Przyśpieszamy dysk HDD z pamięcią Intel Optane Memory

Przyśpieszamy dysk HDD z pamięcią Intel Optane Memory

Przyśpieszamy dysk HDD z pamięcią Intel Optane Memory
Oskar Ziomek
30.12.2017 13:33, aktualizacja: 22.05.2018 13:29

Pamięci Intel Optane na złączu M.2 to prosty sposób na przyspieszenie komputera bazującego na dysku talerzowym. Pamięć półprzewodnikowa działa jak bufor dla danych, znacznie zwiększając wydajność komputera, bez konieczności kupowania oddzielnego dysku SSD na system operacyjny. Choć teoretyczne parametry prezentują się bardzo dobrze, warto spojrzeć, jakie wyniki są osiągane w realiach.

W tym celu przyjrzeliśmy się dostępnym w Sieci testom oraz wynikom z benchmarków. Ogólny wniosek jest jeden: Intel Optane Memory potrafi tchnąć drugie życie w komputer bazujący na dysku HDD, i to niewielkim kosztem. Sprawdźmy, jak prezentują się parametry związane z odczytem i zapisem danych, porównując maszynę działającą w oparciu o dysk talerzowy z jej wynikami po doposażeniu w pamięć Intel Optane.

Benchmarki

Na pierwszy ogień bierzemy syntetyczne testy. Tutaj korzyść z zastosowania Intel Optane Memory jest ogromna i widoczna gołym okiem. W teście wydajności bazującym na liczbie operacji wejścia-wyjścia, w PassMarku zestaw składający się z dysku talerzowego w połączeniu z pamięcią Intel Optane uzyskuje rezultaty o rzędy wielkości lepsze, a dotyczy to zarówno zapisu, jak i odczytu.

Obraz

Nie inaczej jest w przypadku, gdy spojrzymy na wyniki osiągane w testach opóźnienia dostępu do danych. Tutaj również tandem HDD + Intel Optane Memory okaże się znacznie wydajniejszy od samego dysku talerzowego. Już po średnich wynikach widać wyraźną różnicę, ale zysk z zastosowania dodatkowej pamięci szczególnie zauważalny jest dopiero podczas analizy maksymalnych wartości opóźnienia, jakie zarejestrowane zostały na przykład w teście zapisu. Dysk talerzowy w skrajnej sytuacji zareagował po ponad 500 milisekundach, zaś zastosowanie pamięci Intel Optane pozwoliło zmniejszyć maksymalny odczyt do poziomu zaledwie 0,61 ms.

Obraz

Nie mniej imponujące rezultaty osiągniemy testując prędkości zapisu i odczytu w popularnym CrystalDiskMark. Tutaj zauważyć można największą przewagę pamięci Intel Optane w przypadku odczytu losowego, co nie powinno być wielkim zaskoczeniem. Jak widać, osiągane wartości przewyższają nawet czasem te deklarowane. Ponownie mówimy też o wielokrotnie szybszej pracy, niż w przypadku klasycznego dysku talerzowego, także w przypadku testu odczytu sekwencyjnego, choć tu różnica jest mniejsza.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ten sam trend utrzymuje się również w teście zapisu. W przypadku losowego korzyść z zastosowania Intel Optane Memory jest ogromna: wynik w teście 4K Q32T1 osiągany przez dysk HDD i wynoszący niecałe 0,4 megabajta na sekundę pobijany jest ponad 700-krotnie. W przypadku zapisu sekwencyjnego możemy mówić natomiast o niemal trzykrotnym wzroście wydajności.

Na co dzień

Testy testami, ale to nie na ich wynikach opierać się będzie codzienna przyjemność z korzystania z komputera wyposażonego w bufor dysku, jakim jest Intel Optane Memory. Dużo ważniejsze jest przełożenie wyników na codziennie wykonywane czynności. W tym przypadku mowa oczywiście głównie o czasie, który komputer musi poświęcić na uruchamianie aplikacji, a także systemu.

Testy wykazują, że różnica jest spora. Przykładem niech będzie czas uruchamiania w typowy sposób wykorzystywanego komputera, który wyposażono wyłącznie w dysk HDD. Jak widać na poniższym wykresie, całkowity czas uruchamiania Windowsa 10 wyniósł w tym przypadku ponad 100 sekund.

Obraz

Dołożenie do komputera pamięci Intel Optane już przy pierwszym uruchomieniu przekłada się na różnicę – czas spada do 83 sekund. Jeszcze lepiej sytuacja przedstawia się przy kolejnej próbie uruchomienia (kiedy pamięć Intel Optane zdążyła już nauczyć się, które pliki są często wykorzystywane). Wówczas czas uruchamiania Windowsa spada nawet poniżej 30 sekund. To duża różnica i wynik, któremu zdecydowanie bliżej do osiągów dysków SSD, niż HDD – a takowy w tym zestawie przecież działa, tyle, że wspomagany przez Intel Optane Memory.

Obraz

Na koniec gry, które w powyższym przykładzie przetestowano, uruchamiając wbudowane w nie benchmarki. Przypomnijmy, że na polu szybkości ładowania poziomów w grach Intel obiecuje zysk sięgający ponad 60%. Rzeczywiście, również tutaj liczyć można na ponad dwukrotnie krótsze ładowanie. Przyspieszenie rzecz jasna nie dotyczy wyłącznie gier i będzie miało przełożenie na dowolne uruchamiane w systemie aplikacje, o ile korzystamy z nich regularnie, a Intel Optane Memory nauczy się, że ich dane muszą być zawsze pod ręką.

Podsumowanie

Jak widać po wynikach różnego typu testów, pamięć Intel Optane to bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające przyspieszyć komputer wykorzystujący zwykły dysk talerzowy. Rzeczywista wydajność jest bardzo wysoka i czasem przewyższa nawet wartości, które deklaruje producent. Inwestycja w pamięć Intel Optane działającą obok dysku HDD to niższy wydatek, niż kupno równie pojemnego dysku SSD, a przy tym trudno cokolwiek zarzucić osiągom. To wszystko sprawia, że warto rozważyć taki zakup, aby zwiększyć komfort codziennej pracy przy komputerze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)