Programiści porzucają Androida?

Programiści porzucają Androida?

Marcin Paterek
21.03.2012 17:43

Badania przeprowadzone przez IDC i Appceleratora wykazały, że coraz mniej programistów chce tworzyć aplikacje dla Androida. Czemu? Powolny spadek zainteresowania nim jest interesujący, bo na początku ubiegłego roku osiągał wynik zbliżony do iOS'a — skomentował raport Mike King z Appceleratora.

iOS cieszy się stałą popularnością na poziomie 88% wśród programistów piszących aplikacje zarówno dla telefonów, jak i tabletów. Z kolei zainteresowanie tworzeniem dla smartfonów z Androidem spadło z 87% do 78%, a tabletami — z 75% do 67%. Winę za ten stan rzeczy może ponosić ogromna fragmentacja systemu Google. Jak podaje sam koncern, najpopularniejszą wersją Androida pozostaje ta z numerkiem 2.3.3 (posiada ją blisko 2/3 urządzeń), a drugie miejsce należy do wersji 2.2 (używanej przez co czwartą osobę). Z kolei nowsze wersje systemu nie mogą się przebić, osiągając udział na poziomie zaledwie 1-2 procent.

Drugim problemem Androida jest fakt, że w sieci istnieje wiele sklepów sprzedających aplikacje przeznaczone dla tego systemu. Utrudnia to zarabianie programistom, którzy wolą jednolity App Store sankcjonowany przez Apple. Zwłaszcza, że zysk z aplikacji dla iOS jest nawet czterokrotnie wyższy niż ten, który przynosi Android.

Mike King przewiduje, że jeśli Google nie rozwiąże problemu fragmentacji, to na dłuższą metę może mu zagrozić nawet Windows Phone. Jednak wielu programistów nie zgadza się z tą tezą. Na PC muszę zmagać się z różnymi rozdzielczościami, wersjami systemów operacyjnych i konfiguracjami sprzętowymi, więc uporanie się z tą „fragmentacją” nie stanowi większego problemu — twierdzi jeden z nich.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)