Pretekst do zmodernizowania PC: odświeżone Haswelle trafią do sprzedaży już w maju

Pretekst do zmodernizowania PC: odświeżone Haswelle trafią do sprzedaży już w maju
11.04.2014 14:44
Pretekst do zmodernizowania PC: odświeżone Haswelle trafią do sprzedaży już w maju

Zainteresowanie nowymi pecetami wciążspada, jak przeczytać możemy w najnowszym raporcie IDC, alewcale nie oznacza to, że nie ma już świata poza tabletami,lapletami, fabletami czy innymi hybrydowymi urządzeniami. Dobrympretekstem dla entuzjastów PC do zmodernizowania swoich maszyn możebyć wprowadzenie już w przyszłym miesiącu na rynek nowych,odświeżonych procesorów Haswell, wraz z nowymi chipsetami 9Series.

Według nieoficjalnych informacji, już w maju do sprzedażytrafić może nawet 20 nowych modeli procesorów Intela, na czele zCore i7-4790K. Oczywiście najwięcej wśród nich będzie modelispoza linii K, o zablokowanych częstotliwościach zegarów – odczipów takich jak Core i7-4790 po i3-4360. Pojawić się powinno teżkilka wersji nowych Pentium i Celeronów, jak również procesorów zlinii S, o obniżonych częstotliwościach i TDP.

Nowe procesory pasować będą do gniazdka LGA 1150, stosowanegodo obecnej generacji Haswelli, i jak zapowiada Intel, przyniosąprzede wszystkim niewielkie zwiększenie wydajności w porównaniu doprocesorów poprzedniej generacji. Czy warto się więc nimi będzieinteresować? Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż jeśli ktoś zaczekado końca tego roku, to będzie mógł kupić już procesorynastępnej generacji, „Broadwell”, skalujące architekturęHaswelli do procesu technologicznego 14 nm. Podobnie jak w wypadkuodświeżonych Haswelli, i one będą korzystały z gniazdka LGA1150.

O ile jednak odświeżone Haswelle będą działały z dostępnymidziś w sprzedaży płytami głównymi (w najgorszym razie koniecznabędzie aktualizacja firmware), to już nowe Broadwelle, ze względuna odmienną specyfikację zasilania, wymagać będą nowych płyt.Inwestycja może być jednak warta dla tych, którzy potrafią z CPUwyciągąć cały ich potencjał – czipy wykonane w procesie 14 nmbędą nie tylko bardziej energooszczędne, ale mogą przynieśćwydajność o 15% wyższą niż ich poprzednicy, przy takim samymtaktowaniu.

350049033722947521

By jeszcze bardziej utrudnić wybór „czekać czy kupować”,trzeba przypomnieć, że wraz z odświeżonymi Haswellami w maju wsprzedaży pojawią się płyty główne z nowymi chipsetami 9 series(i oczywiście gniazdkiem LGA1150). Pozwolą one na bezpośredniepodłączenie nawet do trzech niezależnych wyświetlaczy, zapewniądo 14 złączy USB (w tym sześć USB 3.0) i do sześciu linii SATA3,ale przede wszystkim przyniosą wsparcie dla szybkich SSD w formacieM.2. Format ten to następca mSATA, poprzez który można będziepodłączać pamięci SSD, zapewniające zapis/odczyt z szybkościąnawet 1000 MB/s. Na razie za wiele ich na rynku nie ma, ale możnasię spodziewać, że najbliższe targi Computex 2014 zmienią tenstan rzeczy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)