Pulpit Cinnamon 2.6 spodoba się wszystkim, którzy pracują z wieloma monitorami

Pulpit Cinnamon 2.6 spodoba się wszystkim, którzy pracują z wieloma monitorami

Pulpit Cinnamon 2.6 spodoba się wszystkim, którzy pracują z wieloma monitorami
20.05.2015 13:35

Deweloperzy Linux Minta ukończyli prace nad kolejną wersją taklubianego przez społeczność użytkowników środowiska graficznegoCinnamon. Owoc kilku miesięcy pracy stanie się domyślnym pulpitemw planowanym na koniec czerwca wydaniu 17.2 Rafaela tego systemuoperacyjnego, przynosząc ulepszenia, które docenią przedewszystkim użytkownicy konfiguracji wielomonitorowych.

Wreszcie będzie można w Cinnamonie ustawić panele oddzielniedla każdego monitora i indywidualnie je konfigurować, tak jak tojest np. w KDE. Zarządzanie nimi możliwe jest bezpośrednio zpoziomu menu kontekstowego, gdzie pojawiły się nowe opcje,pozwalające na dodanie panelu, usunięcie go, przesunięcie, a nawetskopiowanie jego konfiguracji. Operacjom dodawania i przesuwaniapanelu towarzyszą wizualne podpowiedzi, łatwo też je przerwać iwrócić do poprzedniego stanu. Oczywiście do wszystkich paneli mamyteż dostęp z poziomu panelu sterowania, gdzie można ustawiać ichopcje automatycznego ukrywania i skalowania. Z funkcją tąwspółdziałają też standardowe aplety, np. aplet listy otwartychokien wie już, na którym ekranie jest otwierany i radzi sobie wsytuacji, gdy okno zostanie przeciągnięte między ekranami.

Obraz

Cinnamon 2.6 wspiera też wreszcie zaawansowane opcje dekorowaniaokienek oferowane przez bibliotekę GTK3, działa tu kafelkowanie iprzeciąganie, jak również wyświetlanie menu kontekstowego pokliknięciu paska tytułowego okna. Dopracowano też powiadomieniawywoływane przez klawisze mediów, tak że są one teraz rysowaneprzez Cinnamona, w zgodzie z ustawieniami skórki. To samo tyczy siępodglądu zminimalizowanych okienek. Pozwoli to twórcom skórek dlatego środowiska graficznego na uzyskanie lepszej spójnościwizualnej pulpitu, a także zoptymalizowanie wydajności, szczególniena słabszym sprzęcie.

Pojawiła się też bardzo ciekawa możliwość dodawaniadostawców usług wyszukiwania dla pulpitu, dzięki której apletybędą mogły korzystać z usług sieciowych Google, Yahoo, Wikipediii innych. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone do końcowychużytkowników, lecz raczej do niezależnych programistów – odnich zależy, czy wykorzystają te możliwości w swoich pulpitowychdodatkach. Deweloperzy Minta obiecują jednak wszelką pomoc w tymzakresie, wystarczy się do nich zgłosić na IRC-u.

Oprócz tych zmian wydanie 2.6 to także zmiany pod maską:wsparcie dla demona systemd, kilkadziesiąt drobnych poprawek,zwiększających stabilność pracy i pomniejsze ulepszenia aplikacjisystemowych. Niebawem nowy Cinnamon trafi do repozytoriów wydania17.1 Rebecca, ale póki co możecie pobrać go z nieoficjalnegoPPA Gwendala Le Bihana – działa bez problemu nie tylko naMincie, ale też na Ubuntu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)