Qt dąży do niezależności

Qt dąży do niezależności

14.09.2011 16:25, aktualizacja: 14.09.2011 17:34

Wygląda na to, że Qt — wieloplatformowy framework przeznaczony między innymi do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika — staje się coraz bardziej niezależny.

Framework Qt powstał w firmie Trolltech, która została przejęta przez Nokię w 2008 roku. Obecnie cały projekt jest przechowywany na serwerach Nokii pod domeną qt.nokia.com, ale wkrótce ten stan ulegnie zmianie. Na blogu Qt Labs pojawiło się ogłoszenie, że biblioteki, narzędzia i zasoby związane z projektem zostaną przeniesione na serwery fundacji, która została powołana do życia, aby finansować i utrzymywać infrastrukturę hostującą projekt. W posiadaniu Fundacji jest już domena qt-project.com. W momencie uruchomienia infrastruktury działać będzie strona domowa projektu, wiki, serwer poczty i repozytoria kodu, oraz oparty na gerricie system scalania i inspekcji kodu.

Zmieni się również model zarządzania projektem Qt. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że Fundacja nie będzie brała udziału w procesie decyzyjnym projektu. Wszystkie decyzje dotyczące kierunku rozwoju projektu i technicznej strony Qt będą podejmowane przez społeczność złożoną z osób wnoszących bezpośredni wkład w rozwoj kodu (Contributors), osób zatwierdzających zmiany (Approver), i utrzymujących projekt (Maintainers). Lista zatwierdzających i utrzymujących członków społeczności została opracowana na podstawie stanu faktycznego. Większość z nich (85%) to pracownicy Nokii, ale rośnie liczba osób aktywnie pracujących nad Qt spoza firmy.

Osoby pracujące nad projektem Qt chcą, aby społeczność była bardziej otwarta i przyciągnęła więcej aktywnych członków spoza Nokii. Projekt Qt ma ruszyć 17 października, w tygodniu poprzedzającym Qt Developer Days w Monachium.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)