QBot wykorzystuje kalkulator. Nowa odsłona groźnego wirusa

QBot wykorzystuje kalkulator. Nowa odsłona groźnego wirusa
28.07.2022 10:13
QBot wykorzystuje kalkulator. Nowa odsłona groźnego wirusa
Źródło zdjęć: © Flickr | jakeandlindsay, (CC BY 2.0)

QBot to znany wirus komputerowy. Ewoluował z trojana bankowego w kierunku szkodliwego oprogramowania stosowanego na szeroką skalę. W najnowszej wersji do swojego działania wykorzystuje systemowy kalkulator.

Cyberprzestępcy wykorzystują systemowy kalkulator do przechwytywania naszych danych. QBot, znany też jako Qakbot, to dość popularne szkodliwe oprogramowanie, które początkowo było wycelowane w sektor bankowy. Obecnie wykorzystuje biblioteki DLL, dzięki czemu jest groźny dla każdego użytkownika systemu Windows.

W lipcu pojawiły się informacje, że QBot jest w stanie atakować komputery osobiste przy wykorzystaniu systemowego kalkulatora. W serwisie bleepingcomputer.com możemy przeczytać, że kalkulator wbudowany w system Windows 7 jest wykorzystywany przez QBota co najmniej od 11 lipca 2022 roku, jest to więc całkiem świeża sprawa.

QBot działa na zasadzie podmiany funkcjonowania określonej biblioteki DLL. Po pobraniu wirusa na komputer i rozpakowaniu go wyszukuje on folder z biblioteką o określonej nazwie i podmienia oryginalną bibliotekę na złośliwą.

Jeśli plik wykonywalny będzie starał się odwołać do określonej biblioteki, spotka się nie z oryginalną, bezpieczną wersją, ale z tą, która umożliwia działanie złośliwego oprogramowania.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)