Pożegnajmy się z Menu Start

Pożegnajmy się z Menu Start

06.02.2012 17:53

Microsoft przy projektowaniu wyglądu systemu Windows 8 idzie pod prąd i płynie pod wiatr. Jednak żadna z nowości, które wprowadzone zostaną w następcy i spadkobiercy najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie, nie wydała się tak radykalna. Przycisk z napisem „Start” na dolnej belce pulpitu służy nam od 17 lat, i wkrótce odejdzie na emeryturę.

Microsoft zamierza usunąć z Windowsa 8 Menu Start — przycisk, do którego obecności w lewym, dolnym rogu ekranu przyzwyczaja się już drugie pokolenie użytkowników komputerów. W wersji Consumer Preview (build 8220) systemu, która wyciekła do Internetu w sobotę, nadal znajdziemy pasek z ikonami programów (Super Bar), ale przycisku „Start” już nie. W poprzednich wersjach widzieliśmy, jak przycisk staje się coraz bardziej płaski i coraz bliższy kafelkom w stylu Metro. Teraz wiemy, że przycisk prawdopodobnie zostanie przez Metro wchłonięty.

The Verge, powołując się na źródła bliskie deweloperom Windowsa 8, informuje, że Super Bar nie zniknie z systemu. Doprowadzenie kursora do aktywnego narożnika pulpitu (lub gest dotykowy na tablecie) wywoła element (miniaturę pulpitu) pozwalający na przełączanie się między trybem Desktop Mode, a kafelkami w stylu Metro. Do uruchamiania programów będzie również można wykorzystać Super Bar, do którego nadal będzie można przypinać programy, przez co będzie on spełniał funkcje zbliżone do Docka w Mac OS X i Launchera w Unity.

Są spore szanse, że opisany przez PCBeta build 8220 systemu Windows 8 trafi do rąk użytkowników jako Consumer Preview, nie jest to jednak jeszcze pewne. Ponadto, jeśli użytkownicy będą dostatecznie niezadowoleni, Microsoft może przywrócić przycisk. Warto jednak zauważyć, że przycisk był obecny na pasku przez 17 lat, a w świecie systemów operacyjnych to bardzo długo. Może więc pora na zmianę przyzwyczajeń? Zresztą, to nie usunięcie przycisku będzie osiągnięciem, ale właśnie pokonanie oporu mentalnego i zmiana nawyków. Myślę, że aktywny narożnik nie bez powodu został umieszczony tam, gdzie rzesze użytkowników będą szukać znajomego przycisku, choć według Microsoftu już mało kto w niego klikał. Co więcej, całkiem sporo środowisk graficznych radzi sobie bez takiego menu. Ale jeśli jednak ktoś za nim zatęskni…

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)