Projekt SkyBridge: AMD chce wzajemnie wymiennych procesorów ARM i x86

Projekt SkyBridge: AMD chce wzajemnie wymiennych procesorów ARM i x86

Projekt SkyBridge: AMD chce wzajemnie wymiennych procesorów ARM i x86
06.05.2014 13:42, aktualizacja: 06.05.2014 14:00

AMD coraz bardziej oddala się w swojej strategii rozwoju odgłównego konkurenta. Firma z Sunnyvale przestała być po prostuproducentem procesorów x86. Zapowiedziany dziś Project SkyBridgepokazuje, że AMD coraz śmielej wkracza w świat procesorów ARM,ale nie chce być tylko kolejnym licencjobiorcą konsorcjum. Chcewykorzystać swoje unikalne doświadczenia ze świata x86, bystworzyć coś, czego jeszcze nikt nie zrobił – wzajemnie wymienneczipy ARM i x86.

W marketingowej komunikacji AMD tę nową strategię określaoburęcznością:kompatybilne na poziomie elektrycznym (pin do pinu) czipy będą czymśunikalnym na rynku, pozwalając producentom na zaoferowanie płytgłównych, do których równie dobrze będzie można włożyćukłady z rdzeniami ARM co układy z rdzeniami x86. Co istotne, wwypadku ARM-ów będą to rdzenie 64-bitowe, gdyż AMD zakupiłolicencję na architekturę ARMv8.

Nowe produkty, budowane z myśląo procesie technologicznym 20 nm, pojawić się mają już w 2015roku. Jak można się domyślać, od podstaw projektowane będą zmyślą o forsowanej przez AMD heterogenicznej architekturzeobliczeniowej (HSA),stosowanej dziś w desktopowych czipach Kaveri i serwerowych czipachBerlin.

Obraz

Dwutorowo rozwijana technikamikroprocesorowa po stronie x86 wykorzystać ma rdzenie Puma+,ulepszoną wersję rdzeni, które AMD pokazało w energooszczędnychprocesorach z rodziny Beema i Mullins. Po stronie ARM będziemy mieliCortexy A57, zoptymalizowane tak, by dorównywały czipom x86. Jakdeklaruje AMD, będą to pierwsze ARM-owe czipy zgodne z HSA, któredziałać będą pod kontrolą Androida.

Corteksy A57 to jednak tylko etap przejściowy. Docelowo AMD chcestworzyć własne rdzenie ARM (roboczo nazwane K-12), zgodne zzestawem instrukcji ARM, ale wykorzystujące całe doświadczenie,jakie firma zebrała przy pracach nad czipami x86. Takazoptymalizowana architektura ARM-64 z czasem trafić ma wszędzie, odurządzeń wbudowanych po serwery. Przewagę ma jej zapewnićniedostępna innym producentom swoboda w łączeniu własnościintelektualnej związanej z CPU, GPU, APU, magistralami komunikacjiitp. Z myślą o wykorzystaniu tej przewagi w firmie przeprojektowanocały proces rozwoju produktu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Projekt AMD na pewno nie spodoba się IBM-owi. Jak twierdzi bowiempani Lisa Su, główny menedżer i wiceprezes AMD, układy rozwijanew ramach projektu SkyBridge mają być adresowane m.in. na rynekurządzeń wbudowanych, w tym urządzeń sieciowych. Rynek ten jestdziś ogromnie zróżnicowany pod względem stosowanych architekturmikroprocesorowych – oprócz ARM i x86 mocną pozycję mają tamPowerPC i MIPS. Pani Su wierzy, że zaoferowanie ujednoliconegoprojektu dla płyt głównych, pozwalającego w zależności odpotrzeb stosować czipy x86 lub ARM, pozwoli ograniczyć kosztyutrzymania kodu dla tych wielu architektur, co w praktyce oznaczałobywyrugowanie MIPS-ów i PowerPC z tego rynku.

Obraz

Taka jest zapowiedź przyszłości, a na razie firma z Sunnyvalemoże się pochwalić procesorami z serii Opteron A110, którewykorzystują 64-bitowe rdzenie Cortex A57. Z oprogramowaniem nie maproblemu – na testowej maszynie działała eksperymentalna wersjasystemu RHEL w wersji dla ARM, z serwerem Apache, interpreterem PHP,bazą MySQL – i uruchomionym na tym wszystkim WordPressem. Na iletaki pakiet zainteresuje np. firmy hostingowe, okaże się jużniebawem. Do sprzedaży ARM-owe Opterony trafią jeszcze w tym roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)