Projekt Sputnik: Laptop Della z Ubuntu

Projekt Sputnik: Laptop Della z Ubuntu

09.05.2012 16:22, aktualizacja: 10.05.2012 11:36

Ubuntu jest ostatnio na topie, a od dłuższego czasu widać zainteresowanie tą dystrybucją ze strony firmy Dell. Barton George, dyrektor marketingu firmy Dell, ogłosił rozpoczęcie projektu Sputnik w ramach wewnętrznego inkubatora firmy Dell. Sputnik kierowany jest do deweloperów systemów i aplikacji mobilnych i uruchamianych w chmurze.

Fakt, że Dell pracuje nad laptopem dla deweloperów nie jest niczym szczególnym. Wyjątkowość tego projektu to system, z którym dostarczane będą modele XPS13, na których bazuje Sputnik. System oparty jest na Ubuntu 12.04 LTS i jest optymalizowany pod kątem tego konkretnego modelu. Rozwiązano już problemy ze sterowaniem jasnością ekranu i przyciskiem włączającym Wi-Fi, obecnie trwają prace nad sterownikiem touchpada, który będzie obsługiwał gesty wielodotykowe. Wraz z systemem dostarczane są między innymi narzędzia deweloperskie, w planach jest również integracja z serwisem GitHub.

Projekt Sputnik ma być aktywny przez pół roku. Na razie nie da się przewidzieć, czy Dell XPS13 wejdzie do sprzedaży z systemem zaprojektowanym na potrzeby deweloperów i czy będzie można go kupić w sklepach. George podkreśla, że Sputnik nie jest w tej chwili produktem. Na razie Dell planuje przekazać kilka sztuk tych laptopów w ręce wpływowych partnerów.

Jeśli Sputnik okaże się sukcesem, możliwe, że do XPS13 dołączą inne laptopy. Tym samym oferta Della wzbogaci się o kolejne modele z preinstalowanym Linuksem. Jeśli rozwiązane zostaną różne problemy, które Linux miewa z laptopami (oszczędność baterii, sterowanie jasnością ekranu czy głośnością, obsługa autorskich rozwiązań producentów…), będzie to godna uwagi alternatywa dla komputerów z Windowsem. Jednak na razie nie ma co sobie robić apetytu — dalsze losy Sputnika poznamy za pół roku.

Aktualizacja, 10.05.2012 11:40

Na mocy podpisanej wczoraj umowy z Red Hatem do oferty Della wejdą również laptopy Dell Precision z systemem RHEL.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)