Pomysły na prezent pod choinkę – nie tylko dla geeków

Pomysły na prezent pod choinkę – nie tylko dla geeków

Pomysły na prezent pod choinkę – nie tylko dla geeków
Redakcja
04.12.2015 12:35, aktualizacja: 04.12.2015 15:19

Wcale nie jest łatwo wymyślić dobry prezent pod choinkę dlanaszych najbliższych, więc w tym przedświątecznym okresiewiększość z nas przeszukuje Sieć w poszukiwaniu podpowiedzi. Mamynadzieję, że podpowiedzi redaktorów dobrychprogramów, owoc wielu godzindebat, pomogą Wam w wywołaniu uśmiechu u najbliższych. To, żewyciągnęliśmy je z worka z napisem „nowe technologie” nieoznacza, że przeznaczone są tylko dla nerdów i geeków, wręczprzeciwnie – mogą spodobać się bardzo różnym ludziom.

Nasi redaktorzy przygotowali dla Was po trzy propozycje, dobranewedług indywidualnych zainteresowań i uporządkowane wg ceny, od najtańszych po najdroższe.

Robot Solarny 14 w 1

Sprzedawany w cenie około 50 zł „Robot Solarny 14 w 1” tozabawka, która może obudzić w obdarowanym dziecku konstruktora, aponadto pozwoli docenić energię z odnawialnego źródła. Zestawzawiera panel słoneczny, który zasili zbudowanego robota, orazróżne plastikowe części i akcesoria konstrukcyjne.

Obraz

Wraz z zestawem części otrzymamy instrukcję, która pomożezłożyć z nich aż 11 konstrukcji poruszających się po lądzie itrzy roboty pływające. Mechanizm można zamknąć w przezroczystejobudowie, co pozwoli obserwować jego działanie. Zabawka ma małeczęści i według producenta jest odpowiednia dla dzieci w wielu odośmiu do kilkunastu lat, choć pewnie i wiele starszych,kilkudziesięcioletnich dzieci chętnie się nią pobawi.

Tablet graficzny Wacom Intuos Draw

Kosztujący ok. 285 zł Intuos Draw to tablet do rysowania nakomputerze, przeznaczony dla początkujących. Jeśli obdarowany mawłasny komputer, może do niego podłączyć urządzenie i rysowaćdołączonym do niego piórkiem tak samo, jak bardziej naturalnymimetodami. Warto wspomnieć, że piórko nie wymaga baterii.

Obraz

Intuos Draw dostępny jest w kolorze białym i błękitnym. Wzestawie znajduje się licencja na program ArtRage,symulujący prawdziwe narzędzia malarskie, którego interfejs jestna tyle prosty, by nawet najmłodsi malarze sobie z nim poradzili.Wersję próbną dla Windowsa i OS X znajdziecie w naszym kataloguprogramów.

Klocki Pneumatic 3

Jeśli klocki LEGO okażą się za proste, można sięgnąć pozabawki łączące mechanikę z elektroniką firmy fischertechnik.Dostępny w cenie ok. 485 zł zestaw Pneumatic 3 zawiera instrukcjęskładania ośmiu urządzeń, wykorzystujących elektronicznysterownik i elementy pneumatyczne, w tym działającą koparkę ipompkę do balonów.

Obraz

Zestaw polecany jest dla dzieci, które ukończyły dziewięćlat. W pudełku znajduje się ponad 400 części, które możnałączyć z elementami z innych zestawów producenta.

Opaska fitness Xiaomi Mi Band

Xiaomi Mi Band to opaska fitness jednego z najlepiej znanychchińskich producentów smartfonów. Można ją kupić już za około80-90 złotych. Oferuje ona mierzenie kroków, liczenie spalonychkalorii i monitorowanie snu. Opaska pozbawiona jest wyświetlacza, cooznacza, że wszystkie gromadzone dane będziemy mogli przeglądaćna smartfonie, z którym musimy sparować Mi Band.

Obraz

Z ciekawszych funkcji należy wymienić inteligentny budzik iinformowanie o przychodzącym połączeniu za pomocą wibracji. Niemożna też zapomnieć, że gadżet jest wodoodporny, a czas pracy nabaterii jest bliski 30 dniom. Jako niedrogi prezent sprawdzi sięwyśmienicie zarówno dla Niej jak i dla Niego.

