Polska spada w rankingu szybkości internetu mobilnego. Wyżej m.in. Mołdawia i Rumunia

Polska spadła o 7 pozycji w rankingu internetu mobilnego, fot. Getty Images
Polska spadła o 7 pozycji w rankingu internetu mobilnego, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

21.01.2020 10:46, aktual.: 21.01.2020 11:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet mobilny w Polsce nie należy do najszybszych. Dowodem jest najnowszy ranking firmy Ookla, w którym podsumowano średnie prędkości internetu na świecie w ubiegłym miesiącu. Polska zajęła dopiero 57. miejsce, zaliczając przy tym spadek aż o 7 pozycji względem sytuacji z grudnia 2018 roku.

Jak wynika z analizy, średnia szybkość internetu mobilnego w Polsce to niecałe 33 Mb/s podczas pobierania (co ciekawe, w tym przypadku jesteśmy tuż za Japonią z bardzo podobnym wynikiem) oraz nieco ponad 10 Mb/s w trakcie wysyłania danych. Na pierwszym miejscu znalazła się Korea Południowa ze średnią prędkością pobierania ponad 103 Mb/s. Upload wynosi w tym przypadku ponad 20,5 Mb/s.

Średnia prędkość internetu mobilnego (po lewej) i stacjonarnego (po prawej) w Polsce od grudnia 2018 do grudnia 2019 roku, źródło: speedtest.net.
Średnia prędkość internetu mobilnego (po lewej) i stacjonarnego (po prawej) w Polsce od grudnia 2018 do grudnia 2019 roku, źródło: speedtest.net.

Wyżej niż Polska w rankingu znajduje się między innymi Mołdawia (53. miejsce i niecałe 34 Mb/s podczas pobierania), Rumunia (41. miejsce i niecałe 38 Mb/s), Serbia (32. miejsce i ponad 43 Mb/s), Cypr (23. miejsce i 47,6 Mb/s), czy Chorwacja (10. miejsce i średnio ponad 61 Mb/s podczas pobierania). Drugie i trzecie miejsce w zestawieniu to odpowiednio Zjednoczone Emiraty Arabskie (średni download ponad 86 Mb/s) oraz Katar (średnio ponad 79 Mb/s).

Pełny ranking i wyniki są dostępne na stronie speedtest. Światowa średnia prędkość internetu mobilnego to nieco ponad 32 Mb/s podczas pobierania oraz nieznacznie powyżej 12 Mb/s podczas wysyłania danych.

Szybkość internetu stacjonarnego w Polsce

W opisywanym rankingu Polska wypada dużo lepiej w przypadku internetu stacjonarnego, którego globalna średnia prędkość to niecałe 73,6 Mb/s podczas pobierania i 40,39 Mb/s w trakcie wysyłania danych. W Polsce jest to odpowiednio 85,5 Mb/s oraz nieco ponad 30,5 Mb/s.

Na pierwszej pozycji znalazł się Singapur ze średnią prędkością pobierania ponad 200 Mb/s oraz wysyłania ponad 207 Mb/s.

Ranking Ookla oparty jest o wyniki testów szybkości internetu wykonywane przez samych użytkowników. W zestawieniu uwzględniane są tylko te państwa, w których testy (osobno mobilnego i stacjonarnego internetu) wykonało przynajmniej 300 osób.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)