ProteGO Safe ma armię trolli. Tych samych co Andrzej Duda

ProteGO Safe ma armię trolli. Tych samych co Andrzej Duda
10.06.2020 10:15
ProteGO Safe ma armię trolli. Tych samych co Andrzej Duda

O wątpliwościach redakcji związanych z aplikacją ProteGO Safe mogliście już czytać. Czy coś się od tamtej pory zmieniło? Tak, decentralizację systemu na bazie rozwiązań Apple i Google można uznać za krok w dobrą stronę. Prawdziwym hitem jest jednak kampania marketingowa, jaka pojawiła się w ostatnich godzinach w social media.

"Cyfryzacja w Polsce działa - gratuluję", "Bardzo dobra aplikacja - działa bez zarzutów", "Ekstra, właśnie instaluję" — to tylko wybrane z setek pozytywnych opinii na temat ProteGO Safe, jakie zalewają Twittera. Wszystkie są opatrzone hasztagiem #ProteGo i napisane de facto w identycznym stylu. Bardzo zwięźle, ale skrajnie entuzjastycznie.

Armia ludzi widmo

Wątpliwości budzi natężenie profili posługujących się tytułami naukowymi, takimi jak doktor czy profesor, których trudno jest, jeśli w ogóle, zidentyfikować. Przykładowo, prof. Krzysztof Mantucki nie pojawia się w żadnym wykazie osób z tytułami naukowymi, a dr Kamil Urbanowicz jest według POLON-u (Zintegrowana Sieć Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym) specjalistą ds. budowy i eksploatacji maszyn, a nie doktorem nauk społecznych jak figuruje na Twitterze. Powtórzmy, "Profesora Mantuckiego" w ogóle w bazie danych nie ma.

Idąc tym tropem, można podważyć większość przedstawianych tożsamości. Inny przykład to nieistniejąca studentka prawa ze Szczecina, Ania Czajka.

Kontrowersyjne profile w lwiej części założone są w czerwcu 2020 roku. Ponadto widać wyraźnie, że sprzyjają politykom PiS. Obok entuzjastycznych opinii o ProteGO Safe, znajdziemy tam m.in. materiały z kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, peany dla Mateusza Morawieckiego i jego rządu, a także liczne ogłoszenia resortu cyfryzacji.

Dziesiątki kont, wspólne cele

Strona o wymownej nazwie Popieramy Premiera Mateusza Morawieckiego pyta w jednym ze swych postów: Karta rodziny czy karta LGBT?. Poniżej – zdjęcia Andrzeja Dudy na tle biało-czerwonej flagi i Rafała Trzaskowskiego na tle flagi tęczowej. Tę wiadomość przekazuje zdecydowana większość kont chwalących ProteGO Safe, w tym dr Urbanowicz i Ania Czajka.

Tymczasem prof. Mantucki atakuje Trzaskowskiego na profilu Krzysztofa Truskolaskiego, posła opozycji z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Szczególną uwagę przykuwają wzajemne powiązania między kontami. Duża część popierających ProteGO Safe śledzi siebie nawzajem, a wspomniana już strona popierająca premiera jest przez nich zaskakująco konsekwentnie cytowana. Równocześnie na rzeczonych profilach zazwyczaj brakuje treści innych niż polityczne, pro-rządowe. Ciężko uwierzyć w przypadek.

Resort oficjalnie nic nie wie

– Nie mamy nic wspólnego z tymi działaniami – odpowiada krótko rzeczniczka Ministerstwa Cyfryzacji, Joanna Dębek, w rozmowie z dobrymiprogramami. – Aplikacja ProteGO Safe broni się sama, przejrzystością naszych działań i obszerną dokumentacją – dodaje.

Nie wskazując nikogo palcem, kampania botów na pewno w budowie zaufania nie pomaga. Wcześniej były obawy o prywatność, a teraz jest jeszcze armia trolli pod tajemniczą egidą.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (191)