Polskie dobre programy: Michał „Emdek” Dutkiewicz opowiada o Otter Browserze

Polskie dobre programy: Michał „Emdek” Dutkiewicz opowiada o Otter Browserze

Polskie dobre programy: Michał „Emdek” Dutkiewicz opowiada o Otter Browserze
Karolina Kowasz
10.09.2014 14:38, aktualizacja: 10.09.2014 15:06

Chyba niemalże każdy, kto jest fanem klasycznej Opery 12, wie czym jest Otter Browser. Przeglądarka polskiego programisty, Michała Dutkiewicza, szerzej znanego jako Emdek, oferuje użytkownikom najważniejsze funkcje znane z dwunastej Opery. Zdecydowaliśmy się spytać twórcę o przyszłość Wydry i jego plany jej udoskonalenia.

Obraz

dobreprogramy: Tak na dobry początek, co według Ciebie jest „nie tak” z Operą 15+?

Emdek: Właściwie to wszystko, poza tym, że Opera 12 i Opera 15 są przeglądarkami, to nie łączy ich nic poza nazwą i logo. Sytuacja się już trochę poprawiła, udało im się przywrócić tak zaawansowaną funkcjonalność jak np. zakładki ;-)

Czy próbowałeś dyskutować o tym z Operą Software? Jaka była ich reakcja?

Nie, nie mam takiej siły przebicia żeby w ogóle próbować, a skoro zignorowano opinie i oczekiwania tysięcy najzagorzalszych fanów, to jeden więcej głos niczego nie zmieni.

Jakie cele stawiasz OtterBrowserowi?

100% udziałów w rynku za rok ;-) A na poważnie, planujemy odtworzyć ile się da z tego co definiowało klasyczną Operę, jednocześnie próbując nowych rozwiązań (nie gwarantujemy 100% kompatybilności).

Dlaczego wybrałeś Qt jako podstawową bibliotekę programistyczną? Ułatwiła ci pracę?

Jeśli chcemy zbudować aplikację dla wielu platform, to jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na rynku. Pracę ułatwia bardzo dobra dokumentacja (bogata w przykłady) oraz dość dobre narzędzia dostarczane w ramach SDK.

Jaki jest na dziś stan OtterBrowsera? Czego brakuje, a co pojawi się w najbliższym czasie?

Droga jeszcze długa, szczególnie że nie licząc tłumaczy (zdarzają się zespoły językowe liczące 10 osób, nie wnikając już w kwestię ile z nich jest aktywne) mam tylko dwóch stałych pomocników. Brakuje jeszcze sporo rzeczy, z najbardziej przydatnych można wymienić menedżer haseł, ustawienia specyficzne dla witryny, gesty myszy, speeddial itd., dodatkowo mamy też kilka większych rzeczy, jak obsługa rozszerzeń i moduł klienta pocztowego. Rzeczy z pierwszej grupy to materiał dla najbliższych wydań, ale np. klient pocztowy jest na tyle dużym elementem, że przydałby mu się dedykowany opiekun.

A nie masz pomocy ze społeczności? W czym taka pomoc najbardziej by Ci się przydała?

Społeczność oczywiście pomaga, poza zgłoszeniami błędów i życzeń czasem pojawiają się też łatki. Poza samym tworzeniem kodu pomoc przydałaby się na pewno w dokumentowaniu możliwości klasycznej Opery (np. lista dostępnych akcji: https://github.com/Emdek/otter/wiki/Actions ), „marketingu” (przydałoby się jakieś zaplecze przed wydaniem wersji 1.0) oraz projektowaniu szeroko pojętej grafiki (kto widział stronę domową chyba wie o co chodzi ;-)) Ponadto przydałby nam się opiekun dla wersji dla MacOS, ktoś kto mógłby zajmować się tworzeniem paczek dla tej platformy i testowaniem zmian dla niej specyficznych.

