Premiere Pro obchodzi urodziny: pomaga tworzyć filmy od 25 lat

Premiere Pro obchodzi urodziny: pomaga tworzyć filmy od 25 lat

14.03.2017 14:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Adobe świętuje 25 urodziny Premiere Pro – programu, który zrewolucjonizował cyfrową obróbkę wideo. Formalnie program Premiere Pro nie ma jeszcze 25 lat, ale producent doliczył też czas istnienia Adobe Premiere – pierwszego programu do nieliniowej obróbki wideo, który można było uruchomić na konsumenckim komputerze (mowa oczywiście o Macu).

Pierwsze wydanie Adobe Premiere pojawiło się w grudniu 1991 roku. Program obsługiwał format QuickTime, 8-bitowy dźwięk, pozwalał tworzyć filmy w rozdzielczości 160×120 pikseli i zapisywać je na taśmie. W drugiej wersji, wydanej we wrześniu 1992 roku, pojawiły się efekty, możliwość tworzenia napisów, zwalniania i przyspieszania ujęć i 16-bitowy dźwięk, co było ogromnym skokiem jakościowym. Nie był to pierwszy program do nieliniowej edycji wideo. Wcześniej, na Macintoshach II, można było pracować z programem Avid/1, wymagał on jednak montowania dodatkowych komponentów w komputerze i był znacznie droższy. Pionierem był Lucasfilm i EditDroid, ale to już inna historia.

Adobe Premiere 1.0 (March 19, 1990)

Dzięki przystępnej cenie, niezbyt trudnej obsłudze i ciekawym możliwościom (zmiana kolejności ujęć, dołożenie ścieżki dźwiękowej, później także efekty) Adobe Premiere zagościł na wielu Macach i dał narzędzia do montażu osobom, które wcześniej nie mogły o nich marzyć ze względu na wysokie koszty. Na rynku profesjonalnym królował Avid, ale konsumenci i początkujący wybierali Adobe Premiere. To przez ten program powstał Final Cut Pro – Steve Jobs chciał mieć czym walczyć z produktem Adobe.

Premiere rozwijał się bardzo szybko. Już w 1994 roku był w stanie odtwarzać wideo z prędkością 60 klatek na sekundę. W 1996 radził sobie z materiałami 4K na Windowsie, w 2001 dostał mikser dźwięku. W 2003 roku przyszła pora, by zaprojektować program od nowa, zgodnie z nowymi standardami. Tak powstał Adobe Premiere Pro, którego znamy dziś, z wydzielonym Adobe Media Encoderem. Dziś nie trzeba go nikomu przedstawiać. Nazwa programu przewija się w napisach końcowych wielkich kinowych hitów, produkcji niezależnych i filmów zupełnie amatorskich. Wersję próbną Premiere Pro znajdziecie w naszej bazie programów. Początkującym polecamy zaś dużo prostszy program Premiere Elements.

25 Years of Adobe Premiere Pro

Obchody 25. urodzin Premiere Pro uświetni konkurs zorganizowany z zespołem Imagine Dragons. Do wygrania jest nagroda główna wysokości 25 tysięcy dolarów i kilka mniejszych nagród, między innymi dla młodych twórców, ulubieńca publiczności, najlepszy krótki film czy najbardziej zaskakującą produkcję. By wziąć udział w konkursie trzeba ściągnąć materiał z nagrań i zmontować teledysk do utworu „Believer”. Niestety obywatele Polski nie mogą startować w konkursie z powodu ograniczeń prawnych, ale pomysł wydaje się ciekawy.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)