PS5 nie potrafi emulować PS2. Zrobi to za to Xbox Series X|S

fot. Modern Vintage Gamer/YouTube
fot. Modern Vintage Gamer/YouTube

01.12.2020 13:34, aktual.: 02.12.2020 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pisaliśmy wcześniej o tym, że Xbox Series X|S obsługuje emulator RetroArc, pozwalający na uruchamianie gier ze starszych konsol przez emulację. Teraz deweloperzy RetroArch poszli o krok dalej i Xbox Series X|S potrafi zrobić coś, czego nie może PS5 - uruchamiać gry z PS2.

Kompatybilność wsteczna PlayStation 5 pozwala jedynie na uruchamianie gier z PS4 - konsoli o tej samej architekturze procesora. Tytuły z PS3, PS2 i PS1 są jednak niedostępne (można w nie grać na niedziałającej w Polsce usłudze PS Now przez streaming w chmurze).

Tymczasem posiadacze Xbox Series X|S, którzy włączyli tryb deweloperski (wymaga jednorazowej opłaty 59 złotych) mogą skorzystać z dobrodziejstwa emulacji. Poprzednio trzeba było się trochę nagimnastykować, aby pobrać program do emulacji RetroArch, ale wymyślono prostszy sposób. I nie wymaga on włączania trybu deweloperskiego w ogóle.

PlayStation 2 Games are running on the XBOX Series S | MVG

Deweloper używający pseudonimu tunip3 stworzył RetroArch jako "prywatną aplikację", która istnieje w obrębie sklepu Microsoft Store.

Każda osoba, która z nim się skontaktuje i umieści jej email na "białej liście" - będzie mogła pobrać tę aplikację na swoją konsolę Xbox Series X|S bez aktywowania trybu deweloperskiego.

Twórca tej wersji aplikacji jest świadom, że Microsoft może usunąć tę wersję RetroArch, ale kto zdąży ją zainstalować - będzie mógł z niej korzystać bez ograniczeń.

RetroArch używa zestawu do emulacji PCSX2, a pierwsze materiały pokazujące, jak działają gry z PS2 na Xbox Series X|S - wyglądają bardzo obiecująco. Tytuły praktycznie działają w identyczny sposób, co na oryginalnym sprzęcie, pomimo tego, że aplikacja UWP ma ograniczenie do 2 GB używanej przestrzeni na gry. Z czasem wydajność emulacji będzie jeszcze większa, gdy uda się opracować w pełni stabilną wersję.

RetroArch na Windowsa i macOS-a jest dostępny w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)