Puma znów wprowadzi na rynek skomputeryzowane buty… po 32 latach przerwy

Buty do biegania Puma RS wracają ze starym wzornictwem i nową elektroniką
Buty do biegania Puma RS wracają ze starym wzornictwem i nową elektroniką

11.12.2018 20:00, aktual.: 13.12.2018 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Smartzegarki, naszpikowane sensorami ubrania i okulary połączone z Internetem to relatywnie nowe wynalazki, ale 30 lat temu wielu producentów mogło jedynie pomarzyć o takich gadżetach. W tym samym roku, kiedy IBM wprowadził na rynek komputer IBM PC-RT z całym megabajtem RAM-u, Puma próbowała podbić rynek obuwia sportowego skomputeryzowanymi butami. Te buty wrócą na rynek po 32 latach przerwy.

Buty do biegania Puma RS, czyli Puma Running System, to prawdopodobnie pierwsza elektronicza odzież, służąca do monitorowania treningu. Ich założenia w zasadzie nie różniły się od urządzeń, z których korzystamy dzisiaj. Specjaliści od mikroprocesorów połączyli siły z ekspertami w dziedzinie sportu i zbudowali malutkie (jak na tamte czasy) komputery, które zostały umieszczone na piętach butów. Zadaniem urządzeń było zliczanie kroków i mierzenie czasu treningu. Buty można było następnie podłączyć do komputera (Apple II lub Commodore 64) kablem i podliczyć spalone kalorie oraz obserwować trendy w treningach.

The First Computerized Running Shoe 1986: The Puma COMDEX RS Computer

Producent butów wskazał biegającym Amerykanom kierunek, w jakim elektronika zaczęła zmierzać prawie 30 lat później. Od kilku lat obserwujemy trend monitorowania treningów, a krokomierz jest podstawową funkcją praktycznie każdego smartfonu, smartzegarka lub innego urządzenia, jakie ze sobą nosimy. W roku 1986 jednak był to wynalazek znacznie wyprzedzający swoje czasy, co odzwierciedlała kiepska sprzedaż i niewielka produkcja. Sensory były wtedy sporo większe, możliwości przechowywania i przetwarzania dużych zbiorów danych znacznie mniejsze i nawet gdyby Puma wprowadziła już wtedy odznaki za osiągnięcia, to nie było jeszcze serwisów społecznościowych, na których można byłoby się nimi pochwalić. O synchronizacji bezprzewodowej też jeszcze nikt nie myślał.

oryginalne wzornictwo zostało zachowane w najmniejszych szczegółach
oryginalne wzornictwo zostało zachowane w najmniejszych szczegółach
  • fragment książeczki dołączonej do butów
  • nowa elektronika w starej obudowie
[1/2] fragment książeczki dołączonej do butów

13 grudnia Puma wprowadzi na rynek identycznie wyglądające buty RS Computer. Zachowane zostało wzornictwo, wystająca obudowa komputera i kolorowe przyciski. W starym projekcie znajdują się zupełnie nowe komponenty – pamięć zdolna przechować zapisy z miesiąca treningów, moduł Bluetooth do bezprzewodowego połączenia ze smartfonem, port USB do ładowania i oczywiście aplikacja do przeglądania wyników.

Puma gra na sentymentach. Miłośnicy mody z tamtych czasów prawdopodobnie będą chętni, by zdobyć dla siebie parę odświeżonych butów RS Computer, zwłaszcza że powstanie ich tylko 86 par i będzie można je dostać w wybranych sklepach w Berlinie, Tokio i Londynie. Cena nie została jeszcze podana, ale raczej nie będzie niska. Elektronika w dzisiejszych czasach droga nie jest, ale za nostalgię producent zapewne sporo sobie policzy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)