Zarobki w IT nadal rosną. Najlepiej widać to w branży cyberbezpieczeństwa

Zarobki w IT nadal rosną. Najlepiej widać to w branży cyberbezpieczeństwa

Zarobki w IT nadal rosną. Najlepiej widać to w branży cyberbezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © GETTY | EmirMemedovski
Karolina Kowasz
14.07.2021 18:17

Zgodnie z raportem serwisu No Fluff Jobs, zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem w sieci znacząco wzrosło. Zdaniem platformy zajmującej się ogłoszeniami pracy w branży IT, mogą oni liczyć na wysokie zarobki.

Portal zdecydował się na podsumowanie I półrocza bieżącego roku i sprawdzenia jak pandemia wpłynęła na rynek pracy w branży IT. Niedawne doniesienia wyraźnie wskazują, że wypłaty rosną w całej branży. Także osoby zajmujące stanowiska juniorskie mogły liczyć na niewielkie podwyżki.

Problem z zatrudnieniem? Nie w IT

O ile w innych branżach pandemia mogła odcisnąć dosyć mocno swoje piętno, tak w IT widać wyraźnie, że zapotrzebowanie na ekspertów nie spada. Postępująca informatyzacja wielu systemów oraz wzrost popularności pracy zdalnej działa na korzyść osób szukających pracy w IT.

Wybrane zawody, jak wspomniani specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą liczyć na najwyższe zarobki w stosunku do osób zatrudnionych na innych stanowiskach. Wynika to jednak ze wspomnianej wcześniej konieczności przeniesienia działalności do sieci, co dla wielu firm było sporym zaskoczeniem. Dotychczas nastawione na pracę w biurze, firmy zostały zmuszone do przyspieszonej cyfryzacji. Z tej perspektywy nie dziwi wzrost ogłoszeń z ofertami pracy w tym sektorze.

Wynagrodzenie nie jest małe

Raport No Fluff Jobs nie zostawia wątpliwości, że osoby zatrudnione w obszarze określanym jako Security mogą cieszyć się dobrymi wypłatami. W pierwszej połowie tego roku pracownicy podejmujący zatrudnienie na zasadzie współpracy B2B mogli liczyć na wynagrodzenie o wysokości nawet 23 000 zł netto. Jeżeli jednak decydowali się na umowę o pracę, nadal stawka była wysoka, wynosząc od 12 500 do 18 500 zł brutto.

Poza specjalistami od cyberbezpieczeństwa, branża wyraźnie odczuwa zapotrzebowanie na ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją. Ci mogą liczyć na wypłatę do około 19 000 zł brutto w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę bądź 23 000 zł netto w ramach współpracy B2B.

No Fluff Jobs zwróciło także uwagę na specjalistów DevOps, którzy już od dawna są bardzo poszukiwani na rynku. W ich przypadku maksymalne możliwe zarobki plasowały się na poziomie 22 000 zł netto przy współpracy B2B i 18 000 zł brutto na umowie o pracę. 

Eksperci poszukiwani

Poza wspomnianymi wcześniej specjalistami, branża wyraźnie odczuwa zapotrzebowanie także na innych specjalistów. W czołówce najlepiej opłacanych pracowników w branży wymieniono także osoby zajmujące się takimi kwestiami jak Business Intelligence, Big Data czy Mobile. Także programiści, zarówno ci zajmujący się backendem jak i tzw. fullstack, mają spore szansy na wypłaty przekraczające kwotę 20 000 zł netto (B2B).

Co ciekawe, znaczący wzrost wynagrodzeń odnotowano także na stanowisku Projekt Managerów i UX Designerów. W przypadku tych pierwszych wynagrodzenia, w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosły aż o 33 procent (przy współpracy B2B) lub o 25 procent przy umowie o pracę. UXowcy zaś odnotowali wzrost widełek o 25 procent przy B2B i 12,5 procent na UoP.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)