikacje zastępują tradycyjny kliker ibardzo dobrze spełniają swoją rolę.

Cliker dog training należy pochwalić za estetykę interfejsu,natomiast jego konkurenta za wydawany dźwięk, bardzo bliski temuemitowanemu przez tradycyjny, mechaniczny kliker. Oczywiście pojawiasię pytanie, czy nie lepiej pozostać przy fizycznej, zazwyczajplastikowej formie tego urządzenia? Być może, jednak jeśliwłaściciel psa jest miłośnikiem nowoczesnych technologii i/lubzapomni zabrać klikera na spacer, wtedy warto się wspomóc takąaplikacją.

Pobierz Cliker dog training na Androida.

Pobierz Dog Training Clicker na Androida.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Encyklopedie

Programy należące do tej kategorii zainteresują nie tylkoposiadaczy i miłośników psów, ale także osoby do tych rólaspirujące. Poza suchym, encyklopedycznym zestawieniem faktów,część aplikacji poszczycić się może rozszerzonym wachlarzemmożliwości. Dog Encyclopedia: Breeds+Facts, Dog Breeds Encyclopediai Dog Breeds PRO to trzy dostępne w sklepie Google Playelektroniczne encyklopedie, dzięki którym dowiemy się o psachwięcej, o ile znamy język angielski.

Dog Encyclopedia: Breeds+Facts

Dog Encyclopedia: Breeds+Facts to program, który na początku nierobi najlepszego wrażenia. Budowa interfejsu, kolorystyka, użytegrafiki sugerują, że program ten kierowany jest do najmłodszych.Nie wolno się tym zrażać, bo aplikacja oferuje całkiem spore ipoważne możliwości. Poza szeroką bazą imion dla psów w czterechjęzykach (niestety brak polskiego), funkcjonalnością wyboru psazgodnego z naszymi preferencjami (rozmiar, kolor, cechy), dostępnajest oczywiście część encyklopedyczna. Obsługę katalogu ułatwiadodatkowe zgrupowanie ras psów ze względu na rozmiar, krajpochodzenia, cechy użytkowe i przynależność organizacyjną (dwiefederacje: FCI i AKC). Ten ostatni sposób skatalogowania ras bardzoprzypadł mi do gustu.

Pobierz Dog Encyclopedia: Breeds+Facts na Androida.

Obraz

Dog Breeds Encyclopedia

Dog Breeds Encyclopedia to aplikacja ściśle encyklopedyczna. Jejsiła tkwi w prostocie: ma czytelny, pozbawiony niepotrzebnychdodatków interfejs. W katalogu znajdziemy ponad 500 ras psów.Wyszukiwanie ułatwić może dodatkowe pogrupowanie psów ze względuna kraj pochodzenia (jest Polska i pięć ras charakterystycznych dlanaszego kraju), przeznaczenie i umiejętności. Aby w pełniwykorzystać możliwości programu i przestudiować dość bogatyopis każdej rasy, niezbędna jest znajomość języka angielskiego,przynajmniej w stopniu podstawowym.

Pobierz Dog Breeds Encyclopedia na Androida.

Obraz

Dog Breeds PRO to aplikacja, która pełnię swoich możliwościpokazuje po zapłaceniu autorom 1,79 zł. Uzyskujemy wtedy dostęp dodwóch ciekawych funkcjonalności. Pierwsza z nich pomaga w wybraniudla nas idealnego psa. Selekcja dokonywana jest na podstawieodpowiedzi na kolejno zadawane pytania, dotyczące np. klimatupanującego w naszym miejscu zamieszkania, posiadania dzieci,zwierząt domowych czy alergii... Kolejna odblokowana funkcjonalnośćto interesujący quiz ze znajomości ras psów. Częśćencyklopedyczna, najistotniejsza w całej aplikacji, sprawia wrażenie naprawdę profesjonalnej. Przy poszczególnych rasachznajdziemy informacje dotyczące kraju pochodzenia, rozmiaru,długości życia, aktywności i cech charakteru, a także dane natemat sklasyfikowania w aż siedmiu najważniejszych organizacjachkynologicznych na świecie. Ilość i jakość tych informacjiświadczy o naprawdę solidnym podejściu autorów do opracowywanegotematu. Dog Breeds PRO posiada przejrzysty, systemowy interfejs,bardzo spójną, konsekwentną i świetnie zaprojektowanąikonografikę. Z czystym sumieniem polecam ten program każdemu, ktochciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat psów.

Pobierz Dog Breeds PRO na Androida.

Obraz

Inne

PetBondCare to (wbrew nazwie) polski portal społecznościowy dlapsów i ich właścicieli. Podczas tworzenia profilu podajemyinformacje nie tylko o sobie, ale także o naszym podopiecznym. Danepsa to nie tylko imię, rasa czy data urodzenia, ale takżeusposobienie, tryb życia (np. aktywność fizyczna), stan zdrowia(np. częstotliwość wizyt u weterynarza). Aplikacja pozwala namonitorowanie właśnie tych wcześniej sprofilowanych cech. Długośći częstotliwość naszych spacerów, zabawy czy nauki jestrejestrowana przez aplikację i, o ile sobie tego życzymy,udostępniana na tablicy widocznej dla naszych znajomych.

