Polityka AMD problemem dla producentów płyt głównych. Niektórzy nie chcą kompatybilności

Polityka AMD problemem dla producentów płyt głównych. Niektórzy nie chcą kompatybilności

Polityka AMD problemem dla producentów płyt głównych. Niektórzy nie chcą kompatybilności
Piotr Urbaniak
15.04.2019 17:18, aktualizacja: 15.04.2019 17:28

Tysiące użytkowników atakują Intela, gdy ten z każdą kolejną generacją procesorów odświeża także chipsety, zmuszając wszystkich zainteresowanych rozbudową komputera do wymiany płyty głównej. AMD obiecywało, że będzie inne i postara się jak najdłuższej zachowywać kompatybilność. To jednak nie spodobało się niektórym producentom płyt, którzy zapewne boją się o spadek popytu.

Sprawę nagłośnił pewien użytkownik "reddita", właściciel płyty MSI X370 Xpower Gaming Titanium, który postanowił zapytać firmę, czy planuje update BIOS-u dla procesorów Zen 2. W odpowiedzi usłyszał: "Nie, aktualizacja jest wyłącznie dla modeli z chipsetem X470 oraz B450".

Zdaje się to potwierdzać dotychczasowe działania MSI, które odpowiednie BIOS-y dla wspomnianych X470 i B450 zdążyło już wydać, podczas gdy starsze X370 i B350 pozostają zapomniane. Co ciekawe, analogicznie przedstawia się sytuacja w przypadku Gigabyte'a. Póki co jedynie Asus opublikował update z mikrokodami Zen 2 dla płyty na X370. Z tym że jest to topowy Crosshair VI Hero.

Fot. Reddit
Fot. Reddit

"Problemy z zasilaniem"

A jakie jest tłumaczenie? Jak twierdzi "TechPowerUp", powołując się na anonimowe źródło w jednej z firm, producenci płyt wskazują na zwiększone ponoć wymagania energetyczne Zen 2.

Jeśli takie wyjaśnienie rzeczywiście padło, to jest ono iście irracjonalne. Serie 400 i 300 nie różnią się organizacją podstawki ani minimalnymi wymaganiami wobec sekcji zasilania (nie ma takowych). I tak, trudno się oprzeć wrażeniu, że chodzi wyłącznie o sprzedaż nowych modeli płyt. Pytanie: co na to AMD, które przez pazerność części partnerów może stracić niezwykle cenny atut?

Oczywiście jest jeszcze taka opcja, że update'y dla X370 i B350 będą, tyle że w późniejszym czasie, bo priorytetowo potraktowano konstrukcje nowsze. Niemniej odpowiedź działu wsparcia MSI nie napawa optymizmem. Zapytanie w tej sprawie wysłaliśmy wprost do AMD, czekamy na odpowiedź.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)