Qt 4.7.0 dostępne

Qt 4.7.0 dostępne

Grzegorz Niemirowski
22.09.2010 14:13

Wydano wersję 4.7.0 wieloplatformowych bibliotek Qt, służących do tworzenia graficznego interfejsu użytkownika aplikacji.

Najważniejszą nowością w tym wydaniu jest Qt Quick, czyli inaczej Qt UI Creation Kit. Pozwala on na łatwiejsze i efektywniejsze tworzenie dynamicznego interfejsu użytkownika. Składa się z trzech komponentów: QML, QtDeclarative i Qt Creator. QML jest językiem deklaratywnym, zorientowanym na JavaScript, wykorzystującym dostępne w Qt funkcje Meta-Object. Dzięki niemu można tworzyć animowane, płynne interfejsy korzystając z wiedzy o językach skryptowych. Z kolei QtDeclarative to biblioteka dla języka C++, która zawiera silnik tłumaczący deklaratywny opis interfejsu w QML na elementy umieszczone w QGraphicsScene. Ulepszony Qt Creator obsługuje interkatywną edycję interfejsów QML poprzez zwykły mechanizm przeciągnij-i-upuść. Edytor tekstowy wspiera składnię QML oraz oferuje takie funkcje jak autouzupełnianie, przechodzenie do błędów oraz pomocy i łatwy podgląd wygenerowanych interfejsów.

Wiele zmian wprowadzono w QtWebKit, poprawiono m.in. wydajność w zakresie przewijania oraz przybliżania. W porównaniu do Qt 4.6.0 przewijanie jest szybsze o 350%, ładowanie strony o 16% a animacje CSS o 31%. Nowa klasa QStaticText pozwala przyspieszyć renderowanie tekstu a nowa implementacja widgetów przyspiesza działanie aplikacji o skomplikowanych interfejsach graficznych na Mac OS X. Ulepszony został także silnik JavaScript. Pojawiła się funkcja frame flattening, która tak zmienia rozmiar ramek aby nie były wyświetlane paski przewijania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)