Pomóż unijnym urzędnikom dotrzymać obietnic o stosowaniu otwartych formatów

Pomóż unijnym urzędnikom dotrzymać obietnic o stosowaniu otwartych formatów

Pomóż unijnym urzędnikom dotrzymać obietnic o stosowaniu otwartych formatów
05.02.2015 12:49, aktualizacja: 05.02.2015 16:19

Z którego formatu dokumentów elektronicznych powinny korzystaćinstytucje państwowe i samorządowe i dlaczego nie jest to OOXML? Wteorii format Microsoftu jest uznanym standardem ISO, jednak jegokompatybilność z innymi niż Microsoft Office pakietami biurowymipozostaje problematyczna. W Unii Europejskiej do tej pory nie majednolitych regulacji w kwestii interoperacyjności w obiegudokumentów – poszczególne kraje członkowskie rozpoczęłydziałania mające doprowadzić do powszechnego stosowania formatu ODF wadministracji, jednak w wielu innych do tej pory nic nie zostałozrobione. Bywa że na oficjalnych stronach ministerstw publikowane sądokumenty wyłącznie w formatach Worda, PowerPointa czy Excela. Czyinicjatywa fixmydocuments.eu pomoże to zmienić?

Jesienią zeszłego roku organizacja branżowa Open Forum Europeogłosiła, że chętnie pomoże wszystkim instytucjom działającym naterenie Unii Europejskiej w dotrzymaniu ich obietnic wspieraniaotwartych formatów dokumentów podczas komunikacji z obywatelami.Szybko okazało się, że sytuacja wcale nie wygląda różowo, i naobietnicach się kończy – za słowami nie idą żadne konkretnedziałania.

Tak to dzisiaj wygląda: albo PDF, albo dokumenty w formacie Microsoft Office
Tak to dzisiaj wygląda: albo PDF, albo dokumenty w formacie Microsoft Office

Open Forum Europe wierzy, że decydentom trzeba dowieść, że kwestiainteroperacyjności oprogramowania ma znaczenie dla obywateli i obecneograniczenia przeszkadzają im w elektronicznej komunikacji zwładzami. Dlatego uruchomiło serwis fixmydocuments.eu,poprzez który obywatele krajów członkowskich mogą zgłaszać swojepoparcie dla otwartych formatów i zarazem zgłaszać stronyinternetowe, które nie udostępniają lub nie akceptują dokumentów wODF. Zbieranie zgłoszeń to więcej niż tylko ujście dla frustracji –prowadzący serwis chcą pomóc administratorom zgłoszonych stron wnaprawie sytuacji.

Sytuacja nie była dotąd za ciekawa. Z przygotowanego pod koniec2014 roku raportu poświęconego typom plików publikowanych przezkluczowe instytucje Unii, tj. Komisję Europejską, ParlamentEuropejski i Radę Unii Europejskiej, wynika, że otwarty format ODFjest praktycznie ignorowany. Zdecydowana większość opublikowanychprzez instytucje te dokumentów publikowana jest w formatach PDF orazstarym, binarnym formacie Microsoft Worda – DOC. Nielicznedokumenty ODF pochodzą wyłącznie od Komisji Europejskiej, ale niestanowią nawet 1% jej publikacji.

Liczba dokumentów poszczególnych typów publikowanych przez kluczowe instytucje UE
Liczba dokumentów poszczególnych typów publikowanych przez kluczowe instytucje UE

Przez pierwszy miesiąc działania fixmydocument.eu zgłoszono 51stron internetowych, zawierających łącznie 15 tysięcy dokumentów. Czyto w czymś pomogło? Cóż, wyniki nie napawają optymizmem – tylkojedna strona zmieniła format oferowanych publikacji. Autorzyinicjatywy twierdzą jednak, że to i tak dobry znak, gdyż inercjabiurokratycznej machiny jest przecież wielka. Co więcej udało siędoprowadzić do tego, że od listopada Komisja Europejska zaczęłaregularnie wydawać komunikaty prasowe w formacie PDF, podczas gdywcześniej dostępne były one tylko jako pliki DOC.

Póki co starania Open Forum Europe dotyczą tylko instytucjieuropejskich, ale z czasem mają być rozszerzone na instytucjeposzczególnych krajów członkowskich. Jeśli chcecie pomóc w tej walceo interoperacyjność, zgłaszać poszczególne strony z dokumentamidostępnymi tylko w formatach Microsoftu możecie poprzez odpowiedniformularz.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)