ProtonMail pod falą krytyki. Udostępnił IP użytkownika na żądanie policji

Strona internetowa ProtonMaila
Strona internetowa ProtonMaila
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

07.09.2021 13:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W internecie trwa burza po tym, jak ProtonMail - firma reklamująca swoją usługę pocztową jako bezpieczną i szyfrowaną - udostępnił adres IP jednego z jej użytkowników na potrzeby francuskiej policji. W sprawę zaangażowany był Europol.

Serwis TechCrunch opisuje sprawę bulwersującego - zdaniem użytkowników - zachowania ProtonMaila, który udostępnił władzom adres IP jednego z użytkowników swojej usługi pocztowej. Rzecz dotyczy francuskiego aktywisty, którego dane zostały przekazane francuskiej policji, ale dopiero po tym, gdy interweniowała policja szwajcarska po prośbie wysłanej za pośrednictwem Europolu.

Jak pisze TechCrunch, francuska policja poprosiła o "zmuszenie firmy do uzyskania IP jednego z użytkowników", od czego ProtonMail w praktyce nie mógł się odwołać, bo musi przestrzegać szwajcarskiego prawa - tłumaczył później na Twitterze Andy Jen, założyciel i dyrektor firmy. Użytkownikom się to jednak nie spodobało, a większość oburza sama możliwość udostępnienia czyjegoś adresu IP - mimo deklaracji ProtonMaila, że nie rejestruje domyślnie takich danych o użytkownikach.

Jak jednak tłumaczą twórcy, od reguły istnieją wyjątki, które są zresztą zapisane w regulaminie. Podkreślają przy tym, że ProtonMail nie jest w stanie analizować treści wysyłanych wiadomości, ponieważ są szyfrowane. ProtonMail dodał, że w przyszłości postara się jeszcze jaśniej opisywać zasady dotyczące udostępniania danych o swoich użytkownikach.

Co ciekawe, choć obecny przypadek jest głośny w mediach, jak podsumowuje engadget, w 2020 roku ProtonMail dostał 3572 prośby o udostępnienie danych o użytkownikach, z których ostatecznie 3017 zostało spełnionych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
oprogramowanieinternetbezpieczeństwo
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (50)
Zobacz także