Polacy w finale konkursu YouTube Space Lab

Polacy w finale konkursu YouTube Space Lab

Redakcja
17.01.2012 15:38

Zakończony został kolejny etap konkursu YouTube Space Lab, w którym zespoły uczniów w wieku 14-18 lat mogły zgłaszać propozycje przeprowadzenia eksperymentu w kosmosie. Aż sześć zgłoszeń z Polski znalazło się w finale konkursu YouTube Space Lab.

Jak zaznaczają twórcy konkursu — Do konkursu zgłoszono tysiące filmów wideo z ponad 80 krajów. Wśród wybranych szczęśliwców znalazły się zespoły z Warszawy, Gdyni, Darłowa i Świdnika. Tym samym Polska osiągnęła trzeci wynik po Stanach Zjednoczonych (10 drużyn) i Indiach (9 drużyn). Od dzisiaj do 24 stycznia można oddać głos na pomysł, który jest zdaniem użytkowników najlepszy. Poza głosami użytkowników YouTube prace zostaną ocenione przez skład sędziowski, w którego skład weszło 37 naukowców, doradców i astronautów, m.in. profesor Stephen Hawking, Bertrand Piccard czy dr Stamatios Krimigis.

Spośród wyłonionych prac wybranych zostanie sześć prac (po dwie z każdego z trzech regionów świata). Pomysłodawcy wybranych projektów zaproszeni zostaną do Waszyngtonu na wielki finał konkursu, podczas którego ogłoszone zostaną dwie zwycięskie drużyny. Dwa najlepsze eksperymenty zostaną przeprowadzone na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a transmisję na żywo będzie można zobaczyć na YouTube. Ponadto dla zwycięzców przygotowano lot w stanie nieważkości, komputery Lenovo IdeaPad oraz do wyboru: wycieczkę na wyspę Tanegashima w Japonii, z której będzie można obserwować start statku kosmicznego albo podróż do Rosji, gdzie (po ukończeniu 18 lat) będzie można odbyć szkolenie dla astronautów w Gwiezdnym Miasteczku.

W Polsce konkurs patronatem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Centrum Nauki Kopernik.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)