Powtórka z menu Start: Menu Apple zniknie z interfejsu OS-a X?

Powtórka z menu Start: Menu Apple zniknie z interfejsu OS‑a X?

Powtórka z menu Start: Menu Apple zniknie z interfejsu OS-a X?
12.06.2014 15:05, aktualizacja: 12.06.2014 17:05

W marcu tego roku serwis 9to5Mac przedstawił zrzut ekranu,pokazujący panel powiadomień, który miałby zastąpić znane oddziesięcioleci Apple Menu (to, które znajduje się pod ikonąjabłuszka w pasku menu). Wieść została przyjęta raczejsceptycznie – użytkownicy Maków jakby zapomnieli, że projektanciz Cupertino już kiedyś próbowali Apple Menu usunąć (nie było gow Mac OS X Public Beta). Po udostępnieniu przez Apple testowejwersji OS X 10.10 Yosemite pojawił się jednak nowy dowód nato, że system dla Maków czekają zmiany w interfejsie, które możnaporównać do usunięcia menu Start z Windows.

Od swojego debiutu 30 lat temu, Menu Apple przeszło wiele zmian.Początkowo służyło do uruchamiania panelu kontrolnego wraz zkilkoma prostymi aplikacjami, takimi jak notatnik, kalkulator czybudzik. W Systemie 6 otrzymało funkcję do przełączania pomiędzyuruchomionymi aplikacjami. W Systemie 7 pojawiła się możliwośćwprowadzania do Menu Apple aliasów do ulubionych aplikacji, a wSystemie 7.5 zadebiutowały submenu panelu kontrolnego oraz listyostatnio uruchamianych aplikacji, dokumentów i podłączanychserwerów.

Z Mac OS-a X Menu Apple miało początkowo zniknąć. Nie było gow każdym razie w publicznej wersji beta systemu – logo Jabłka napasku menu umieszczono w środku, i było ono nieklikalne. Testerzynie zareagowali jednak pozytywnie na tę „innowację” i zażądalipowrotu znanego elementu interfejsu. OS X 10.0 przyniósł więcApple Menu z powrotem, nieco uproszczone (zniknął np. szybki dostępdo plików), ale w zasadzie odpowiadające temu, co znano zklasycznego Macintosha. Od wersji 10.6 (Snow Leopard) OS-a X, MenuApple służy przede wszystkim do zarządzania komputerem – dostępudo informacji systemowych, aktualizacji oprogramowania, otworzeniapanelu preferencji, przejrzenia ostatnich plików, uśpienia iwyłączenia.

Obraz

Być może jednak już w finalnej wersji 10.10 kliknięcie wJabłko otworzy nie menu, ale coś przypominającego CentrumSterowania (Control Center) z iOS-a. Jak informuje na Twitterzetestujący nowego OS-a X programista Hamza Sood, kliknięcie w„jabłuszko” w lewym górnym rogu prowadzi do wywołania funkcjisprawdzającej stan... Centrum Sterowania.

This is checked when the Apple menu in the top left of the screen in created pic.twitter.com/p7dfYFLXs9

— Hamza Sood (@hamzasood) June 4, 2014W iOS-ie ten element interfejsusłuży m.in. do zarządzania opcjami łączności, kontrolowaniajasności ekranu, sterowania odtwarzaniem multimediów czyuruchamiania podstawowych aplikacji. Niewątpliwie to użyteczneopcje, ale czy menu desktopowego systemu operacyjnego jest dla nichwłaściwym miejscem? Apple deklarowało, że nie zamierza iść wślady Microsoftu i na siłę ujednolicać interfejsów użytkownikaw systemach mobilnych i desktopowych. Zapewne usunięcie klasycznegoMenu Apple nie spowoduje takiego buntu użytkowników jak usunięciemenu Start z Windows 8 (co by nie mówić, menu Windows byłoznacznie bardziej istotnym elementem interfejsu użytkownika Windows,niż jest nim Menu Apple w OS-ie X), ale też nie zachwyci – i każesię zastanawiać, czy aby jednak deklaracje Apple'a nie były bezpokrycia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)