Kontroler Steam

Steam Controller to kosztujący około 240 zł innowacyjny gamepadfirmy Valve, który nie tylko wyróżnia się nietypowym jak nakontroler gier wyglądem, ale też i możliwościami – za jegopomocą pogramy sobie też w tytuły, które kojarzone są raczej zmyszką i klawiaturą. Dwa precyzyjne trackpady, czuły joystick,dwuetapowe przyciski spustowe, a co najważniejsze, pełnakompatybilność z grami dostępnymi w sklepie Steam.

Obraz

Nie jest to jednak urządzenie dla przypadkowych graczy –opanowanie tego kontrolera wymaga trochę wysiłku. Jako prezent dlakochających gry komputerowe będzie jednak świetnych wyborów.Sprzęt możecie zobaczyć w akcji, ze słynną grą Just Cause 3, nanaszymwideo z unboxingu.

Słuchawki HyperX Cloud II

Kosztujące ok. 330 zł słuchawki HyperX Cloud II to świetnapropozycja zarówno dla graczy jak dla tych co lubią ostre i głośnedźwięki w rytmie swojej ulubionej melodii. Kupując model Cloud IIotrzymujemy właściwie dwa urządzenia. Pierwsze to normalnesłuchawki stereo podłączane do komputera lub innych urządzeńwtykiem 3,5 mm. Jeśli jednak podłączymy je przez USB, otrzymamydodatkowo kartę dźwiękową potrafiącą wygenerować dźwięk wstandardzie 7.1 Virtual Surround. To rozwiązanie świetnie sprawdzisię w grach, gdzie dźwięk przestrzenny pełni ważną rolę weksterminacji wirtualnych przeciwników.

Obraz

Słuchawki są typu zamkniętego, to znaczy że dość ściśleokalają nasze uszy. Robią to na tyle dobrze, że wręcz idealnieseparują słuchacza od dźwięków zewnętrznych, a tych co sąobok, chronią przed wrzaskami naszego ulubionego artysty, na któregoposłuchanie przyjdzie nam ochota np. w autobusie. W komplecie jestteż całkiem dobry mikrofon, który, jeśli jest nam nie potrzebny wdanej chwili, możemy swobodnie odczepić.

Tanie gogle VR

W przyszłym roku, po wielu latach wyczekiwania, wreszcie powinnypojawić się szeroko w sprzedaży gogle wirtualnej rzeczywistości.Urządzenia takie jak Oculus Rift czy PlayStation VR nie będąjednak należały do najtańszych i nie każdemu przypadną też dogustu, dlatego przygodę z wirtualną przestrzenią warto zacząć odtańszych alternatyw, tak na próbę. Telefon komórkowy praktyczniekażdy ma, niejednokrotnie z większym ekranem, warto więczainwestować drobne w kartonowe albo plastikowe zestawy zamieniającesmartfona w bramę do wirtualnych światów. Darmowych aplikacji dozabawy na tę chwilę jest mnóstwo.

Obraz

Osoby o skromniejszym budżecie mogą rozejrzeć się za klonamiGoogle Cardboard, czyli okularami zrobionymi z kartonu. Z łatwościąmożna znaleźć coś fajnego w cenie do 50 zł. Należy przy tymzwrócić uwagę na obecność magnesu z boku, bo ten służy donawigacji, a także kodu QR, dzięki któremu szybko skonfigurujecienabytek w aplikacjach. Bez niego czeka nas bowiem zabawa w dobieranieparametrów obrazu. Zamożniejsi mogą rozejrzeć się już zapropozycjami plastikowymi, z lepszymi soczewkami, płynną regulacjąich rozstawienia, przyssawką na telefon i przede wszystkim opaskąpodtrzymującą na głowę. Różnorakie wersje sprawdzonych gogliRitech Virtual Reality 3D Glassess II dostaniecie w cenie do 100złotych.

Skaner slajdów Rollei DF-S 100 SE

W czasach, kiedy nawet zegarek wyposażony jest w aparatfotograficzny, a ujęcia jednego momentu mogą iść w dziesiątkizdjęć, bo karty pamięci mają po kilka GB, warto zadbać o stare,prawdziwe wspomnienia uwiecznione na fizycznej kliszy, by zachowaćje w cyfrowej wersji dla potomności. Starszym użytkownikomkomputerów polecić można rozwiązania takie jak skaner Rollei DF-S100 SE, umożliwiający szybkie zdigitalizowanie podstarzałegomateriału fotograficznego. Sugerowana cena na poziomie 350 złotychniech nie odstrasza, bowiem to przykładowe urządzenie spokojnie dasię zdobyć w cenie poniżej 200 zł, gdyż trafiało też dohipermarketów.

