Polityka AMD problemem dla producentów płyt głównych. Niektórzy nie chcą kompatybilności

Polityka AMD problemem dla producentów płyt głównych. Niektórzy nie chcą kompatybilności
Piotr Urbaniak

15.04.2019 17:18, aktual.: 15.04.2019 17:28

Tysiące użytkowników atakują Intela, gdy ten z każdą kolejną generacją procesorów odświeża także chipsety, zmuszając wszystkich zainteresowanych rozbudową komputera do wymiany płyty głównej. AMD obiecywało, że będzie inne i postara się jak najdłuższej zachowywać kompatybilność. To jednak nie spodobało się niektórym producentom płyt, którzy zapewne boją się o spadek popytu.

Sprawę nagłośnił pewien użytkownik "reddita", właściciel płyty MSI X370 Xpower Gaming Titanium, który postanowił zapytać firmę, czy planuje update BIOS-u dla procesorów Zen 2. W odpowiedzi usłyszał: "Nie, aktualizacja jest wyłącznie dla modeli z chipsetem X470 oraz B450".

Zdaje się to potwierdzać dotychczasowe działania MSI, które odpowiednie BIOS-y dla wspomnianych X470 i B450 zdążyło już wydać, podczas gdy starsze X370 i B350 pozostają zapomniane. Co ciekawe, analogicznie przedstawia się sytuacja w przypadku Gigabyte'a. Póki co jedynie Asus opublikował update z mikrokodami Zen 2 dla płyty na X370. Z tym że jest to topowy Crosshair VI Hero.

Fot. Reddit
Fot. Reddit

"Problemy z zasilaniem"

A jakie jest tłumaczenie? Jak twierdzi "TechPowerUp", powołując się na anonimowe źródło w jednej z firm, producenci płyt wskazują na zwiększone ponoć wymagania energetyczne Zen 2.

Jeśli takie wyjaśnienie rzeczywiście padło, to jest ono iście irracjonalne. Serie 400 i 300 nie różnią się organizacją podstawki ani minimalnymi wymaganiami wobec sekcji zasilania (nie ma takowych). I tak, trudno się oprzeć wrażeniu, że chodzi wyłącznie o sprzedaż nowych modeli płyt. Pytanie: co na to AMD, które przez pazerność części partnerów może stracić niezwykle cenny atut?

Oczywiście jest jeszcze taka opcja, że update'y dla X370 i B350 będą, tyle że w późniejszym czasie, bo priorytetowo potraktowano konstrukcje nowsze. Niemniej odpowiedź działu wsparcia MSI nie napawa optymizmem. Zapytanie w tej sprawie wysłaliśmy wprost do AMD, czekamy na odpowiedź.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)