Próbowałeś gdzieś ogłaszać, że przydałyby Ci się osoby do takich zadań?

Jeszcze nie, staram się najpierw uatrakcyjnić sam projekt, bo łatwiej przyciągnąć ludzi niż ich utrzymać.

Czy podoba Ci się osobiście interfejs Ottera w jego obecnym kształcie? Co byś chciał w nim ulepszyć?

Wygląd okna głównego jest jeszcze daleki od docelowego, nacisk kładziony jest na implementowanie brakującej funkcjonalności, zmiany wizualne nastąpią (mam nadzieję) między ostatnią betą i wersją 1.0. Teraz mamy plagę niewłaściwych marginesów i wymiarów, pomijając już bardziej złożone problemy. Podstawowy układ okna głównego (domyślny, będzie go można oczywiście dostosować bardziej niż przez zmianę położenia paska kart bądź panelu bocznego) wiele się nie zmieni, ale detale wymagają dopracowania. Pasek kart to największe wyzwanie, akceptowalna wizualizacja grupowania kart jak i osadzania w nich miniatur (spokojnie, domyślnie wyłączone) wymaga porzucenia widżetu oferowanego przez Qt i stworzenie własnego, bazując oczywiście na infrastrukturze rysowania go w stylu platformy bądź zdefiniowanym przez skórkę. Potrzebujemy z nim pomocy ;-) Jest też powiązane zadanie, częściowo programistyczne, ale także nie wymagające umiejętności specjalnych - udokumentowanie formatu skórek klasycznej Opery i następnie zaimplementowanie ich obsługi (za pomocą QStyle).

Czy rozważasz przygotowanie wersji przeglądarki dla urządzeń mobilnych?

Z tym jest większy problem, polityka niektórych dostawców skutecznie to utrudnia, jak np. w przypadku iOS, gdzie (o ile się nic nie zmieniło ostatnio) z JIT może korzystać wyłącznie wbudowana przeglądarka, a to w dzisiejszych czasach daje jej znaczącą przewagę w wydajności... Są za to też urządzenia gdzie teoretycznie wystarczałoby przekompilować źródła (chociaż interfejs potrzebowałby przynajmniej kilku zmian, aby być używalnym), np. telefon Jolli. Pewne nieśmiałe plany istnieją, bez większego wysiłku możemy zdobywać każdą platformę wspieraną przez Qt, niestety na dzień dzisiejszy QtWebKit nie jest dostępny dla Androida i iOS (przynajmniej dotyczy to wersji open source), nie jestem pewien czy jest / będzie dostępny dla Windows Phone (Qt dopiero od niedawna działa na tej platformie).

Ilu użytkowników zdobyła Twoja przeglądarka? Czy zależy Ci na jej popularności?

Nie prowadzimy statystyk, jeszcze nie ma się czym chwalić ;-) Popularność jest fajna, ale nie ma nic za darmo, wymagania użytkowników rosną szybciej niż zespół. Samo zarządzanie projektem zabiera sporo czasu, którego bywa już mało na samo kodowanie.

A co z Presto? Czy to już koniec dla tego silnika?

Pod koniec poprzedniego roku pojawiły się głosy z okolic dawnego obozu programistów Opery, że są szanse na otwarcie jego źródeł, ale na tym się ten temat skończył. Z Presto są trzy problemy: 1. już się mocno zestarzał, 2. jest używany w kilku komercyjnych produktach, 3. był dość mocno zintegrowany z resztą Opery. Gdyby został uwolniony w zeszłym roku, to teraz miałby szansę na dalsze życie, albo chociaż posłużyłby do ulepszania pozostałych silników (kilka funkcji zostało przeniesionych przez programistów Opery do WebKita/Blinka).

Dziękujemy Ci bardzo za udzielenie odpowiedzi :)

A ja dziękuję za pytania ;-)

Przeglądarkę Otter Browser możecie pobrać z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)