Obraz

Model nazywany jest skanerem trochę na wyrost, ponieważ taknaprawdę przezrocza są podświetlane od spodu, a potemfotografowane z góry. Jakość jest niemniej bardziej niżsatysfakcjonująca. W zestawie dostajemy specjalne sanki naumieszczenie slajdów oraz negatywów. Urządzenie posiada kilka MBwbudowanej pamięci, ale ma też port na karty SD, co uniezależniaje od komputera, tym bardziej, że oferuje także ekranik LCD, naktórym widać podsuwane ujęcie. Dobór jasności i kontrastunastępuje automatycznie, dlatego tak naprawdę potem martwimy sięwyłącznie o to, jakiego programu graficznego użyć, żeby nadaćstarym kadrom żywszych barw. Przed skanowaniem warto kolekcję zaśodkurzyć.

Coś dla graczy: DualShock 4 Darth Vader Edition+ Star Wars: Battlefront

Gracze nie szczędzą pieniędzy na swoje słodkie hobby, dlategonajdroższa propozycja prezentowa skierowana jest właśnie do nich,a konkretnie konsolowców z PlayStation 4. W ramach promocji StarWars: Battlefront i Epizodu VII kinowej sagi, Sony wydało specjalnezestawy sprzętu z Darthem Vaderem. Ponieważ padów nigdy za wiele,uwagę warto zwrócić właśnie na stylowe czarno-czerwone wydaniekontrolera DualShock 4, który w zestawie ze wspomnianą wyżej grąsieciową nabyć można za nieco ponad 450 złotych.

Obraz

Sam tytuł jest urzeczywistnieniem marzeń miłośników sagi, bomogą brać aktywny udział w wydarzeniach znanych z GwiezdnychWojen, do tego zaś przy niezwykle realistycznej oprawie graficznej.Pad z kolei, chociaż laikowi wyda się pewnie brzydki i w ogólejakiś taki niedorobiony, ponieważ z jednym czerwonym przyciskiemgeometrycznym, jest oczywiście nawiązaniem do wyglądu ojca Luke’aSkywalkera. Wystarczy przyjrzeć się postaci, żeby wychwycićpodobieństwo kolorystyki do panelu kontrolnego na piersiantagonisty. Dlatego też właśnie przyciski skrajne są karmazynowei błękitne. Diabeł tkwi w szczegółach.

Wiedźmin 3: Serce z Kamienia

Z trzecią odsłoną Wiedźmina wiązaliśmy ogromne nadzieje.Oczekiwaliśmy produkcji, która zachwyci nas fabułą, postaciami, atakże dużym, zróżnicowanym światem pełnym potworów iszukających wiedźmińskiej pomocy ludzi. Twórcom udało sięspełnić pokładane nadzieje, oddali oni nam bowiem jedną znajlepszych gier ostatnich lat. W naszejrecenzji Wiedźmin 3 zdobył maksymalną ocenę, co zdarzyło sięniewielu produkcjom. Najnowsza gra o przygodach najsłynniejszegowiedźmina, Geralta z Rivii w październiku doczekała siępierwszego, dużego, płatnego rozszerzenia zatytułowanego Serce zKamienia.

Obraz

Według twórców Serce z Kamienia zapewnia około 10 godzindodatkowej zabawy, w trakcie których poznamy nowych bohaterów orazzmierzymy się z nowymi potworami. Ponownie wcielamy się w BiałegoWilka, a naszym głównym wrogiem będzie Olgierd von Everec, któryposiadł dar nieśmiertelności. Serce z Kamienia to obowiązkowaprodukcja dla posiadaczy Wiedźmina 3. Należy pamiętać, żedodatek do działania potrzebuje podstawowej wersji gry. Produkcjadostępna jest na komputery PC, a także konsole nowej generacji –PlayStation 4 i Xbox One. Ceny wersji cyfrowych wynoszą około 40złotych, natomiast za edycję pudełkową musimy zapłacić około60 zł.

