Policja rozbiła grupę oszustów. Metodą "na dopłatę" wykradli ponad 1,5 mln złotych

fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja
Karolina Kowasz

16.04.2021 16:17

Śląskiej policji udało się zatrzymać grupę cyberprzestępców, która organizowała tzw. kampanie SMS z fałszywymi informacjami o konieczności dopłacenia za paczkę. Zgodnie z informacjami, grupie udało się w ten sposób ukraść ponad 1,5 miliona złotych.

Oszuści będący obywatelami Białorusi i Ukrainy wpadli w ręce policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP Katowice. Policja podaje, że siedemnastu z nich zostało już tymczasowo aresztowanych, a jedną osobę objęto policyjnym dozorem. Łącznie zatrzymano 19 osób, które były członkami zorganizowanej grupy przestępczej.

Cyberprzestępcy specjalizowali się we włamaniach na rachunki bankowe oraz kradzieży zgromadzonych tam środków. Za pomocą rozsyłanych wiadomości tekstowych o konieczności dokonania dopłaty pozyskiwali niezbędne im dane. Po przejęciu loginu oraz hasła poprzez fałszywą stronę banku, byli w stanie dokonać kradzieży wszystkich środków. Na tym jednak nie koniec, bowiem oszuści zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach.

fot. Śląska Policja
fot. Śląska Policja

Policji udało się ustalić, że skradzione pieniądze cyberprzestępcy wypłacali z bankomatów za pomocą popularnego BLIK-a. Czasami przelewali środki na rachunki bankowe należące do grupy, by móc później swobodnie nimi dysponować.

Powyższa historia powinna być kolejną przestrogą dla wszystkich osób, którym zdarza się bezrefleksyjnie klikać w linki otrzymane w podejrzanych wiadomościach czy mailach. Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzać skąd pochodzi dana wiadomość. Pod żadnym pozorem nie podawajmy także naszych danych, w szczególności loginów i haseł do kont bankowych. Policja przygotowała również specjalne kompedium wiedzy, które powinno pomóc wszystkim uniknąć podobnych sytuacji.

Obraz

W trakcie działalności tylko pomiędzy 1 grudnia 2020, a 8 kwietnia 2021 roku oszuści wysłali ponad 280 tysięcy wiadomości SMS z fałszywymi linkami zachęcającymi do wpłacenia pieniędzy. Policjantom udało się zabezpieczyć urządzenia, które były wykorzystywane przez grupę do działalności przestępczej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)