Ponad 100 000 historycznych dokumentów udostępnionych przez UE

Ponad 100 000 historycznych dokumentów udostępnionych przez UE

Redakcja
20.10.2009 14:15, aktualizacja: 20.10.2009 17:00

Podczas gdy rząd Stanów Zjednoczonych rozważa wprowadzanie dokumentów i publikacji do obiegu w Internecie i publicznego dostępu, Unia Europejska cały czas skanuje i przygotowuje kolejne materiały do wydania w formie elektronicznej, by zwiększyć bazę swojego nowego projektu - wirtualnej biblioteki, która jest już dostępna pod adresem bookshop.europa.eu.

Wśród bogatej liczby pozycji można odnaleźć publikacje z wielu instytucji działających w Unii Europejskiej. Biblioteka pozwala na przeszukiwanie zbiorów, zakup materiałów oraz, jeśli istnieje taka możliwość, pobranie kopii dokumentu w formacie PDF. Aktualnie w serwisie dostępna jest większość publikacji stworzonych w ciągu ostatnich trzech lat przez około 370 instytucji w 50 różnych językach. Starsze materiały trafiają do archiwum, którego zbiory są cały czas sukcesywnie powiększane. W bibliotece można odnaleźć ponad 100 000 publikacji, z których najstarsze pochodzą z roku 1952.

Pomysł projektu zrodził się już w roku 2007, gdy europejska instytucja, Urząd Publikacji, zajmująca się archiwizowaniem dokumentów udostępniła usługę polegającą na skanowaniu archiwalnych materiałów. Koncepcja ta spodobała się użytkownikom i zyskała ogromną popularność, dzięki czemu postanowiono udostępnić archiwa dla wszystkich. Pracownicy Urzędu Publikacji, przygotowując się do udostępnienia zbiorów, zeskanowali ponad 12 milionów stron dokumentów. Koszt wdrożenia systemu szacuje się na około 2.5 miliona euro.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)