Dron Xblitz Quadrocopter Axis Gyro

Ostatnio coraz więcej mówi się o dronach, coraz częściejspotykamy je na sklepowych półkach. Co wybrać na prezent? Już zaokoło 200 zł możemy kupić model Xblitz Dron Quadrocopter AxisGyro, który jak najbardziej powinien sprawdzić się w amatorskichzastosowaniach. Posiada on kamerkę pozwalającą na rejestrowanieobrazu – zdjęcia 1280×1024 pikseli, filmy 640×480 pikseli.Dzięki gniazdu na kartę microSD możemy zapisywać niemal dowolnąilość materiałów, potrzebna jest tylko karta pamięci.

Obraz

Do wad można zaliczyć czas trwania lotu. Akumulator zapewniatylko 6-9 minut zabawy, a jego naładowanie trwa już od 20 do 30minut. Dzięki sześcioosiowemu systemowi kontroli lotu z regulowanączułością, lot jest stabilny, a samo opanowanie sterowaniabanalnie proste. Zasięg kontroli wynosi 100 metrów.

Microsoft Lumia 535 Dual SIM

Nie musimy wydawać ponad tysiąca czy dwóch aby kupić smartfonawyposażonego w szereg niezbędnych funkcji. Obecnie wydając nawetponiżej 500 zł staniemy się właścicielami dobrze wykonanegourządzenia z płynnie działającym systemem operacyjnym. Takimsmartfonem jest chociażby Lumia 535 Dual SIM, którą kupimy już zaokoło 400 zł. Ten tani model Microsoftu oferuje 5-calowywyświetlacz IPS TFT o rozdzielczości 540×960 pikseli.Czterordzeniowy procesor Snapdragon 200 o taktowaniu 1,2 GHz wraz zukładem graficznym Adreno 302 i 1 GB RAM wypełniają swoje zadaniebardzo dobrze. Windows Phone 8.1, a także aplikacje systemowedziałają płynnie, a podczas normalnego użytkowania nie odczuwamyspadków wydajności.

Obraz

Całkiem nieźle wypadają dwie kamery – przód i tył to 5 MP.Dzięki dobrej jakości selfie Lumia 535 powinna spodobać sięmłodym osobom, zwłaszcza nastolatkom. Należy jednak pamiętać oograniczeniach Windows Phone. W sklepie z aplikacjami nie znajdziemypopularnego wśród młodzieży Snapchata, a natomiast oficjalnyklient Instagrama ciągle pozostaje w fazie beta. Na nasze danezostaje 8 GB, w razie potrzeby możemy jednak skorzystać z kartymicroSD. Akumulator o pojemności 1905 mAh, który powinien zapewnićstandardowe 1-2 dni pracy na jednym ładowaniu.

Książka *What if? A co gdyby? *RandallaMunroe'a

Przetłumaczona na język polski pozycja, za którą stoi nie ktoinny, jak twórca kultowego internetowego komiksu XKCD. Składa sięz całkowicie hipotetycznych i niejednokrotnie skrajnie absurdalnychpytań, na które Munroe udziela całkiem poważnych odpowiedzipodpierając się czysto naukowymi faktami.

Obraz

To właśnie o tej książce Bill Gates powiedział: nigdywcześniej granica między światem nerdów, a kulturą popularnąnie była tak rozmyta. Dostępna w formie e-booka i tradycyjnej,już za około 30 zł.

Drukarka 3Doodler 2

Drukarka 3D o rozmiarach i kształcie długopisu dziś jest jużdostępna za około 420 zł. 3Doodler był pierwszym tego typuurządzeniem. Stanowi on być może najbardziej zbliżony dozaczarowanego ołówka gadżet z dotychczas skonstruowanych. Zapomocą 3Doodlera 2 możemy bowiem ruchem ręki tworzyć w powietrzuwzory 3D z roztopionego plastiku, podobnie jak to się dzieje wdrukarkach przestrzennych.

Obraz

W ten sposób można stworzyć przeróżne konstrukcje, zabawki,czy nawet dzieła sztuki, a także łączyć uszkodzone elementyplastikowe. Dostępność różnokolorowych wkładów (filamentów)oznacza, że nasze trójwymiarowe szkice nabiorą dodatkowego,barwnego wymiaru.

Kamera Polaroid Cube

Ta kosztująca ok. 460 zł nietypowa kamerka sportowa FullHDtrafiła na listę przede wszystkim z powodu świetnego pomysłu nazastosowanie magnesu. Urządzenie może być dzięki niemu szybko idość stabilnie przytwierdzone do metalowej powierzchni bezkonieczności używania jakichkolwiek dodatkowych akcesoriów. Atutemjest atrakcyjny wygląd – to sześcianik o boku 34 mm – oraznieśmiertelny sentyment do marki Polaroid.

