Pogłębi mowę nienawiści na X. Nawet Muzeum Auschwitz krytykuje Muska

Pogłębi mowę nienawiści na X. Nawet Muzeum Auschwitz krytykuje Muska

Jedną ze stron oskarżającą Muska jest Muzeum Auschwitz
Jedną ze stron oskarżającą Muska jest Muzeum Auschwitz
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
19.08.2023 20:40, aktualizacja: 19.08.2023 21:24

Elon Musk ogłosił, że jego platforma społecznościowa X (dawny Twitter) usuwa ochronną funkcję pozwalającą użytkownikom blokować niechciane konta. Eksperci wylewają na właściciela platformy morze krytyki, do którego dołącza też głos władz Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.

Funkcja blokowania kont pozwala użytkownikom ograniczyć kontakt, możliwości przeglądania postów i obserwowania przez niechciane konta. Elon Musk, właściciel platformy X, który stworzył ją, przekształcając zakupionego przez siebie Twittera, ogłosił, że funkcja pozostanie aktywna w przypadku chęci zablokowania wiadomości prywatnych. Ruch ten jest efektem polityki miliardera promującej wolność słowa w internecie, jednak według ekspertów jest to wyjątkowo nieodpowiedzialne.

Nie będzie można zablokować widzenia kogoś?

Musk ogłosił, że aktywna pozostanie funkcja wyciszenia, która ukryje przed nami wpisy z kont, które określimy jako niechciane. W odróżnieniu od wyciszenia, blokowanie informowało o akcji zablokowane konto i nie pozwalało mu na obserwowanie nas. Brak funkcji blokowania może sprawić, że X będzie miało problemy z regulaminem Apple App Store lub Sklepem Google Play, gdyż platformy te wymagają, aby aplikacje z treściami generowanymi przez użytkowników miały możliwość blokowania potencjalnie szkodliwych postów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperci ostrzegają, że taki ruch może spowodować jeszcze większy przyrost mowy nienawiści na platformie. Muskowi wytknięto to, że od kiedy przejął on Twittera, treści antysemickie lub szerzące nienawiść pojawiają się na niej znacznie częściej. Twitter (a potem X) był też celem oskarżeń niektórych rządów, które wytykały mu brak odpowiedniej moderacji treści.

Muzeum Auschwitz krytykuje Muska

Do głosów ekspertów dołącza się także oświęcimskie Muzeum Auschwitz, które korzystało z funkcji blokowania, aby nie dopuszczać do pojawiania się antysemickich komentarzy pod swoimi postami dotyczącymi Muzeum i Holokaustu. W jednym z jego postów czytamy "Blokowanie jest niezbędnym krokiem, aby upewnić się, że te szkodliwe głosy nie będą trwały w swoich powtarzających się atakach na pamięć (ofiar Holokaustu przyp. red.)" i "Platforma, która lekceważy potrzebę obrony pamięci ofiar, pokazuje lekceważenie tworzenia pełnego szacunku i empatii środowiska internetowego".

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)