PetBondCare

PetBondCare umożliwia też zaplanowanie wizyt u weterynarza iprowadzi ich historię. Przydatną funkcjonalnością jest mapanaszej okolicy z naniesionymi miejscami, które mogą zainteresowaćwłaścicieli psów (np. gabinety weterynaryjne, restauracjeprzyjazne psom, parki, hotele dla psów). Serwis jest nieźlezaprojektowany i może pochwalić się względną aktywnością.Trudno wróżyć mu jednak spektakularny sukces, bo podobne korzyścimożna czerpać np. z przynależności do odpowiedniej grupy naFacebooku. Jeśli ktoś jednak czuje potrzebę funkcjonowania w takjednoznacznie ukierunkowanej społeczności, to chyba wartospróbować.

Pobierz PetBondCare na Androida.

Obraz

MapMyDogWalk

MapMyDogWalk to elegancko zaprojektowana aplikacja monitorującanasze spacery z psem. Program posiada wszystkie funkcjonalnościcharakterystyczne dla tego typu narzędzi. MapMyDogWalk śledzi więctrasę, czas, przebyty dystans, prędkość i liczbę spalonychkalorii. Przeznaczenie aplikacji dla właścicieli psów objawia siębardzo subtelnie: w zasadzie ogranicza się do odpowiedniegonazewnictwa i możliwości zaznaczenia na mapie miejsc przyjaznychpsom w naszej okolicy. Jeśli zależy nam na takich szczegółach, towarto skorzystać z programu – działa on dobrze. Trudno jednakuzasadnić korzystanie z MapMyDogWalk w sytuacji, gdy posiadamy jużjakąś aplikację monitorującą naszą aktywność.

Obraz

Pobierz MapMyDogWalk na Androida.

Dog Walk Tracker & Reminder

Dog Walk Tracker & Reminder to bardzo prosta, dobrzespełniająca swoje funkcje aplikacja. Zadaniem programu jestprzypominanie nam o zaplanowanych spacerach z psem i prowadzenieprostych „spacerowych” statystyk. Jak wspomniałem wcześniej,program przyzwoicie wywiązuje się ze swojego zadania. Uwagi co dozasadności używania tej aplikacji mam dwie. Pierwsza jestidentyczna jak przy opisie MapMyDogWalk: funkcjonalność aplikacjipokrywa się z możliwościami innych narzędzi, które przypominająnam określone zadania i nie są kierowane do właścicieli psów.Druga wątpliwość – trudno wyobrazić sobie, żeby właścicielpsa nie pamiętał o konieczności wyprowadzenia swojego pupila naspacer. Może jednak są tacy...

Pobierz Dog Walk Tracker & Reminder na Androida.

Obraz

Tractive MOTION to aplikacja działająca z jednym ze sprzętowychtrackerów firmy Tractive. Nie są to tanie urządzenia, poniesionykoszt rekompensują jednak dokładnymi i rzeczywistymi informacjamina temat aktywności naszego psa. Producent chwali się licznymiczujnikami w swoim urządzeniu, służącymi do monitorowania ruchu,temperatury i jasności otoczenia. Mają one pomóc właścicielowiczworonoga w określeniu wpływu czynników zewnętrznych naaktywność psa. Aplikacja zbiera dane z urządzenia i na podstawienich prowadzi statystyki, co pozwala śledzić aktywność wokreślonym, dłuższym okresie i porównywać ją z osiągnięciamiinnych psów z całego świata. Zaletą aplikacji urządzenia jestmożliwość używania ich do monitorowania nawet kilku zwierzątdomowych i zabawny system grywalizacji, w którym pies otrzymujerozmaite trofea za swoje fizyczne osiągnięcia.

Obraz

Uwaga rednacza: Tracker Tractive choć jest świetnymurządzeniem, ma dwie wady. Pierwsza z nich – aktywne psy,szczególnie te, co lubią zmagać się z innym psami w zapasach,łatwo mogą go zgubić, a szukanie małego czarnego pudełeczka napolu to prawdziwa udręka (pomagają skanery Bluetooth LE). Drugi todelikatność konstrukcji – większy pies, jeśli dostanie trackerdo paszczy, z łatwością go zgruchocze.

Pobierz Tractive MOTION na Androida | na iOS-a.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy przegląd aplikacji dla właścicielipsów dostępnych w sklepie Google Play był dla Czytelnikówinteresujący. Jak już wspominaliśmy, programów dla tej grupyodbiorców jest bardzo dużo. Część z nich cechują niestetywątpliwa funkcjonalność i kiepskie wykonanie. Przypominają częstozabawki dostępne w sklepach z akcesoriami dla zwierząt: wykonane zkiepskiego materiału, wystarczające psu raptem na 10 minut zabawy,oferowane jednak za całkiem konkretną kwotę. No ale czego nie robisię dla swojego pupila...

Jest jednak grupa aplikacji niewątpliwie przydatnych – za takiemożna uznać encyklopedie i programy monitorujące stan aktywnościczworonoga.

Zachęcamy więc do samodzielnych poszukiwań i testowaniadostępnych rozwiązań. Ich dobór musi mieć zdecydowanieindywidualny charakter. Kto wie, być może istnieje właścicielniepamiętający o godzinach spacerów i pies, który „książkowo”zareaguje na elektroniczne gwizdki…

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)