Powstała Fundacja Sigfox: Internet Rzeczy trafi na Antarktydę

Powstała Fundacja Sigfox: Internet Rzeczy trafi na Antarktydę

Powstała Fundacja Sigfox: Internet Rzeczy trafi na Antarktydę
19.01.2016 18:18

Sigfox to francuska firma specjalizująca się w zapewnianiu infrastruktury sieciowej dla Internetu Rzeczy. To właśnie w ramach jej działalności rozwijana jest jedna z najbardziej obiecujących metod komunikacji urządzeń w IoT, czyli ultrawąskie pasmo radiowe. Firma zainaugurowała także działalność Sigfox Foundation, która będzie się skupiać na implementacji IoT w zastosowaniach, które mają rozwijać tę technikę, a nie jedynie, przynajmniej bezpośrednio, generować zyski. W ten sposób Internet Rzeczy ma trafić na Antarktydę.

Obraz

Wszystko to za sprawą nawiązania współpracy pomiędzy Fundacją Sigfox i Belgijskim Sekretariatem Polarnym, w ramach której urządzenia i sieć umożliwiającą ich komunikację bez udziału człowieka, ma otrzymać letnia stacja antarktyczna Princesse-Élisabeth. Rezydujący tam naukowcy zajmują się między innymi badaniem lodowców i klimatu panującego na najzimniejszym z kontynentów. Więcej na ten temat powiedział Kristoff van Rattinghe, szef firmy SENSOLUS, także zaangażowanej w przedsięwzięcie:

Jesteśmy przekonani, że wspieranie takich misji, jak BELARE 2015-2016 jest rodzajem prawdziwej innowacji, którą możemy osiągnąć z Internetem Rzeczy. (…) Dzięki tej współpracy tworzymy ogromne możliwości rozwoju dla badań zmian klimatycznych i zarządzania takimi misjami.

Sigfox planuje uruchomić na stacji komunikację radiową w ultrawąskim paśmie. Aby objąć badany teren wystarczyć mają dwie anteny o zasięgu około 40 km. Do dyspozycji badaczy zostanie oddanych 45 urządzeń wyposażonych w nadajniki, które pozwolą na szybkie i precyzyjne określenie lokalizacji. Dodatkową ich funkcją będzie pomiar temperatury. Nacisk podczas projektowania urządzeń położono na jeden z najważniejszych aspektów IoT, czyli energooszczędność, co w przypadku stacji badawczej na Antarktydzie ma szczególne znaczenie.

Internet Rzeczy nie będzie miał bezpośredniego wpływu na przebieg badań: urządzenia i infrastruktura mają przede wszystkim zapewnić zespołowi naukowców bezpieczeństwo. Sigfox zakłada bowiem, że komunikacja radiowa oraz energooszczędne urządzenia skomunikowane z bazą będą znacznie bardziej efektywne w określaniu położenia badaczy niż dotychczas stosowane moduły GPS. Internet Rzeczy ma się także świetnie sprawdzać w ekstremalnych warunkach pogodowych. Raport dotyczący wykorzystania IoT przez uczestników belgijskiej misji ukaże się w marcu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)