Polaris: AMD zapowiada energooszczędne Radeony w procesie 14 nm

Polaris: AMD zapowiada energooszczędne Radeony w procesie 14 nm

04.01.2016 15:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gracze, którzy w zeszłym roku zdecydowali się nie kupować kartgraficznych, pewnie są teraz z siebie bardzo zadowoleni. 2016 rokobiecuje zejście z rynku wymęczonej litografii 28 nm – wreszciepojawią się GPU, korzystające z dobrodziejstw współcześniemożliwej miniaturyzacji. AMD zapowiedziało właśnie oficjalnietakie Radeony, z procesorami graficznymi wykonanymi w procesie 14 nmFinFET, które nosić mają nazwę kodową Polaris.

Polaris to nic innego jak znana i sprawdzona architektura GraphicsCore Next (GCN) w swojej czwartej generacji. Oprócz obiecywanegoponad dwukrotnego zwiększenia efektywności energetycznej wporównaniu do układów w architekturze GCN 1.3, przynieść mająwsparcie dla interfejsów HDMI 2.0a i DisplayPort 1.3 – co oznacza,że możemy spodziewać się grafiki z miliardami kolorów, wszerokiej rozpiętości tonalnej HDR. Polaris ma też przynieśćsprzętową akcelerację dla kodeków H.265 (kodowanie 4K w 60 FPS),

AMD’s Revolutionary 14nm FinFET Polaris GPU Architecture

Wiadomo też, że pojawienie się nowej generacji kart nie oznaczazmierzchu pamięci GDDR5. Wciąż mają być one wykorzystywane wtańszych produktach, HBM/HBM2 najwyraźniej pozostanie jeszcze jakiśczas domeną produktów z wyższej półki. Ciekawostką jest za toobietnica wykorzystania w nowych kartach rozwiązania FreeSync pozłączu HDMI – nie czekając na rozszerzenie oficjalnejspecyfikacji, współpracujące z AMD firmy miałyby dodać je jakorozszerzenie producenckie (vendor specific extension),pozwalające na wykorzystanie monitorów z HDMI i FreeSyncem takżeze starszymi kartami.

Obraz

O założeniach dotyczących Polarisa było słychać już odjakiegoś czasu, informacje na ten temat wyciekły na jednym zkoreańskich forów poświęconych grafice komputerowej. Nie wszystkojednak się potwierdziło. Wykorzystany proces technologiczny tojednak 14 nm, a nie 16 nm jak niektórzy utrzymywali, co więcejnajwyraźniej AMD nie zamierza nastawiać się na wyłączność zżadnym fabem – wiadomo, że rozmawia przynajmniej z kilkomaproducentami, w tym GlobalFoundries. Być może pozwoli to nauniknięcie problemów z dostępnością nowych kart na rynku po ichpremierze. W tym wypadku debiut kart nowej generacji spodziewany jest na pierwszą połowę tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także