Produkcja PlayStation 4 dobiega końca? Kolejne modele wycofywane

Produkcja PlayStation 4 dobiega końca? Kolejne modele wycofywane

Produkcja PlayStation 4 dobiega końca? Kolejne modele wycofywane
Piotr Urbaniak
05.01.2021 04:19, aktualizacja: 05.01.2021 10:30

PlayStation 4 może zniknąć z rynku szybciej niż pierwotnie zakładano, wynika z raportu VGC. Kolejne modele są wyprzedawane, a sprzedawcy nie spodziewają się już dostaw.

Jeden z japońskich sklepów ogłosił właśnie, że zapasy magazynowe aż pięciu modeli PlayStation 4 nie zostaną uzupełnione. W tym znajduje się wersja prawdopodobnie najpopularniejsza, a więc czarne PS4 Slim z dyskiem 1 TB. Oprócz tego z półek zniknie analogiczny model 2 TB i komplet wariantów w kolorze białym, z PS4 Pro na czele.

Wcześniej, w grudniu ub.r., wszystkie odmiany PlayStation 4 Pro wycofał z oferty oficjalny sklep w Stanach Zjednoczonych, PlayStation Direct.

Krajowi sprzedawcy nie chcą zbytnio zdradzać szczegółów, zasłaniając się stwierdzeniem, że póki konsole są na magazynach temat nie istnieje. Niemniej jednak poszlaki są wymowne. W największych sieciach duża część dostępnych egzemplarzy to towar pochodzący z ekspozycji, a mniejsi mają co najwyżej pojedyncze sztuki.

Wycofanie PS4 już w 2021 roku byłoby sytuacją w historii marki bezprecedensową. Dla odniesienia, ostatnie PS3 zjeżdżały z taśm montażowych jeszcze 3,5 roku po premierze następcy.

Z biznesowego punktu widzenia, w obecnej sytuacji takie zachowanie brzmi jednak bardzo racjonalnie. Cena katalogowa PS4 Pro i beznapędowej PS5 jest identyczna, a to efektywnie kanibalizuje starszą generację. Tymczasem PS4 Slim są podgryzane przez Xboksa Series S, który kusi perspektywą wieloletniego wsparcia. W przeszłości było inaczej.

To generacja miniona w pierwszych latach od wprowadzenia next-genów pełniła rolę propozycji ekonomicznej. Niebagatelne znaczenie miał przy tym brak kompatybilności wstecznej pomiędzy PS4 a PS3, co w przypadku przejścia z PS4 na PS5, jak wiadomo, problemu już nie stanowi.

PlayStation 4 zadebiutowało w listopadzie 2013 r. We wrześniu 2016 r. doczekało się odchudzonej wersji Slim, w listopadzie 2016 r. zaś – Pro. Jak wynika z oficjalnych danych, sumarycznie sprzedano blisko 115 mln konsol z tej serii, ponad dwukrotnie wyprzedzając konkurencyjnego Xboksa One.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)