Obraz

Obudowa zapewnia oczywiście wodo- i wstrząsoodporność, a kątwidzenia kamery to 124 stopnie. Wbudowany akumulator pozwala naciągłe nagrywanie przez ok. 90 minut, co powinno wystarczyć doupamiętnienia zabaw dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zestaw serwisowy do telefonów, tabletów i nietylko

Producenci nie bardzo chcą, byśmy otwierali ich sprzęt, a prawodo prywatnej naprawy coraz częściej bywa przez nich kwestionowane.Uzbrojony w zestaw narzędzi serwisowych użytkownik za nic możejednak mieć ich chcenia. Dobra rękojeść firmy Proskit z zestawemdziesiątków różnych bitów, pozwalających na odkręcanie nietylko standardowych śrubek, ale także tych, co zabezpieczająsprzęt Apple'a, Segi i Nintendo kosztuje około 100 złotych.

Obraz

Jeśli samo rozkręcanie nie wystarczy, warto pomyśleć okomplecie narzędzi serwisowych, w którym oprócz wspomnianejrękojeści z bitami znajdziemy także opaskę antystatyczną,pęsety, dźwigienki do podważania obudowy, ostrza do usuwania cyny,ostrza widełkowe i dociskowe. Z takim zestawem, kosztującym ok. 230zł, możemy śmiało rozkręcić najnowszego iPhone'a, a potem, conajbardziej zaskakujące, skręcić go z powrotem.

Zegarek szpiegowski WW134

Idealny prezent dla tych, którzy chcą z tego czy innego powoduchcą potajemnie nagrać tych i owych. Za taki sprzęt jeszcze 30-40lat temu wywiady supermocarstw byłyby gotowe zapłacić dowolnącenę, tymczasem dziś za ok. 290 złotych dostaniemy solidniewyglądający zegarek sportowy, zawierający ukrytą kamerkę imikrofon. Choć jakość nagrań nie jest idealna (trudno oczekiwaćtego po obiektywie wielkości główki zapałki), to jednak do celów,do jakich taki sprzęt można wykorzystać, jest całkowiciewystarczająca.

Obraz

Plusem tego gadżetu jest tryb detekcji ruchu, który pozwalaniechcący pozostawić zegarek bez nadzoru, i aktywować nagrywaniekamerą czy mikrofonem, gdy coś zacznie się w otoczeniu dziać.Wbudowany akumulator pozwala na 70 minut ciągłego nagrywania,nagranie trafia do pamięci flash o pojemności 4 GB – stamtądprzez port USB można skopiować je na komputer.

Tablet do gier NVIDIA SHIELD K1

Choć 850 zł za tablet wielu uzna za sporą kwotę, trudnoznaleźć urządzenie porównywalne z nową edycją Shielda w niższejcenie. To sprzęt adresowany przede wszystkim do tych, którzy lubiąpograć sobie w łóżku czy w podróży – ale od gier mobilnychoczekują znacznie więcej, niż przywykliśmy oczekiwać. Stanowiącyserce urządzenia procesor Tegra K1, zawierający zintegrowanągrafikę Kepler, pozwala bowiem na uruchamianie w pełnej krasie, wrozdzielczości FullHD wielu przeniesionych na Androida tytułówznanych z PC, takich jak choćby Half-Life 2 czy Portal, a takżestrumieniowanie wielu gier PC z chmury Nvidii bezpośrednio natablet. Tablet można wykorzystać też po podłączeniu dotelewizora przez HDMI jako stacjonarną konsolę czy odtwarzaczmediów – radzi sobie bez problemu z wideo w rozdzielczości 4K.

Obraz

By w pełni wykorzystać możliwości gier dla Shielda, NVIDIAzaleca korzystanie ze specjalnego kontrolera, kosztującego ok. 260zł. Dzięki połączeniu po Wi-Fi zapewnia on bardzo dobre czasyreakcji, a dotykowy panel pozwala na precyzyjną kontrolę w grach,które tego wymagają. Dużym plusem urządzenia jest takżepraktycznie czysty, regularnie aktualizowany Android, uzupełnionyjedynie o sterowniki Nvidii i kilka dodatkowych usług gamingowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)