Podszywają się pod Allegro. Każdy może paść ofiarą oszustów

Podszywają się pod Allegro. Każdy może paść ofiarą oszustów

Podszywają się pod Allegro, nie daj się oszukać
Podszywają się pod Allegro, nie daj się oszukać
Źródło zdjęć: © Pixabay
25.01.2023 12:34

Oszustw z wykorzystaniem mediów społecznościowych nie brakuje. Tym razem cyberprzestępcy postanowili wykorzystać wizerunek jednej z popularniejszych marek w Polsce. Podszywają się pod Allegro i zachęcają do inwestycji.

Cyberprzestępcy znów atakują, wykorzystując do tego kampanie sponsorowane w mediach społecznościowych. Na potrzeby tego typu działań oszuści zazwyczaj sięgają po wizerunek rozpoznawalnych osób lub firm. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej kampanii, w której główną rolę w reklamowaniu niebezpiecznych stron odgrywa nielegalnie wykorzystane logo Allegro.

O fałszywych reklamach poinformował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Możemy w nich przeczytać zachęty do inwestowania w akcje Allegro, które mają przynieść duże zyski. Nie trzeba przypominać, że w rzeczywistości na takiej transakcji można tylko stracić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

CSIRT KNF opublikował na Twitterze zrzuty ekranu zarówno z rzeczonej kampanii sponsorowanej, jak i z samego serwisu, który ma rzekomo umożliwiać inwestowanie w akcje. Możemy tam przeczytać, że Allegro, jako firma, która powstała w garażu, "pokonuje gigantów, takich jak Amazon i eBay w ich własnej grze".

Podszywają się pod Allegro. Uważaj na takie wpisy

Na pierwszy rzut oka posty reklamowe nie wyglądają na podejrzane. W przygotowanych przez oszustów materiałach nie widać rażących błędów językowych, a całość jest przygotowana dość profesjonalnie. Jak chronić się przed takimi oszustwami?

Przede wszystkim nie wierzyć w obietnice łatwego zysku. Te w zasadzie nigdy nie bywają autentyczne i najlepiej po prostu trzymać się z daleka od tego rodzaju obietnic, szczególnie jeśli pochodzą z kampanii sponsorowanych.

Nie będziemy podawać nazw profili, których należy się obawiać w kontekście tego rodzaju oszustw, ponieważ te mogą mnożyć się z dnia na dzień. Najlepszą poradą w tej kwestii jest unikanie otwierania linków, które udostępniają nieznane nam osoby lub strony w mediach społecznościowych, a tym bardziej wprowadzania na nich naszych danych osobistych.

Podszywanie się pod Allegro w reklamach na mediach społecznościowych to rzecz jasna nie pierwsza tego rodzaju akcja w polskim internecie. W 2022 r. można było natknąć się na liczne kampanie, w których oszuści chcieli zwiększać swoją wiarygodność, posiłkując się przy tym logiem Orlenu i wizerunkiem Andrzeja Dudy.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)