ProteGO Safe ma armię trolli. Tych samych co Andrzej Duda

ProteGO Safe ma armię trolli. Tych samych co Andrzej Duda

ProteGO Safe ma armię trolli. Tych samych co Andrzej Duda
Piotr Urbaniak
10.06.2020 10:15, aktualizacja: 11.06.2020 00:03

O wątpliwościach redakcji związanych z aplikacją ProteGO Safe mogliście już czytać. Czy coś się od tamtej pory zmieniło? Tak, decentralizację systemu na bazie rozwiązań Apple i Google można uznać za krok w dobrą stronę. Prawdziwym hitem jest jednak kampania marketingowa, jaka pojawiła się w ostatnich godzinach w social media.

"Cyfryzacja w Polsce działa - gratuluję", "Bardzo dobra aplikacja - działa bez zarzutów", "Ekstra, właśnie instaluję" — to tylko wybrane z setek pozytywnych opinii na temat ProteGO Safe, jakie zalewają Twittera. Wszystkie są opatrzone hasztagiem #ProteGo i napisane de facto w identycznym stylu. Bardzo zwięźle, ale skrajnie entuzjastycznie.

Armia ludzi widmo

Wątpliwości budzi natężenie profili posługujących się tytułami naukowymi, takimi jak doktor czy profesor, których trudno jest, jeśli w ogóle, zidentyfikować. Przykładowo, prof. Krzysztof Mantucki nie pojawia się w żadnym wykazie osób z tytułami naukowymi, a dr Kamil Urbanowicz jest według POLON-u (Zintegrowana Sieć Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym) specjalistą ds. budowy i eksploatacji maszyn, a nie doktorem nauk społecznych jak figuruje na Twitterze. Powtórzmy, "Profesora Mantuckiego" w ogóle w bazie danych nie ma.

Idąc tym tropem, można podważyć większość przedstawianych tożsamości. Inny przykład to nieistniejąca studentka prawa ze Szczecina, Ania Czajka.

Kontrowersyjne profile w lwiej części założone są w czerwcu 2020 roku. Ponadto widać wyraźnie, że sprzyjają politykom PiS. Obok entuzjastycznych opinii o ProteGO Safe, znajdziemy tam m.in. materiały z kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, peany dla Mateusza Morawieckiego i jego rządu, a także liczne ogłoszenia resortu cyfryzacji.

Dziesiątki kont, wspólne cele

Strona o wymownej nazwie Popieramy Premiera Mateusza Morawieckiego pyta w jednym ze swych postów: Karta rodziny czy karta LGBT?. Poniżej – zdjęcia Andrzeja Dudy na tle biało-czerwonej flagi i Rafała Trzaskowskiego na tle flagi tęczowej. Tę wiadomość przekazuje zdecydowana większość kont chwalących ProteGO Safe, w tym dr Urbanowicz i Ania Czajka.

Tymczasem prof. Mantucki atakuje Trzaskowskiego na profilu Krzysztofa Truskolaskiego, posła opozycji z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Szczególną uwagę przykuwają wzajemne powiązania między kontami. Duża część popierających ProteGO Safe śledzi siebie nawzajem, a wspomniana już strona popierająca premiera jest przez nich zaskakująco konsekwentnie cytowana. Równocześnie na rzeczonych profilach zazwyczaj brakuje treści innych niż polityczne, pro-rządowe. Ciężko uwierzyć w przypadek.

Resort oficjalnie nic nie wie

– Nie mamy nic wspólnego z tymi działaniami – odpowiada krótko rzeczniczka Ministerstwa Cyfryzacji, Joanna Dębek, w rozmowie z dobrymiprogramami. – Aplikacja ProteGO Safe broni się sama, przejrzystością naszych działań i obszerną dokumentacją – dodaje.

Nie wskazując nikogo palcem, kampania botów na pewno w budowie zaufania nie pomaga. Wcześniej były obawy o prywatność, a teraz jest jeszcze armia trolli pod tajemniczą egidą.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (191)